Українці приділяють все більше уваги харчуванню та здоровому способу життя. З раціону багатьох зникають шкідливі продукти на кшталт фастфуду, страв із борошна та солодощів. Але чи правда, що десерти не можуть бути водночас корисними і смачними?
Журналістка AIN.Business розпитала засновницю бренду Andjoy Анастасію Ткачук про те, чи можна в Україні зробити бізнес на корисних солодощах, скільки коштів потрібно вкласти, та чому подібний проєкт – це не лише про веганів.
Старт на експериментах
Історія бренду Andjoy почалася з любові до солодкого діджитал-маркетологині Анастасії Ткачук. Досліджуючи тему харчування, жінка дізналась, що цукор, молоко і борошно – продукти, яких потрібно остерігатися, щоби бути ще красивішою та здоровішою. Відтоді, зізнається Анастасія, мамина випічка і домашні торти перестали приносити радість.
Станом на 2015 рік, пригадує засновниця Andjoy, в Україні було важко знайти корисні і одночасно смачні солодощі. Альтернативним десертом на той час були козинаки. Тоді, продовжує Анастасія, й з‘явилася ідея робити натуральний продукт, в складі якого будуть тільки цінні інгредієнти – горіхи, ягоди, фрукти.
«Ми почали готувати солодощі в маленькій київській кав’ярні. Пробували багато варіантів. Загалом експериментували близько півтора року. Для мене було важливо, щоби в десертах поєдналися три складові: гарний вигляд, щоб це було смачно і люди хотіли спробувати та купити».
Умови виробництва – цінність номер два
Коли кав‘ярня вже не вміщала усе обладнання виробництва, прийшла думка масштабуватися. Обрали шлях зведення власного виробництва, вклавши близько $90 000. Окремі кошти, додає підприємиця, заклали на брендинг та айдентику.
«Я мріяла про запуск такого виробництва, яке б хотілося показувати. Щоб клієнт цінував нас не лише за смак, але й за умови, в яких створюються десерти».
На початку існування Andjoy до команди бренду долучилися в основному вегани. Хоча, за словами Анастасії, на цьому не робили акцент. Навпаки – хотіли, щоб десерти смакували всім. Звідси і назва – And joy (і радість) – як відчуття після з’їденого десерту.
Сьогодні в колективі працює 6 кондитерів, менеджери і велика команда спеціалістів на аутсорсі: дизайнери, маркетологи, піарники.
За B2B – велика перспектива
Принцип виробництва полягає в тому, – ділиться Анастасія, – що продукція на 100% рослинна. Десерти не містять цукру, глютену, лактози і виготовляються шляхом подрібнення і шокової заморозки. Це було придумано для того, аби зберегти найбільшу кількість корисних властивостей. Смаки планували так, щоби вони були зрозумілі людям.
Першими клієнтами Andjoy, додає Анастасія, були відвідувачі кав‘ярні, а також люди які знаходили інформацію на сторінці бренду в Instagram. Зараз В2С має три напрямки: соцмережі, сайт і фірмовий магазин Cafe-point&JOY.
Велика перспектива є і в B2B-продажах:
«Коли ми починали, у B2B сегменті не було стабільності. Люди хотіли щось замовляти, а бізнеси не встигали виготовити чи привезти товар. Тож ми почали робити доставки тричі на тиждень. Великою перевагою для партнерів стало те, що термін зберігання наших десертів у морозилці 180 днів. Це дуже вигідно. Списання майже нульові».
Наразі Andjoy продає свою продукцію в крафтові магазини у 13 містах України. Також бренд співпрацює з ритейлом – мережами LeSilpo, WOG, Socar, GoodWine. Станом на 2024 рік, до 50% зросла доля збуту в кав‘ярні.
«Люди доходять до того, що альтернатива звичайної цукерки – корисний десерт зі зрозумілим складом. Навіть якщо він буде трохи дорожчий».
В 2024 році бренд Andjoy має на меті вийти на зовнішній ринок. Наявні потужності, каже Анастасія Ткачук, дозволяють масштабуватися навіть у рамках сьогоднішніх об’ємів виробництва.
«Перспектива в Європі велика. Були пропозиції щодо переносу виробництва, але ми не плануємо цього робити. Хочемо залишатися в Україні, виготовляти і реалізовувати все тут», – підсумовує героїня.
Нагадаємо, раніше AIN.Business розповідав про бізнес LOL&POP: