Результат пошуку у Google в Україні видає російські пропагандистські ресурси. Попри те, що українські провайдери блокують такі сайти, інколи доступ до них можна отримати безперешкодно – з’ясувала команда проєкту Uablocklist, що веде відкриту базу заблокованих вебсторінок.

Коли мова має значення

Мова, якою користувач вводить запит у Google, впливає на результат пошуку. До повномасштабного вторгнення російською гуглили 75% українців, тоді як після цього кількість україномовних запитів збільшилась на 10%.

Але навіть зараз мільйони українців продовжують шукати російською, тож частіше отримують у пошуковій видачі посилання на ресурси з рф. Для Google мова запита є більш пріоритетною, ніж мова інтерфейсу або геолокація. 

Тобто навіть якщо у користувача україномовний інтерфейс, геолокація в Україні та відключений чи відсутній VPN, але пошук був російською, Google всеодно підтягуватиме російськомовні ресурси. Ба більше – навіть на україномовні запити пошуковик часто видає результати російською через нездатність розпізнати різницю.

«Згідно з даними сервісу Ahrefs 15 із заблокованих в Україні і перевірених нами пропагандистських сайтів з’являються у видачі Google за 8 041 225 запитів! Якщо екстраполювати цю кількість на розрахункову частоту пошуків по кожному запиту і середню позицію, на якій відображається конкретний сайт за конкретним запитом, отримаємо приблизно 34 558 975 потенційних відвідувань щомісяця», – пише Uablocklist.

Заблоковані сайти всеодно з’являються у стрічці

Українські провайдери зобов’язані блокувати російські сайти. Але це не означає, що вони не з’являтимуться у результаті пошуку. Частіше це просто рецепти чи гороскопи, але трапляються й відверто пропагандистські ресурси, які можуть повпливати на соціально-політичні настрої українців. Ось декілька таких прикладів:

  • Запит «будут ли выборы в украине 2024». На шосту позицію Google поставив kommersant.ru, а на дев’яту lenta.ru. Перший ресурс частково намагається зберігати нейтральність у публікації за посиланням (хоча й  не називає війну війною), та «Лєнта» відкрито просуває російські наративи про необхідність проведення в Україні президентських виборів та про «узурпацію влади» Зеленським.


  • Запити «мирные переговоры» та «Зеленский переговоры». На перших сторінках Google чимало російських пропагандистських ресурсів: lenta.ru, ren.tv, «Известия», «РБК» та інші. Хоча кожна війна завершується мирною угодою, ці пропагандистські ЗМІ просувають наративи на користь росії, щоб схилити українське суспільство до капітуляції.


  • Запит «сколько мирных жителей погибло в Украине». На першому ж місці у пошуковій видачі сайт kommersant.ru., де жодної згадки про те, хто спричинив ці жертви. До того ж російські медіа применшують кількість, просуваючи наративи, що росія атакує тільки військові об’єкти.


  • Запит «новости Херсонской области». На перших сторінках видачі чимало російських пропагандистських ресурсів: ria.ru, RT та навіть khogov.ru – сайт так званого «Уряду Херсонської області». Оскільки частина Херсонщини досі під окупацією, російська пропаганда працює там вкрай активно, щоб повністю окупувати регіон.

  • Запит «новини Севастополя». На україномовний запит в Україні Google видає пропагандистський ресурс nts-tv.com (Независимое телевидение Севастополя) на першій сторінці. Там – святкування, здобутки, поздоровлення та інший пропагандистський контент.

Не всі сайти, що мають бути заблокованими – заблоковані

Дослідники з’ясували, що доступ до вищезгаданих російських сайтів не завжди обмежений:

  • З передмістя Києва в одному випадку дослідники відкрили п’ять із семи заблокованих сайтів, в іншому — сім із семи. 
  • У столиці відкрились три з семи в одного київського провайдера, і два в іншого. 
  • У Вінниці три з 7 семи ресурсів відкрились. 
  • Один з операторів мобільного зв’язку надав доступ до всіх заблокованих ресурсів.

Найчастіше вдавалося безперешкодно зайти на «Комєрсант» і «Лєнта». «Комєрсант» з’являється у пошуку Google приблизно за 1 150 907 запитами і потенційно, за відсутності блокування, може одержувати 2 782 241 переглядів на місяць. «Лєнта» з’являється у пошуку за 1 390 871 запитом і може одержувати близько 8 019 353 переглядів на місяць.

Блокування ресурсів має технічні та організаційні складнощі, іноді воно дає збій попри всі зусилля провайдерів. Тож Команда Uablocklist пропонує не лишатися осторонь та повідомляти, якщо ви знайдете заборонений сайт із вільним доступом. Зробити це можна тут, а команда буде їх насилати провайдерам.