В Україні створили офіційні професійні стандарти для операторів безпілотних літальних апаратів. Це допоможе визначити, які знання і навички потрібні для роботи з дронами, а також підвищити безпеку і професійність у цій галузі. Про це AIN.UA повідомила Українська асоціація операторів безпілотників.
29 кодексів ЗУ про працю визначає, що при прийнятті на роботу працівник має підтвердити свою кваліфікацію. Раніше не було законодавчої бази, яка говорила – хто такий оператор безпілотного апарату.
Торік створили робочу групу з розробки професійного стандарту, в яку увійшли представники приватних шкіл пілотів, ВНЗ, держорганів, установ, роботодавців, профспілок та інші дотичні люди. Дискусії тривали два місяці, а потім:
- 1 лютого цьогоріч професійні стандарти затвердили;
- 5 лютого їх опублікували в реєстрі Національного агентства кваліфікацій.
- 14 травня Агентство акредитувало ТОВ «Український кваліфікаційний центр операторів безпілотних апаратів». Тепер воно має право проводити іспити на предмет підтвердження кваліфікаційних вимог спеціалістами індустрії безпілотників.
«Наведені у напрацьованому професійному стандарті трудові функції і компетенції стосуються операторів безпілотних систем, інструкторів та екіпажів безпілотних комплексів Сил оборони України. А це є підставою для присвоєння військово-облікової спеціальності», – йдеться у повідомленні.
Регуляція буде корисною для добровольців, які тільки збираються мобілізуватись, та для навчальних центрів, які цінують свою репутацію. Всього зробили п’ять кваліфікацій:
- «Оператор дистанційно керованого безпілотного літального апарата»;
- «Штурман-коригувальник дистанційно керованого безпілотного літального апарата»;
- «Оператор доставки вантажів за допомогою дистанційно керованого безпілотного літального апарата»;
- «Оператор аерофото – та відеозйомки за допомогою дистанційно керованого безпілотного літального апарата»;
- «Оператор-інструктор дистанційно керованого безпілотного літального апарата».
В червні перша група вже отримала сертифікати держзразка про підтвердження кваліфікації. Це інструктори Навчального центру операторів БПЛА «Global Drone Academy».