Шевченківський районний суд Києва дозволи компанії «Нест» не відновлювати зруйновану частину памʼятки архітектури на вулиці Рейтарській, 37, у Києві.
Про це пише памʼяткозахисник Дмитро Перов.
Місцеві та активісти просили через відновити будинок Київського повітового земства 1913 року власним коштом. Їм відмовили у задоволенні цього позову.
Фото: Дмитро Перов
Ділянка є памʼяткою археології національного значення «Культурний шар “Міста Ярослава” 11-13 століть».
«Памʼятка історії відома тим, що тут жив і працював член Української центральної ради та співавтор IV універсалу, в якому було проголошено незалежність України, письменник Микита Шаповал», — написав Перов.
У 2011 році розділили комплекс будівель на три частини: Рейтарська, 37-А; Рейстарська, 37-Аʼ (флігель) і Рейтарська, 37-Б. Першу частину були занесені до Держреєстру нерухомих памʼяток України.
Флігель та частина садиби на Рейтарській, 37-Б такого статусу не отримали. Будівлю за адресою Рейтарська, 37-Б демонтували.
У вересні 2023 року Мінкульт надав статус пам’ятки місцевого значення для всієї будівлі – вулиця Рейтарська, 37-А і Рейтарська 37-А’.
Пізніше на комплекс памʼятки наклали арешт та заборонили проведення будь-яких будівельних.
У грудні та лютому 2023 року компанія-забудовник вимагала позбавити статусу памʼятки історії будинок Київського повітового земства.
У травні 2024 року Шостий апеляційний адміністративний суд позбавив статусу памʼятки історії будинок Київського повітового земства.
На місці будівлі «Нест» планує побудувати бізнес-центр «Reiter Hall». Активісти запевняли компанія знесе фасадну будівлю памʼятки і дворовий флігель, залишивши тільки одну стіну.
Через демонтаж флігеля у травні 2023 року поліція відкрила кримінальне провадження.
Водночас девелепорська компанія заявляла «проєктом передбачена лише реставрація фасадної будівлі за адресою вулиця Рейтарська, 37-А, яка не передбачає жодного демонтажу її стін».
Читайте також: Київська міська рада передала в оренду «дворик на Рейтарській», де знаходиться кафе «Каштан»