З 1 жовтня 2023 року заклади Food vs Marketing не прийматимуть оплату готівкою. Про це вони повідомили у своїх соціальних мережах. Таке рішення заклад пояснив тим, що працівникам, які мають справу з їжею, краще з готівкою не контактувати. Серед інших причин: спроститься процес замовлення їжі та зменшиться об‘єм палива для автомобілів, що виїжджають задля інкасацій. Проте таке рішення обурило деяких користувачів. Вони заявили, що відмова приймати готівку — це порушення прав споживачів.

Юристи Національної ресторанної Асоціації України роз’яснили AIN.Business чи може заклад ресторанного господарства відмовитись від готівкових розрахунків. Спойлер: так, це дійсно порушення вимог законодавства.

Що сказано в законі

Статтею 17 Закону України «Про захист прав споживачів» встановлено, що за всіма споживачами однаковою мірою визнається право на задоволення їх потреб у сфері торговельного та інших видів обслуговування.

Тому застосування прямих або непрямих обмежень і встановлення будь-яких переваг не допускається, крім випадків, передбачених нормативно-правовими актами.

Також згаданою статтею встановлено, що продавець (виконавець) зобов’язаний всіляко сприяти споживачеві у вільному виборі продукції та форм її оплати.

Пунктом 23 «Порядку провадження торговельної діяльності та правилами торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів» передбачено, що касир та інший працівник (у випадку ресторанів — офіціант), які мають право одержувати від споживача гроші за проданий товар, зобов’язані:

  • приймати без обмежень банкноти і монети усіх номіналів, що є платіжними засобами і не викликають сумніву в їх справжності та платіжності, за номінальною вартістю;
  • забезпечувати наявність у касі банкнот і монет для видачі здачі.

Відповідальність за відмову приймати готівку

Відмова у готівковому розрахунку за придбані товари та надані послуги свідчить про обмеження прав споживача та є порушенням вимог законодавства.

За це передбачена відповідальність:

Також, прийнятий Закон про захист споживачів в новій редакції (який ще не набрав законної сили) передбачає право споживача на вільний вибір способу оплати.