Оновлено 21 березня: Міський голова Києва Віталій Кличко повідомив, що аукціон з оренди приміщень на Житньому ринку в Києві оголосять повторно. Потенційні учасники матимуть для підготовки 25 днів.
“Підкреслю: умовою оренди є збереження функціоналу та продовження роботи ринку. У вимогах до орендаря — реконструкція критої будівлі, зокрема й її даху, ремонт інженерних комунікацій.
Термін подання заяв на аукціон, який під час воєнного стану законодавство встановлює від 5 днів, місто подовжить. І зараз законною процедурою оголосимо про нові торги, до яких потенційні інвестори матимуть максимальний за законом термін — 25 днів до відкритого аукціону”, – пише Кличко.
У Києві відбудеться аукціон з оренди приміщення Житнього ринку на Подолі, одного з найстаріших та найвідоміших ринків. Про це повідомляється на сайті Національної електронної біржі.
- Початкова ціна лота становить майже 2,5 мільйона гривень;
- Договір оренди укладуть на 15 років, з можливістю дострокового розірвання у разі невиконання орендарем своїх зобов’язань;
- Додатково треба буде сплачувати земельний податок – 155 895,06 грн на місяць;
- Переможець аукціону зобов’язаний буде провести капітальний ремонт будівлі та усунути всі порушення у сфері техногенної та пожежної безпеки;
- У період проведення капремонту будівлі орендар зобов’язаний сплачувати орендну;
- Аукціон запланований на 25 березня;
- Загальна площа критого ринку становить 11 186,5 кв м.
Як зазначали у КМДА, будівля, обладнання і комунікації ринку зношені на 73%.
Що не так з аукціоном?
Відомий шеф-кухар Євген Клопотенко висловив припущення, що аукціон могли організувати під конкретного «переможця». Він зазначив, що на подачу заявок відведено лише 5 днів, а вимоги до орендаря дуже високі.
Тому Клопотенко закликав об’єднати зусилля і разом з потенційними інвесторами та партнерами взяти участь в аукціоні. Водночас кулінарний експерт звернувся до міського голови Віталія Кличка з проханням зустрітися та обговорити долю ринку.
Депутатка Київради Євгенія Кулеба наголосила, що вимоги до майбутнього орендаря «космічні».
«Пакет умов такий масштабний, що врятувати ринок зможе лише людина, для якої прибуток не буде головним показником… головне, щоб не було так: торги не відбулися, нікому ринок не потрібен, треба зносити і будувати ЖК», – підкреслила вона.
Кулеба також ініціюватиме зустріч з Кличком з метою перенесення торгів.
До кінця січня 2024 року Житній ринок перебував в оренді у компанії німецького бізнесмена Флоріана Болена. Київська влада розірвала договір оренди, причиною назвали несплату оренди та невиконання зобов’язань щодо капремонту.
Житній ринок на Подолі – це історична пам’ятка та важливий торговельний центр столиці. Його нинішнє приміщення було збудовано у 1980 році.
Сумний урок
Одним з легендарних місць у Києві був Сінний ринок. Історія його знесення розпочалася у 2004 році, коли Київрада передала ринок у приватну власність. Рік по тому під тиском громадськості ринок знову внесли до переліку пам’яток історії та культури. Проте новий власник оскаржив це рішення в суді, і Сінний виключили з реєстру.
Працівники базару намагалися зберегти його, пишучи листи до тодішнього мера Олександра Омельченка та запевняючи, що будівля міцна і не потребує реконструкції.
Міська влада обіцяла лише укріпити піввікову споруду, але активісти били на сполох, розуміючи, що за цим може ховатися знесення.
Всупереч обіцянкам зберегти Сінний, у 2005 році його знесли. Згідно з проєктом, на місці Сінного мали звести офісно-житловий комплекс. Однак частину базару не вдалося демонтувати, оскільки підривати залишки в центрі міста не можна.
За роки на місці колишнього найбільшого базару виник пустир. Зараз там, де колись був Сінний, височіє ЖК «Ярославів град».