Українські архітектурні та дизайнерські бюро часто змінюють класичне бачення підходів до проєктування та концептуальних ідей на міжнародній арені. До Всесвітнього дня архітектури Олена Мусієнко, глобальна комунікаційна менеджерка архітектурної студії ISTO, розповідає про три кардинально різні проєкти від українських архітектурних студій за кордоном.


Артінсталяція Home.Memories в Антарктиді від студії balbek bureau

«Дім. Спогади» — артінсталяція для Української антарктичної станції «Академік Вернадський», створена на запит Національного антарктичного наукового центру (НАНЦ). На території станції є старий паливний бак, який давно не експлуатують. Ця споруда — чи не перше, що бачать чотири тисячі туристів, які щорічно відвідують станцію під час антарктичного літа. Вона потрапляє на більшість фото, які залишаються на згадку про подорож Антарктидою.


Image: balbek bureau

balbek bureau переосмислили вигляд і функції паливного бака: перетворити його на обʼєкт, привабливий для туристів та органічно вписаний в антарктичні пейзажі. Інсталяція мала знайомити гостей станції з нашою культурою, адже для багатьох іноземців це перша точка контакту з Україною. А для наших полярників станція «Академік Вернадський» стала домом вдалині від дому. З огляду на це, команда створила інсталяцію, натхненну типовим українським будинком — таким, що асоціюється з теплом, затишком і канікулами в бабусі. Для наших дослідників це живий спогад про найрідніше. Для гостей станції — натхнення запланувати візит до самої України.


Image: balbek bureau

На стінах бака вирішили розмістити мініекспозицію — борди із символічними предметами на кшталт гілки смереки, фрагмента вишиванки та зразком визнаної ЮНЕСКО косівської мальованої кераміки, залитими епоксидною смолою.

Вілла Monsella в Дубаї від студії ISTO

Вілла Monsella на острові Pearl Jumeirah в Дубаї має площу 1 210 кв.м. І в ній монументальна й футуристична архітектура імітує пелюстки тюльпанів. ISTO інтегрує елементи біоніки у свої Дубайські проєкти житлових просторів, тому що природа має особливу цінність у сухому субтропічному та пустельному кліматі.


ISTO. Передня частина фасаду архітектури

Вілла має дуже високі стелі і відповідно величезні панорамні вікна, з яких відкривається вид на екстер’єр з акцентним деревом і басейном із релакс-зоною. Вхідна зона вілли оточена водою з точковим освітленням всередині. Це рішення було створене, щоб досягти ефекту блискучого дорогоцінного каміння, яке ніби лежить на дні. Також праворуч від входу встановлена металева абстрактна інсталяція.

Замовниця приватної вілли — жінка, яка багато подорожувала та тривалий час проживала в Європі разом зі своєю родиною. Один із ключових запитів — відчуття лобі розкішного готелю на першому поверсі, комфортний для життя будинок, але з місцем, де можна приймати багато друзів, влаштовуючи закриті вечірки. Перший поверх чітко поділений на дві зони. 

Раніше Monsella стала фіналістом британської премії SBID International Design Awards 2023 та американської Best of Year Awards 2023 від журналу Interior Design Magazine. 

Офіс Cyberspace на Кіпрі від студії ZIKZAK Architects 

Виразний і футуристичний фасад для офісу на 4 408 кв.м, який став окрасою й об’єктом уваги міста Лімасол. Чотирьохповерхова будівля, спроєктована у формі літери «Г», та прилегла до неї двоповерхова споруда циліндричної форми займатимуть велику площу подвір’я та проглядатимуться з вулиці. Перед командою постало завдання створити з цих будівель виразну архітектурну композицію, яка інтригує та привертає увагу перехожих.


Image: ZIKZAK Architects

У результаті ZIKZAK Architects створили оболонку із великоформатної дерев’яної рейки, яка огортає двоповерховий циліндр і стає акцентом композиції. Вони повністю оточують споруду під різними кутами, їх вигини створюють проходи, схожі на тунелі або печери. Споглядач, дивлячись на будівлю зі сторони дороги, бачить смугастий циліндр правильної форми, але зі зворотного боку виявляє уже іншу, ламану форму будівлі. Крім креативного й футуристичного візуального рішення, ламелі виконують сонцезахисну функцію.

У вечірню пору акцентна циліндрична споруда створює ще більш ефектне враження, адже в ній установлено запрограмовані LED матриці, які покривають довгі торці рейок. Анімація, що виводиться на кожну із рейок, збирається у цілісне зображення. У сутінках із відстані проглядається яскрава медіаінсталяція, яка транслюється по всій площі оболонки циліндра.

Читайте також: Будинок майбутнього: smart home тренди 2024 та прогноз на 10 років