Компанія Civitta в партнерстві з u.ventures підготувала вичерпний звіт про технологічну екосистему України «Збільшення масштабів: прискорення технологічного сектору України».
Основна мета звіту — надати огляд екосистеми стартапів і технологій в Україні, висвітлити її потенціал, виявити прогалини та окреслити ключові заходи для її посилення, а також визначити можливості для інвесторів.
AIN публікує основне зі звіту.
Ключові висновки зі звіту
- Технічний сектор України: розквіт попри перешкоди. Технічна індустрія України демонструє значний ріст, незважаючи на виклики, такі як війна. Українська екосистема стартапів піднялася на 46 місце у світовому рейтингу у 2024 році порівняно з 50 місцем у 2022 році. Понад 2,600 активних стартапів, водночас їхні оцінки зросли втричі з 2020 року. Експорт IT-послуг досяг $6,7 мільярда у 2023 році, складаючи 41 % від загального експорту послуг.
- Україна як глобальний технологічний хаб: підтримана найкращими ІТ-талантами. Посідає 2-е місце в Центральній і Східній Європі з IT-аутсорсингу і 7-е місце у світі за конкурентоспроможністю в IT. В Україні працює понад 346,000 IT-спеціалістів, що забезпечує потужний кадровий резерв. Основні виклики включають утримання талантів та усунення фінансових прогалин для повного розкриття потенціалу сектору.
- Час для масштабування. Підприємці, що займаються масштабуванням, є двигуном економіки. Але для того щоб більше компаній могли швидше масштабуватися, потрібна додаткова спеціалізована підтримка. Через динаміку попиту на ринку та обмежену доступність капіталу, технологічні компанії, які досягають масштабів, зазвичай є більш зрілими й потребують більше часу для розширення. Компанії, що працюють за принципом «першочергово міжнародні», підвищують глобальну конкурентоспроможність України та відкривають значні можливості для зростання.
- Покращення зв’язків відкриває нові економічні можливості. Близько 120,000 висококваліфікованих українських IT-фахівців виїхали за кордон через війну, створюючи нові мережі, які можна використовувати для залучення інвестицій і бізнесу в українську економіку. Покращення зв’язків шляхом спрощення регуляторних бар’єрів, полегшення вільного руху капіталу між ключовими технохабами та залучення глобальних талантів має стати головним пріоритетом політики України для економічного зростання.
Огляд технологічного сектору України
-
В Україні є понад 2000 продуктових ІТ-компаній. З них більшість працюють над сектором бізнес продуктивності та програмного забезпечення.
Зображення тут і надалі – скриншоти зі звіту.
-
З 2018 по 2023 рік кількість робочої сили в українському IT зросла на 78,4 %. Так ми посіли друге місце в Центральній та Східній Європі.
-
Екосистема стартапів України є однією з трьох найшвидше зростаючих у Центральній і Східній Європі та займає четверте місце за оцінкою.
-
З 2020 року сукупна оцінка українських стартапів потроїлася, що відображає зростання екосистеми та довіру інвесторів.
-
Оцінки стартапів на стадіях pre-seed і seed в Україні значно нижчі, ніж у США. Це робить інвестування в українські стартапи більш привабливим, оскільки за менші початкові вкладення можна отримати більший потенціал зростання.
- Україна входить у десятку країн-засновників єдинорогів. На першому місці Індія. Наразі вісім стартапів з українським корінням мають оцінку в понад $1 млрд: Bitfury, Grammarly, People.ai, Unstoppable domains, GitLab, Firefly, Creatio, airSlate.
- Згідно зі звітом, наступними єдинорогами можуть стати: Ajax, Headway, Restream, Softserve, Intellias, Preply, monobank, BetterMe, Welltech, Genesis.
Вплив повномасштабної війни
- Незважаючи на значний негативний вплив війни, екосистема стартапів України входить до топ-50 у світі (46 місце у світі та 27 — у Європі).
- З початком повномасштабного вторгнення 12 % українських стартапів змушені були припинити свою діяльність. Водночас, згідно з опитуванням після початку повномасштабного вторгнення, 45 % стартапів оцінили свій стан як дуже поганий або поганий.
- Водночас у 2022–2023 роках в Україні з’явилися 200 нових стартапів.
- Українські стартапи демонструють сильний імпульс у залученні фінансування у 2023–2024 роках.
-
У 2023 році кількість венчурних інвестицій в українські технологічні стартапи знизилася. Усього 82 угоди порівняно з 184 у 2022 році та 312 у 2021 році.
-
Україна стає одним зі світових лідерів у галузі оборонних технологій. Загалом інвестиції в український Defense Tech у 2023 році оцінюють в $6,7 млн.
Доступ до фінансування
- Стартапам досі не вистачає фінансування, особливо на етапах серії А та В.
- Водночас доступ до венчурного капіталу покращився, переважно завдяки зростанню інвестицій від міжнародних фондів. На ранніх етапах як українські, так і іноземні інвестори майже рівною мірою фінансують стартапи. Українські інвестори зазвичай надають до $1 млн на етапі seed, тоді як іноземні інвестори беруть на себе провідну роль у раундах серії A та пізніших етапах із більшими інвестиціями.
- У 2023 році кількість ангельських інвесторів зменшилася на 54 % порівняно з 2021 роком через релокацію та зменшення статків. У провідних екосистемах ангельські інвестори є важливими для фінансування стартапів на ранніх етапах, надаючи не лише гроші, але й менторство. В Україні ж майже повна відсутність ангельських інвестицій змушує стартапи покладатися на гранти як на основне джерело фінансування на початкових етапах.
Нові виклики та можливості для українських стартапів в умовах повномасштабної війни
Виклики:
- Ризики, пов’язані з війною, відлякали інвесторів, знижуючи інвестиційну привабливість.
- Відтік мізків: релокація науковців, технічних талантів, підприємців і молоді.
- Зміна урядових пріоритетів: менше уваги приділяється екосистемі стартапів.
- Зниження місцевого попиту та купівельної спроможності на технології.
- Зниження довіри та впевненості в українських спеціалістах і компаніях через ризики.
- Фокус на виживанні та невідкладних потребах України та українців.
Можливості:
- Нові економічні можливості для відбудови та реконструкції України.
- Прогрес в оборонних та інших новітніх технологіях відкриває потенціал для експорту.
- Україна є кандидатом на членство в Європейському Союзі.
- Відкриті нові програми фінансування для українських стартапів.
- Україна може стати новим виробничим центром, з огляду на своє стратегічне географічне положення.
- Україна може впроваджувати нові реформи та очолювати інноваційні проєкти в енергетиці, технологіях, сільському господарстві та інших секторах.
Читайте також: Dealbook 2024. У 2023 році українські техкомпанії залучили $209 млн інвестицій, зниження обсягів сповільнилося до 11% на рік