Щоб стартувати із власною справою, необхідно мати хороший фінансовий трамплін. І навіть зараз, під час війни за незалежність, існує низка грантових варіантів, які дозволяють розпочати бізнес. Розповідаємо на прикладі українських підприємців, як отримати грант від держави та відкрити власний бізнес.

Допомогти рядовому грантоздобувачу

Війна — не найкращий час для розвитку малого бізнесу. І навіть та людина, яка всерйоз задумувалась про відкриття власної справи, через загальну нестабільність у країні може відкласти свої плани. Ще однією проблемою, яка постала перед потенційними бізнес-персонами після 24 лютого 2022 року, є різке зменшення джерел інвестицій або стартового капіталу.

Утім, зараз з’являється все більше грантів малому бізнесу. Наприклад, існують державні програми для підприємців. У межах урядової програми «єРобота» існують проєкти Власна справа та Створюй, де можна отримати гранти на створення саду, теплиць, розвиток, підтримку або відкриття бізнесу, є окремі програми на загальних умовах, а ще для ветеранів і їхніх родин та окремо для жінок.

Існують й ініціативи від міжнародних організацій. Про те, що ця тема є перспективною в бізнес-середовищі, свідчить існування консультантських команд із грантрайтингу — вони допомагають бізнесам коректно подавати заявки на гранти та описувати свої потреби.

Найпопулярнішими серед здобувачів грантів, кажуть у Мінекономіки, є оптова та роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів, тимчасове розміщування й організація харчування та переробна промисловість.

Наприклад, з грантовою допомогою відкрилася і кав’ярня-книгарня «Вперта коза» у Дніпрі.

Її засновниця Євгенія Лозицька розповідає, що взяти допомогу від держави на відкриття власної справи було не її ідеєю.

«Мені на грант податися порадила подруга-юристка, — розповідає дніпровська бізнес-леді Євгенія Лозицька. — Вона ж, крім мене, допомогла з оформленням ще мінімум двом іншим підприємцям. Одному військовому із виробництвом човнів, а також ще одному підприємцю з бізнесом зі створення котячих кігтеточок.»

При цьому, ще раз нагадуємо, що грант — не кредит. Його не треба повертати за виконання всіх умов, а сума — не оподатковується державою. Інтересом Державної служби зайнятості є створення нових робочих місць у країні, що воює. 

На колір і смак грант підходить не всяк

Важливим тут є той момент, що ці гроші не є тією сумою, на яку можна жити, нічого не роблячи. Вони лише каталізатор для успішного запуску того чи іншого бізнес-проєкту. Нерідко грантодавці висувають умову, що грант не може бути єдиною складовою стартового капіталу підприємця. Це цільова сума, яка спрямовується безпосередньо на конкретні видаткові статті вашого бізнес-плану — устаткування, ліцензійне ПЗ, меблі, посівні матеріали, маркетинг тощо. 

Держава має низку видів економічної діяльності, на які вона не видає грантів. Не підтримують, до прикладу, виробництво тютюнових виробів, алкоголю, торгівлю зброєю, грошове посередництво, страхування, пенсійне забезпечення, діяльність рантьє тощо.

Саме тому ці кошти даються під добре розплановану й продуману підприємницьку ідею та прописаний на тривалий час бізнес-план. Наприклад, на сайті Державної служби зайнятості можна знайти анонси безкоштовних курсів із бізнес-планування. 

Далеко не всі охочі проходять це сито з першого разу. До прикладу, власниця квіткової крамниці з Яремчого Іванна отримала фінансування з другого разу. А Євгенія Лозицька з Дніпра — аж із четвертого

«Два з моїх трьох провалів стосуються прикрих багів у самій «Дії», а третій раз я зазначила, що хочу витратити 40 тисяч на посуд, — розповідає Лозицька. — А з точки зору бухгалтерії, тарілки — це розхідник, тобто ресурс, який дуже легко втрачається. Тому ця стаття не підійшла для грантової заявки. У фінальному результаті гроші, які я отримала з гранту, витратила на купівлю і перефарбування дуже хорошої, але вживаної кавомашини до моєї кав’ярні»

Одинадцять кроків грантера

На прикладі Гранту на власну справу на порталі «Дія» показуємо кілька простих кроків для подачі на грант. Для початку на вебсайті заходимо у вкладку «Бізнес», обираємо потрібний підрозділ і починаємо ознайомлюватись з інформацією. Результати подач оголошуються щодва тижні.

Якщо «Дія» схвалює вашу заявку на мікрогрант, то протягом наступних після цієї події 20 днів «Ощадбанк» видасть вам очікувану суму. Клікаєте на кнопку «Подати заявку», авторизуєтесь і проходите 11 кроків із її заповнення.  

Програма від «єРобота» є типовим прикладом подачі заявки на грант, але в кожного проєкту форми подачі хоч і схожі, але таки можуть відрізнятися за формою подачі інформації.