Республіканець Дональд Трамп набрав 277 голосів виборців і переміг на виборах 47-го президента Сполучених Штатів Америки. Його опонентка демократка Камала Гарріс здобула 224 голоси. Також республіканська партія вперше за чотири роки отримала більшість (51) місць у Сенаті. Про це пише The New York Times. 

Результати виборів у США

Трамп вже виголосив переможну промову. Зокрема пообіцяв «зупинити війни за його каденції». З перемогою Трампа вже привітав президент України Володимир Зеленський та низка інших світових лідерів, зокрема прем'єр-міністри Угорщини та Ізраїлю Віктор Орбан і Біньямін Нетаньягу, президент Литви Гітанас Науседа, канцлер Австрії Карл Негаммер, президент Грузії Саломе Зурабішвілі, премʼєр-міністр Великої Британії Кір Стармер. 

Офіційна інавгурація президента США відбудеться 20 січня 2025 року. До цього часу триватиме передання влади в Білому домі. 

Експрезидент-республіканець Дональд Трамп і колишня віцепрезидентка від Демократичної партії Камала Гарріс висловлювали різні позиції щодо підтримки України під час передвиборчої кампанії. Розповідаємо, якими вони були. 

Що про Україну говорив Дональд Трамп

Дональд Трап — 45-й президент Штатів. Офіційно оголосив про балотування в президенти США від Республіканської партії 19 липня. Кандидатом у віцепрезиденти обрав сенатора від штату Огайо Джей Ді Венса.

У своїх промовах Трамп часто заявляв, що закінчить війну в Україні — напередодні тих же дебатів з Камалою він сказав, що зробить це за 24 години. Але не конкретизував, як саме планує це зробити.

«Якщо я виграю, коли мене оберуть президентом, я поговорю з одним, поговорю з іншим (йдеться про Зеленського та путіна, — ред.). Я зберу їх разом, і цієї війни як і не було», — казав він на дебатах.

У вересні член його команди Джей Ді Венс запропонував план, за яким росія залишить за собою землі, які вона вже захопила, а вздовж нинішньої лінії фронту буде створена демілітаризована буферна зона. Венс також заявив, що Україні доведеться прийняти нейтралітет.

Окрім цього, Дональд Трамп неодноразово критикував фінансову допомогу Україні. Під час дебатів він сказав, що США витратила понад $250 млрд на допомогу Україні, хоча Європа отримає значно більше переваг, якщо війна закінчиться.

А в інтерв’ю для Fox News на початку жовтня він розкритикував надання допомоги Україні, в той час як постраждалі від урагану в США отримали лише $75 .

Washington Post писали, що в росії віддають перевагу саме Трампу. За словами колишнього чиновника Білого Дому Еріка Чіарамелла, росіяни вважають, що «він з набагато більшою ймовірністю припинить підтримку України і зашкодить іміджу Америки за кордоном».

Також раніше Reuters повідомляв, що росія створила більше контенту зі штучним інтелектом для впливу на президентські вибори в США, ніж будь-яка інша країна. Цей ШІ-контент просував Дональда Трампа та очорняв Камалу Гарріс.

Читайте також: Зробити Трампа знову великим. Як Ілон Маск втручається в хід американських виборів

Що Камала Гарріс говорила про Україну

Колишня віцепрезидентка Камала Гарріс офіційно оголосила, що братиме участь у виборах президента США 25 липня. Віцепрезидентом обрала губернатора Міннесоти Тіма Волза. 22 серпня на Національному з’їзді Демократичної партії в Чикаго вона офіційно прийняла номінацію на посаду президента та заявила, що як президентка буде «твердо підтримувати Україну та союзників по НАТО».

26 вересня, під час спільного брифінгу із президентом України Володимиром Зеленським у Білому домі, Гарріс заявила про «непохитну підтримку України». Вона сказала, що пропозиції відмовитись від значної частини території України є «пропозиціями капітуляції, а не миру». І що такі пропозиції є «небезпечними та неприйнятними».

Будучи віцепрезиденткою Гарріс підтримувала політику допомоги Україні попереднього президента США Джо Байдена та, ймовірніше за все, продовжуватиме її й надалі, вважають західні медіа. Проте чи дійсно це добре для України — ставлять під сумнів.

«Багато українців вважають, що адміністрація Байдена залякана страхом перед прямою конфронтацією з Москвою, що призводить до надмірно обережної і повільної реакції, яка в результаті прирікає їх на повільну поразку», — писав The New York Times.

Також ЗМІ писали, що Камала Гарріс до кінця виборів чітко не давала зрозуміти, якою саме буде її підтримка України. Вона не розкрила своє бачення допомоги під час дебатів з Трампом у вересні, говорячи на цю тему більш розмито й узагальнено.

«Америка… має бути завжди країною-лідером, яка дотримується міжнародних правил і норм, яка демонструє силу, розуміючи, що альянси, які ми маємо в усьому світі, залежать від нашої здатності піклуватися про друзів і не віддавати перевагу ворогам», — сказала Гаріс.

Також вона не дала зрозуміти, чи буде рішучіше надавати цю допомогу та чи послабить обмеження на застосування далекобійної зброї, що було одним із пунктів плану перемоги Зеленського. Вона не коментувала й інший ключовий пункт плану — швидке запрошення України до вступу в НАТО.