Новий індустріальний парк на Львівщині звреєстрували в Уряді 20 серпня. Це 23-й парк, який внесено до Реєстру індустріальних (промислових) парків в 2024 році. Загалом відтепер в Україні зареєстровано вже 91 індустріальний парк. Розповідаємо, як і навіщо малі та середні бізнеси можуть долучатися до індустріальних парків.

Що отримують бізнеси?

Індустріальний парк — ділянка під виробництво, до якої вже підʼєднані необхідні комунікації: газ, вода, дороги, каналізація та електроенергія.

Існує хибне враження, ніби такі парки можуть бути цікаві лише великим компаніям, вважає Роман Матис, президент Міжнародного інвестиційного фонду. Втім до них можуть долучатися ще й малі та середні бізнеси.

Перелік усіх індустріальних парків можна знайти у каталозі, розробленому Міністерством економіки України у травні 2024 року.

З 2022 року для резидентів індустріальних парків діє низка податкових преференцій, зокрема:

  • Звільнення від сплати ПДВ та ввізного мита за імпорт нового обладнання, яке має використовуватися лише на території індустріального парку. Його не можна передавати протягом 5 років після купівлі;
  • Пільги від місцевих органів влади, зокрема, на оплату за землю для промисловості;
  • Звільнення податку на прибуток на 10 років.

Резидентами індустріальних парків можуть стати підприємства, що займаються:

  • Переробною промисловістю та переробленням відходів;
  • Науковими або технологічними дослідженнями та розробками;
  • Інформаційними технологіями.

Парки можуть виконувати різні функції для бізнесу. Вони можуть вміщати склади, виробничі потужності, виробничі приміщення або офіси.

Окрім того, їхня форма власності варіюється: деякі засновуються громадами, інші — приватними компаніями. Це також визначає умови роботи бізнесу в кожному з парків.

У 2023 році Кабінет міністрів України схвалив Стратегію розвитку індустріальних парків до 2030 року. Вона передбачає спрощення регуляторних процедур та сприятливі умови для екоіндустріального розвитку. 

«До війни не було реальних стимулів, преференцій – допомоги від держави. І не було в потенційних резидентів якоїсь зацікавленості розміщатися в індустріальних парках. Ми отримували до війни одиничні запити протягом року, а війна це змінила повністю», — розповідає СІО групи компаній «Індустріальні парки України» Валерій Кирилко.

Він додає у березні 2022 року одномоментно надійшло півтори тисячі запитів на резидентство. Переважно це були релоковані підприємства, що шукали майданчики на заході та в центрі України.

Міністерка економіки Юлія Свириденко наголошувала, розвиток індустріальних парків — складова економічної політики у межах програми «Зроблено в Україні». 

«Завдяки новим виробничим майданчикам ми можемо допомогти бізнесу залучити більше інвестицій та створювати нові робочі місця, що також допоможе соціально-економічному розвитку регіонів», — розповідала Свириденко.

В Україні зареєстрували три нових індустріальних парки