30 січня Кабмін вніс до Верховної Ради оновлений законопроєкт про мобілізацію. Його зареєстрували під номером №10449. Це буде вже друга спроба Верховної Ради ухвалити документ.
Основні зміни
- Зміна призовного віку з 27 до 25 років.
- Надання звільненим з полону військовим додаткової відпустки тривалістю 90 днів.
- Залучення органів місцевого самоврядування, місцевих державних адміністрацій, військово-цивільних та військових адміністрацій, підприємств, установ і організацій до участі у проведенні мобілізації.
- Нацполіція також братиме участь у мобілізації.
- Виключення строкової військової служби як виду військової служби та звільнення зі служби у запас всіх військовослужбовців строкової військової служби.
- Звільнення з військової служби військовослужбовців у разі безперервної служби під час дії воєнного стану протягом 36 місяців.
- Запровадження базової загальновійськової підготовки для українців віком до 25 років.
- Запровадження заходів впливу щодо громадян, які не виконують обов’язки щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
- Надання права засудженим особам, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, за бажанням бути призваними на військову службу за призовом під час мобілізації.
Повістки в електронний кабінет призовника
- Можливість надсилати повістки про виклик до Територіального центру комплектування і соціальної підтримки (ТЦК і СП) в електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста.
- Зобов’язання громадян реєструвати електронний кабінет.
- Поважними причинами неявки до ТЦК і СП вважаються перешкода стихійного характеру, хвороба, дії країни-агресора, смерть близького родича.
- Про причини неприбуття громадянин має повідомити ТЦК і СП протягом трьох діб, підтвердивши їх документами.
Уточнення актуальних даних
В Україні: військовозобов’язані зможуть самостійно уточнити свої військово-облікові дані у ТЦК і СП або в ЦНАП.
За кордоном: військовозобов’язані зможуть уточнити свої військово-облікові дані повідомленням на електронну пошту або за телефоном, які зазначені на сайті ТЦК і СП за місцем перебування на військовому обліку.
Важливо: законопроєкт також передбачає обов’язкову постановку на військовий облік громадян України, які тимчасово та постійно перебувають за кордоном.
Повторне медичне обстеження
- Раніше визнаних обмежено придатними (інвалідність ІІ та ІІІ груп) до проходження військової служби відправлять на повторне медичне обстеження.
- Такі громадяни будуть зобов’язані пройти повторний медогляд протягом дев’яти місяців з дня набрання чинності цим законопроєктом.
- За результатами обстеження визначатиметься їхня придатність до військової служби.
Обмеження для ухилянтів накладатимуть через суд
- Тимчасове обмеження у виїзді за кордон.
- Тимчасове обмеження у праві на водіння машини.
- Арешт коштів та інших цінностей, які зберігаються в банках чи інших фінансових установах.
- Обмеження знімаються після того, як зобов’язання на вимогу військовозобов’язаний або резервіст виконав.
Відстрочка від мобілізації
До кола осіб, які звільняються від призову, додано:
- керівників міністерств та їхні заступники, керівників державних органів, органів державного управління, юрисдикція яких поширюється на всю територію України;
- суддів, суддів Конституційного суду, членів Вищої Ради правосуддя (ВРП), Вищої кваліфікаційної комісії суддів, дисциплінарних інспекторів ВРП;
- працівників Державної спеціальної служби транспорту, Міністерства внутрішніх справ, установ експертної служби МВС.
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації також:
- здобувачі фахової (професійно-технічної), фахової вищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формами навчання та здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий;
- докторанти й особи, зараховані на навчання в інтернатуру;
- військовозобов’язані, які проходили військову службу під час дії правового режиму воєнного стану і були звільнені зі служби в запас у зв’язку із закінченням строку служби або у зв’язку зі звільненням з полону.
Мобілізація жінок
- Підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних жінки, які придатні до військової служби за станом здоров’я та віком, і які мають професійну (професійно-технічну), фахову передвищу або вищу освіту та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність.
- Жінок, які перебувають на військовому обліку, можуть призвати на службу чи залучити до робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час в добровільному порядку.