російські компанії у 2022 та 2023 роках змогли обійти європейські санкції та закупити застарілі запчастини для літографічних машин ASML, які використовуються для виробництва чипів. За даними нідерландської газети Trouw, яка посилається на російські митні документи, ці запчастини були закуплені через китайських посередників.

Нідерландська технологічна компанія ASML домінує на ринку сучасних літографічних систем, які використовують світлові промені для створення мікросхем.

Після повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році Європейський Союз запровадив санкції, які забороняють продаж електронного обладнання до рф, включаючи запчастини для літографічних машин. 

Однак російські імпортери знайшли способи ввезти щонайменше 170 партій запчастин для літографічного інструменту PAS 5500 від ASML, переважно від китайських постачальників, зазначає Trouw.

ASML повідомила Reuters, що дотримується санкцій і що навіть до їх запровадження продавала в росію небагато обладнання.

Літографічні системи PAS 5500 з'явилися ще в 1991 році і продовжували розвиватися протягом 90-х і на початку 2000-х, коли ASML була перспективним конкурентом провідних компаній того часу, японських Nikon і Canon.

Як пояснює Tom’s Hardware, хоча ASML більше не виробляє ці пристрої, компанія продає вживані PAS 5500 та планує підтримувати їх до 2035 року. 

Формально ці машини не класифікуються як технології подвійного призначення з потенційним військовим застосуванням (ймовірно, тому що найновіші з них мають вік близько 20 років), однак їх можна використовувати для виготовлення досить передових мікросхем. 

Залежно від конкретної моделі, ці машини здатні виробляти мікросхеми різної складності, зокрема з такими ж характеристиками, які відповідають можливостям російських виробників чипів Angstrem і Mikron.

Тим часом більшість повідомлень про мікроелектроніку, знайдену в російській зброї, зосереджуються на західних чипах від таких компаній, як Intel або Texas Instruments. Однак, маючи досить передові технології процесів, росія також може виробляти свої власні чипи для зброї. За словами Ігоря Лапка, інженера з багаторічним досвідом у галузі мікросхем, російські ракети зараз використовують менше старих деталей і більше нових чипів, вироблених Angstrem.