«Люди в Карпатах – особливі. Вони дуже набожні, вони люблять гори, поважають закони природи, поважають українські традиції, сім’ю. А головна їхня особливість – це така ґаздівська згуртованість. Вони проймаються один одним, підставляють плече в разі біди…»

Постер до фільму «Справжні» Дениса Воробйова та Дмитра Ципердюка. Автор: Денис Воробйов

Людська згуртованість і вміння співпереживати та безкорисливо допомагати, про які говорить режисер та музикант Дмитро Ципердюк, стали наскрізною темою художньо-документальної стрічки «Справжні». Нині в Карпатах практично завершують зйомки фільму про звичайних людей, які стали волонтерами в час війни. «Карпатський волонтерський центр», який об’єднав ініціативи небайдужих мешканців регіону та вимушено переселених людей, від перших днів повномасштабного вторгнення і досі, працює на допомогу – як тим, хто вимушений був під обстрілами покидати власні домівки, так і тим, хто став на захист і тримає фронт. Його співзасновник і керівник та ідейний натхненник стрічки – Андрій Мартищук, бізнесмен, співвласник котеджного містечка Skogur у селищі Яблуниця. 

Запис інтервʼю з волонтером Михайлом Стаканом. Фото: Денис Воробйов
Творча група фільму «Справжні» у родинному музеї Ганни Круліківської. Фото: Денис Воробйов

День, коли по всій Україні пролунали перші вибухи, Андрій Мартищук пам’ятає як сьогодні. Запевняє, часу на зволікання не було, і розуміння, чим може бути корисним, з’явилося відразу.

«У ніч з 23 на 24 лютого ми з сім’єю вилетіли на заздалегідь запланований відпочинок на море. Як потім виявилося, це був останній рейс з України…» – розповідає Андрій Мартищук. «Приземлившись і побачивши в новинах, що почалася війна, я одразу почав шукати шлях повернення додому. Щоправда, зробити це було непросто, дорога зайняла декілька днів. На шляху додому я зв’язався з братом та друзями в Польщі і попросив у максимальній кількості скуповувати усе, що може бути корисним військовим на фронті – амуніцію, ліхтарі, форму, тепловізори, бронежилети, шоломи та інше. І першого березня ми перетнули український кордон на мікроавтобусі, вщент заповненому першою допомогою…»

Режисери фільму зустрілися з військовими на знімальному майданчику фільму «Справжні». Фото: Денис Воробйов

На той момент допомоги потребували не лише військові. У регіоні назрівала вкрай непроста ситуація з розміщенням вимушено переселених. Тож, обʼєднавши зусилля з керівництвом територіальних громад, почалося переобладнання шкіл, дитсадків, лісництв, закинутих будинків під тимчасові поселення для ВПО.

«Наші сантехніки переобладнували санвузли, проводили теплу воду. Оскільки при котеджному містечку Skogur діє власне деревообробне виробництво – ми почали заготовляти дрова для опалення. Також зайнялися виготовленням ліжок. Наші майстри працювали на виробництві у три зміни. Мешканці села Заріччя, де діє багато швейних підприємств, почали шити постільну білизну. Так було виготовлено близько трьох з половиною тисяч спальних комплектів. Тоді ж організувати близько 30 фур гуманітарної допомоги з Європи, які заїхали в Яремче. Фінансування даної діяльності здійснювалося невеликою групою підприємців – як місцевих, так і вимушено переселених», – згадує Андрій Мартищук.

Десятки таких історій лягли в основу фільму «Справжні». Героями кінострічки стали звичайні прикарпатці та гості регіону, які, самі цього не усвідомлюючи, спромоглися на надзвичайні вчинки.

Режисер Денис Воробйов записує інтервʼю з волонтером Віктором Шальнєвим. Фото: Денис Воробйов

«Усі історії у нашій кінокартині – унікальні, запевняє режисер Денис Воробйов, одна з героїнь разом зі своїм чоловіком у літній кухні вдома за час війни заготувала близько 14 тисяч банок тушонки. А ще пошила біля тисячі пар шкарпеток для українських захисників. І це все абсолютно безкорисливо. Або ж чоловік, який за день чи два зміг зібрати кошти на півтора десятка квадроциклів і відправити їх на передову. Ви уявляєте, яка мотивація у цих людей?»

Режисер Дмитро Ципердюк з волонтеркою Ганною Круліківською. Фото: Денис Воробйов

Вмотивовані та рішучі й самі засновники «Карпатського волонтерського центру». Вони щодня передають по декілька важливих посилок на фронт. «Буквально сьогодні відправили партію дронів на два напрямки» – констатує Андрій Мартищук. Наразі спільно з однодумцями,  вони ініціювали великий збір коштів на квадроцикли для бойових медиків з ціллю забезпечити швидку евакуацію поранених бійців з поля бою. Назвали збір символічно «Від нуля до життя». Уже вдалося зібрати близько двох мільйонів гривень. Однак, ціль значно серйозніша – волонтери мають намір придбати пів сотні одиниць техніки для фронту.

«Насамперед ми хочемо придбати квадроцикли для роти евакуації 93-ї бригади «Холодний Яр». Там ще з 2014 року служить наш товариш, головний лікар Яремчанської лікарні Олександр Соколюк, позивний «Сокіл», він і звернувся з таким проханням. Втім, ми поставили ціль зібрати більше, ніж потребує «Холодний Яр», щоб допомогти іншим військовим. Евакуація без належної техніки – це дуже довго і часто із серйозними втратами. Поранених з поля бою виносять на руках, на носилках, на плечах… Це може тривати до 10-15 годин. Автомобіль не завжди заїде на позиції. А квадроцикл – техніка з високою прохідністю та можливістю маскування. Це врятує чимало життів».

Тож, поки ворог нищить нашу землю – надихаючі історії, за якими можна знімати фільми, з’являються чи не щодня. Та всіх їх не вмістить одна стрічка.

Прем’єру кінокартини «Справжні» можна очікувати на початку осені. Наразі творці документалки працюють над її художнім оформленням. Вирішили додати карпатського колориту, яким оповите усе в цьому регіоні – як за мирних обставин, так і в час війни. Бо це, кажуть, унікальне місце – спокою і сили.

 Долучитися до благодійної акції «Від нуля до життя» може кожен. Посилання на банку.