Уряд затвердив Порядок віднесення відходів до побічних продуктів. Відтепер відходи виробництв певної продукції набувають нового статусу і потребуватимуть повторного використання. Про це повідомили у Міндовкіллі.
Що відомо
Відповідно до ст. 5 Директиви 2008/98/ЄС та на виконання вимог рамкового Закону «Про управління відходами», Уряд затвердив порядок та критерії, за якими здійснюватиметься віднесення тих чи інших речовин або предметів до побічних продуктів.
Ключові зміни:
- відтепер речовини та предмети, що утворюються при виробництві основної продукції та є придатними для використання як сировина чи готова продукція, можуть розглядатися в Україні, а як побічні продукти;
- визначено чіткі критерії, за яких залишки можуть отримати статус побічних продуктів. За приклад при встановленні таких критеріїв Україна взяла досвід Польщі, Німеччини, Чехії, Болгарії, Сербії та Великобританії.
- рішення про віднесення тих чи інших залишків до побічних продуктів прийматиме сам виробник.
Підприємство повинне:
- внести відповідні дані до Інформаційної системи управління відходами;
- пройти тест на відповідність залишків відходів усім встановленим критеріям до побічних продуктів;
- запровадити систему управління якістю, яка повинна відповідати національним стандартам та бути сертифікованою;
- звітувати про віднесення виробничих залишків до побічних продуктів.
Приклад від Міндовкілля:
«Наприклад, під час виготовлення дверних і віконних блоків утворююється до 31% відходів деревини, а при виробництві паркету – 30%, меблів – 54%. І їх можна не спрямовувати “на смітник”, а використати повторно. Залишки від борошномельного, олійного та цукрового виробництв доречно застосувати при виробництві кормів. А відходи від цукрового виробництва ще й як добрива для сільськогосподарських угідь. Шлаки від металургійної діяльності у ЄС активно використовують при будівництві доріг. Загалом європейська цементна промисловість є важливим споживачем доменних шлаків».