Підприємець Олександр Карасьов починав свій бізнес з продажу спорядження для військових ігор airsoft, а згодом відкрив мережу магазинів «Мілітарист». Проте, цільове призначення справи змінила війна на Сході. Спершу перекваліфікувалися на воєнторг, а згодом Карасьов вирішив запустити виробництво тактичного одягу. Так у 2014 році з’явився M‑TAC.
Зараз в одяг бренду обирають Володимир Зеленський, головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, очільник «Укрзалізниці» Олександр Камишін та інші публічні особистості. У розширення виробництва вже вклали всі залучені $800 000 фінансування, заощадження і прибуток, але це все одно не задовільняє попит.
Виданню Forbes.ua засновник бренду розповів, як створювався найпопулярніший в Україні бренд мілітарного і тактичного одягу. AIN.Business вибрав основне.
Війна у 2014 все змінила
- Олександр Карасьов дев’ять років займався організацією та продажем спорядження для військових ігор airsoft.
- Разом із партнеркою Тетяною Корженюк він відкрив у Києві магазин «Мілітарист», де продавали імпортну зброю та спорядження. До 2014 року кількість магазинів зросла до шести.
- Початок війни на Сході все змінив. Техніку з магазинів підприємець віддав на фронт. Цільова аудиторія різко змінилася, «Мілітарист» швидко перетворився на військторг.
- Щоб задовольнити попит військових, Олександр Карасьов почав імпортувати військовий одяг з Європи, але згодом вирішив виробляти тактичний одяг в Україні.
- Партнером нового проєкту став дизайнер‑конструктор Денис Головко, який відповідав за створення моделей. Так у 2014 році з’явився бренд М‑ТАС.
- Одним із перших виробів M‑TAC були тактичні штани Agressor, які стали багаторічним хітом продажів.
Перші роки
- На початку засновники брали ідеї для свого виробництва, відвідуючи іноземні виставки, і вивчаючи технології топових брендів.
- Проте за кілька років у M‑TAC з’явилася власна експертиза.
- За перший рік підприємство виросло до 10 швачок. Вони займалися виключно тим, що відшивали експериментальні моделі.
- Масовий пошив замовляли на фабриках в Україні, Китаї, Пакистані та Європі.
- Вся продукція продавалася через магазини «Мілітарист» та гуртовиків.
- За даними YouControl, в 2020 році виторг компанії становив 86 млн грн.
Випробування війною
- Перед початком повномасштабного вторгнення M‑TAC мав сім магазинів, 2000 кв. м цехів та складів у Києві, понад 200 співробітників, продуктову лінійку із сотень виробів, магазин і склад у Польщі, де вже були налагоджені продажі онлайн.
- У перші тижні росіяни дійшли впритул до фабрики, і стояли за 4-5 км. Засновники зазначають, на випадок, якби ті прорвалися, на виробництві був заготовлений бензин. Склади засновники планували повністю знищити.
- Повноцінно роботу фабрики та магазинів відновили лише у травні 2022 року, але наявних потужностей бракувало.
- У червні Карасьов почав будувати нову фабрику у Львівській області. Для цього він залучив $800 000 фінансування від компанії Orexim Invest, якій тепер належить 10% бізнесу.
Стрімке розширення
- З червня виробництво M‑TAC виросло втричі. Бренд відкрив фабрику у Львівській області на 6000 кв. м., найняв 550 людей.
- Також орендували додаткові 2000 кв. м. для київської фабрики.
- Нове обладнання обійшлося не менш ніж у $2 млн.
- У розширення вже вклали всі залучені інвестиції, заощадження і прибуток, але це все одно не задовільняє попит. Співзасновник Карасьов планує новий етап розширення.
Станом на зараз засновники зосереджені на задоволені попиту в Україні до перемоги. Інших планів поки не мають.