Все більше українських вищих навчальних закладів запроваджують обмеження на використання месенджера Telegram у службовій комунікації. 

Серед перших, хто пішов на цей крок, став Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Згідно з наказом ректора, достовірність якого підтвердив для AIN.UA директор центру комунікацій КНУ Володимир Литвиненко, з 11 листопада викладачам і працівникам вишу заборонили користуватися соцмережею на пристроях закладу. 

У наказі йдеться про те, що університет визначили критично важливим «для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період». Тож рішення Національного координаційного центру кібербезпеки обмежити використання Telegram в органах державної влади, військових формуваннях і на об’єктах критичної інфраструктури поширюється і на виш.

Якщо коротко підсумувати усі дев’ять пунктів наказу, то йдеться про таке:

  • З 11 листопада Telegram не можна використовувати викладачам і працівникам КНУ на службових пристроях і в службових цілях.
  • Комунікація університету більше не буде вестися в Telegram: тобто видалять офіційний канал, чат-боти та внутрішні чати. Посилання на Telegram університету також видалять на офіційних сайтах та інших майданчиках вишу.
  • Натомість — мають знайти альтернативну соцмережу для комунікації з абітурієнтами, студентами та співробітниками (сторінки КНУ вже є у Facebook, Instagram та LinkedIn).
  • Також університет має «вжити всі необхідні технічні заходи для обмеження доступу до месенджера Telegram». Це означає, зокрема, заблокувати доступ до нього через університетські мережі.

За словами Володимира Литвиненка, видаляти Telegram зі службових пристроїв почали ще 5 листопада. Протягом місяця шукатимуть альтернативу для комунікаційного телеграм-каналу. Потім центр комунікацій запропонує варіанти міграції.

У телеграм-каналі КНУ запустили опитування: у яку соцмережу хочуть мігрувати підписники — Facebook, Instagram, LinkedIn чи інші. Більшість обрали Instagram.

«Це все в нас є. З нового можуть бути WhatsApp-канали. Але вони ще не дуже досліджені, тому ми будемо ще розбиратися. Знову ж таки, в нас ще місяць на це. Тому ми будемо вести інформаційну кампанію, щоб наша авдиторія перейшла. Молодіжна авдиторія явно перейде в інстаграм», — сказав Литвиненко.

За словами заступниці директора з виховної роботи ННІЖ та асистентка кафедри редакційно-видавничих технологій і продюсування Олена Грозна, більшість робочих чатів ще на початку 2023 року мігрували в Google chat, який дає розширений функціонал через домен knu.ua (на якому зареєстровані всі корпоративні пошти як студентів, так і викладачів).

«Паніки серед студентів та викладачів я не бачу. В комунікації зі студентами ми використовували різні засоби: пошту, Google Class та Telegram, оскільки так було зручніше для студентів, — сказала заступниця. — Наразі ми в кожній групі зі студентами обираємо оптимальний канал звʼязку. Розглядаємо від Discord до WhatsApp. До зазначеного терміну плануємо перевести всі чати на нову платформу».

Використовувати Telegram в особистих цілях і на своїх пристроях — не забороняється. Але студенти не зможуть зайти у месенджер, якщо користуються університетськими інтернет-мережами.

Мешканка 12-го гуртожитку студмістечка КНУ анонімно розповіла AIN.UA, що вчора неофіційними чатами університету почала поширюватися інформація про заборону використання телеграму для навчального процесу. Але про студентів мови не йшло.

«Сьогодні вранці ми дізналися, що провайдер, що надає доступ до інтернету в КНУ, не вантажить телеграм. У жодному гуртожитку студмістечка та на факультетах. Ми шоковані і занепокоєні, адже телеграм — найпростіша платформа для особистого користування», — сказала вона.

«Студенти не можуть зайти у месенджер, якщо вони живуть в гуртожитку: в гуртожитку мережа університетська», — пояснив Володимир Литвиненко.

Які ще ВНЗ обмежили використання Telegram

  • Також заборона торкнулась Національного авіаційного університету, який перейменували на державний університет «Київський авіаційний інститут». Згідно з наказом від 31 жовтня співробітникам університету заборонено встановлювати та використовувати Telegram на робочих пристроях, а також передавати будь-яку робочу інформацію через цей месенджер.
  • В університеті Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського (КПІ) заборонили Telegram у службових цілях і для обміну службовою інформацією, повідомив доцент вищого навчального закладу Андрій Гаврушкевич. Разом з тим Telegram залишається доступним для використання в каналах, де розміщується відкрита інформація для студентів і співробітників університету. Це включає канали студмістечка, деканатів, факультетів, інститутів та департаментів КПІ.
  • Київський столичний університет імені Бориса Грінченка опублікував розпорядження про заборону Telegram.
  • До заборони Telegram серед столичних ВНЗ приєднався і Національний університет «Києво-Могилянська академія», повідомив голова парламентського комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин. Згідно з наказом президента НаУКМА Сергія Квіта, із 2025 року академія припинить діяльність усіх Telegram-каналів і ботів, пов’язаних із навчальним закладом, його підрозділами та студентським самоврядуванням.
  • Схожим чином вчинили й у провідних навчальних закладах Львова — Львівському університеті імені Івана Франка та приватному Українському католицькому університеті.
  • Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича заборонив передавати інформацію та здійснювати службову комунікацію через цей месенджер. У ЧНУ вирішили припинити використання службових облікових записів Telegram (каналів, ботів тощо) та видалити посилання на них з вебсайту і соцмереж університету.

Небезпека Telegram

Раніше ГУР повідомляло, що росія масово скуповує та створює українські Telegram-канали з метою поширення дезінформації та розхитування суспільно-політичної ситуації в країні.

Telegram став популярним інструментом для поширення ненависті, теорій змови та інших екстремістських ідей, писав Bloomberg.

Український підприємець Ярослав Ажнюк, який системно просуває ідею відмови від Telegram, у коментарі для AIN.UA звернув увагу на безпекові ризики цієї соцмережі. Один із них — збій у рунеті, який призвів до того, що Telegram припинив працювати в майже всій Європі та частково у США. Другий полягає в тому, що раніше видалені повідомлення з’явилися знову.