Чоловік із бічним аміотрофічним склерозом (БАС), який втратив здатність говорити, зміг відновити спілкування завдяки мозковому імпланту з текстовим синтезом мови, розробленому компанією Blackrock Neurotech. Про це повідомили дослідники в одному з двох нових досліджень, опублікованих у медичному журналі New England Journal of Medicine, повідомляє Reuters.
За словами нейрохірурга Едварда Чанга з Університету Каліфорнії в Сан-Франциско, ці дослідження демонструють «переконливі нові докази швидкого прогресу в клінічно життєздатному практичному застосуванні» таких пристроїв для відновлення зв’язку після паралічу.
В обох дослідженнях брали участь по одному пацієнту зі смертельною хворобою. У людей із БАС, також відома як хвороба Лу Геріга, спостерігається прогресуюча дегенерація нервових клітин у спинному та головному мозку.
Один із пацієнтів був із тяжкою дизартрією (порушенням мовлення) та інший з анартрією (неможливістю чітко вимовляти слова).
Перший пацієнт — 45-річний чоловік з важкими порушеннями мовлення. До імплантації він міг спілкуватися лише зі своїм опікуном зі швидкістю близько семи слів на хвилину. Швидкість розмовної англійської мови становить приблизно 160 слів на хвилину.
Дослідники використали 256 інтракортикальних електродів – значно більше, ніж було залучено в попередніх дослідженнях.
Завдяки новому пристрою йому вдалося досягти швидкості 32 слова на хвилину з точністю розпізнавання 97,5%.
Для порівняння, програми диктування на смартфонах мають приблизно 5% помилок слів, а люди без фізичних обмежень мають 1-2% помилки в словах під час читання абзацу вголос.
Другий пацієнт — жінка, якій імплантували примітивний пристрій сім років тому, у віці 58 років. Однак через прогресування БАС його ефективність знизилася. Коли пристрій почав працювати ненадійно, технічних проблем не виявили.
Вчені зазначають, що подальші дослідження мають бути спрямовані на вивчення інших областей мозку, менш схильних до дегенерації під час прогресування хвороби БАС.
Окрім Blackrock Neurotech, над комерціалізацією подібних мозково-комп’ютерних інтерфейсів активно працюють компанії Medtronic, Synchron і Neuralink.
Читайте також: Конкурент Neuralink встановив рекорд за кількістю імплантованих у мозок людини електродів