Найбільші західні банки, які продовжують працювати у росії, сплатили Кремлю понад €800 млн (або понад $857) млн податків минулого року, що вчетверо більше ніж до війни. Це відбувається попри обіцянки скоротити свою діяльність після повномасштабного вторгнення росії в Україну, повідомляє The Financial Times.
Сім найбільших європейських банків з російськими активами повідомили про сукупний прибуток у понад €3 млрд за 2023 рік, що утричі більші ніж за 2021 рік. До цього переліку входять:
- Raiffeisen Bank International
- UniCredit
- ING
- Commerzbank
- Deutsche Bank
- Intesa Sanpaolo
- OTP
Більш ніж половина цих податкових платежів припадає на австрійський Raiffeisen Bank International, який має найбільшу присутність серед іноземних кредиторів у рф. Raiffeisen скоротив свій російський кредитний портфель на 56% з початку 2022 року, але нещодавні оголошення про вакансії можуть свідчити про плани значно розширити клієнтську базу.
Західним банкам важко повністю піти з росії, оскільки вони не можуть вивести кошти через регуляторні обмеження, а щоб продати свій бізнес, потрібен особистий дозвіл президента путіна. З 45 банків, які хотіли піти, лише сім отримали дозволи, каже Financial Times. Зокрема дозвіл отримав Mercedes-Benz Bank.
Зростання прибутковості та податкових надходжень до Кремля також частково відбулося через те, що міжнародні санкції відключили більшість російських банків від системи платежів SWIFT, зробивши решту міжнародних банків ключовими фінансовими каналами між Москвою та Заходом.
Раніше Австрія погодилася підтримати 12-й пакет санкцій ЄС проти росії тільки після того, як Україна виключила Райффайзенбанк з неофіційного «чорного списку» спонсорів війни. Цей список призначався для того, щоб тиснути на компанії, які продовжують працювати у рф.