Гривня недооцінена на 48,4% за даними «індексу Біг-Мака» від The Economist

Українська гривня посіла восьме місце з кінця у списку недооцінених валют світу в оновленому «індексі Біг-Мака», який двічі на рік (у січні та у липні) публікує журнал The Economist.

За даними видання, Біг-Мак коштує в Україні 110 гривень, тоді як у США – $5,69. Таким чином, курс української валюти недооцінений на 48,4% порівняно з фактичним обмінним курсом 37,44 грн/$, а курс за купівельною спроможністю має бути на рівні 19,33 грн/$.

Скрін зі сторінки The Economist
  • Найбільш недооціненими валютами світу є грошові одиниці Тайваню, Індонезії, Індії, ПАР, Єгипту, Малайзії та Філіппін.
  • Переоціненими валютами є швейцарський франк (на 43,5%), норвезька крона (на 25,5%), уругвайське песо (на 23,7%), аргентинський песо (на 7,4%), євро (на 3,1%), шведська крона (на 3,1%), костариканський колон (на 0,4%), британський фунт (на 0,4%).

У липні 2022 року курс гривні до долара в «індексі Біг-Мака» не оцінювали, оскільки мережа McDonald’s тимчасово закрила свої заклади швидкого харчування з першого дня повномасштабного російського вторгнення. Ресторани почали поступово відновлювати свою роботу в Україні восени 2022 року.

У січні минулого року українська гривня виявилася недооціненою на 53,5%, у січні 2022 цей показник становив 51,7%, а на початку 2021 року – 54,9%.

Що таке «індекс Біг-Мака»?

«Індекс Біг-Мака» був розроблений виданням The Economist у 1986 році. Це неофіційний індекс, який використовується для порівняння купівельної спроможності різних валют. Індекс заснований на теорії паритету купівельної спроможності, ідеї про те, що в довгостроковій перспективі курси валют мають бути такими, щоб один і той самий кошик товарів і послуг (у цьому випадку, гамбургер) коштував однаково в різних країнах.

«Бургерономіка» ніколи не призначалася для точного вимірювання невідповідності валют, вона лише інструмент для того, щоб зробити теорію валютних курсів більш зрозумілою. Проте «індекс Біг-Мака» став глобальним стандартом, включеним до кількох економічних підручників та темою десятків наукових досліджень.

Однак, слід зазначити, що «індекс Біг-Мака» є лише однією з багатьох методик, які використовуються для оцінки купівельної спроможності валют. Інші методики можуть давати інші результати.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук