Світова економіка, за прогнозами KPMG, зазнає незначного уповільнення, зумовленого зростаючою геополітичною напруженістю. Проте експерти компанії очікують відновлення економічного зростання у 2025 році.

Згідно з нещодавно опублікованим Глобальним економічним прогнозом KPMG Global Economic Outlook за другий квартал 2024 року, який є у розпорядженні AIN.UA, світовий ВВП знизиться з 2,7% у 2023 році до 2,5% у 2024 році. Однак, за оцінками аналітиків, вже наступного року темпи зростання прискоряться до 2,7%.

Україна

Українська економіка, зазначають експерти KPMG, стикається з низкою викликів, пов’язаних з війною, руйнуванням інфраструктури, дефіцитом робочої сили, спадом переробної промисловості та кіберзагрозами. Водночас такі сектори як ІТ та оборонна промисловість демонструють потенціал для подальшого розвитку та стимулювання економічного зростання.

США

У 2024 році економіка США зростатиме у середньому на 2,3%, але, за прогнозами, сповільниться до 1,7% до 2025 року. Політична невизначеність через майбутні вибори може негативно вплинути на економічну активність, оскільки бізнес та домогосподарства відкладають рішення про великі витрати, допоки не будуть певні у політичному ландшафті. 

Федеральний резерв очікує, що інфляція повернеться до цільового показника 2% лише до кінця року.

Велика Британія

Економіка поступово відновлюється, підтримувана зниженням інфляції та очікуваним пом'якшенням монетарної політики. ВВП збільшився на 0,6% у першому кварталі 2024 року.

Крім того, зниження комунальних платежів та нормалізація іпотечних ставок сприяють поліпшенню фінансового стану домогосподарств, що підтримує подальшу економічну стабілізацію.

Однак, геополітична невизначеність та перебої у постачанні залишаються ризиками.

Німеччина

Після невеликої рецесії, Німеччина демонструє ознаки відновлення. Перший квартал показав помірне зростання ВВП на 0,2%. Очікується, що приватне споживання, підтримане зростанням реальних доходів, буде ключовим рушієм економічної активності протягом року. 

Всупереч структурним викликам, Німеччина має міцний економічний фундамент та активно розвиває відновлювану енергетику та цифрові технології, включаючи ШІ та робототехніку. Ці фактори створюють сприятливі умови для майбутнього зростання.

Чехія

У 2024 році зростання ВВП прогнозується на рівні 1,2% після скорочення на 0,3% у 2023 році, а у 2025 році — на ще вищому рівні 3,2%.

Рівень безробіття в Чехії залишається низьким (2,8%), але дефіцит кваліфікованих кадрів та старіння населення продовжують тиснути на рівень зарплати. Зменшення державного дефіциту завдяки скасуванню субсидій та фіскальній консолідації покращує фінансовий стан країни. Однак, старіння населення та необхідність цифрової та зеленої трансформації залишаються ключовими викликами для економіки Чехії.

Польщі 

Економіка Польщі почала відновлюватися у другій половині 2023 року. Зниження інфляції, підвищення заробітних плат та пом’якшення фінансових умов стимулювали приватне споживання. Інвестиції також залишалися на високому рівні завдяки інвестиціям з-за кордону та коштам ЄС.

На економіку також впливають події, що відбуваються в Україні, зокрема, через вплив міграції та зміни в торгівлі. Інтеграція українських біженців принесла як виклики, так і можливості, особливо на ринку праці, де приплив біженців тимчасово зменшив певний дефіцит робочої сили. Крім того, торговельні зміни, особливо у зв'язку із забороною на імпорт українського зерна, змінили обсяги імпорту та вплинули на внутрішні ринки. 

Румунія

Економічне зростання, за прогнозами, становитиме 2,7%, що значною мірою буде зумовлено високими показниками споживання та інвестицій. Однак, таке зростання супроводжується певними ризиками. Значне підвищення зарплат та пенсій, хоча й покращує купівельну спроможність населення, може загострити структурні макроекономічні проблеми, як-от досягнення цільових показників бюджетного дефіциту та підтримка конкурентоспроможності. Інфляція, хоча й знижується, все ще залишається високою, а житлове будівництво може сповільнитися через високі відсоткові ставки.

Китай

ВВП зріс на 5,3% у першому кварталі, завдяки потужній промисловості, інвестиціям у переробну промисловість та експорту. За прогнозом, загалом ВВП Китаю зросте на 5,0% у 2024 році.

Уряд активно підтримує ринок житла та прагне створити 12 млн нових робочих місць у містах. Заходи спрямовані на відновлення споживчої довіри та стимулювання інвестицій у нерухомість. Експорт демонструє зростання, особливо у високотехнологічних секторах, як інтегральні схеми та нові енергетичні транспортні засоби, що свідчить про перехід до високотехнологічних виробництв.