Росія нарощує внутрішнє виробництво дронів типу Shahed, що дозволяє їй збільшувати кількість ударних безпілотників проти України. Водночас українські інновації в галузі радіоелектронної боротьби (РЕБ) дозволяють українським силам ефективніше протидіяти цим атакам, повідомляє британський Інститут вивчення війни 2 грудня.
Між жовтнем і листопадом 2024 року російські сили стали частіше запускати від 80 до 100 (або більше) дронів Shahed і безпілотників-приманок як частину своїх масштабних атак. Наприклад, у ніч на 2 грудня росія здійснила атаку 110 шахедів та іншими, ймовірно, хибними цілями.
Основною тактикою російських сил є використання великої кількості Shahed-дронів і приманок разом із меншою кількістю крилатих і балістичних ракет для виявлення та перевантаження української протиповітряної оборони. Однак Україна активно адаптується до цієї тактики. За даними Повітряних сил ЗСУ, кількість дронів, які не досягають цілей через вплив української РЕБ, значно зросла протягом жовтня-листопада.
Так, зі 105 Shahed-дронів, запущених росією 2 жовтня, 23 (22%) були «втрачені» через РЕБ, тоді як у ніч на 2 грудня зі 110 дронів уже 50 (45%) вийшли через втручання української РЕБ, ще 52 дрони були збиті безпосередньо. Вдосконалення українських засобів РЕБ дозволяє не лише «приземляти» Shahed-дрони, а й змушувати їх відхилятися від курсу та перетинати російський або білоруський повітряний простір. Це створює додаткове навантаження на спільну російсько-білоруську систему ППО.
Зокрема, за даними моніторингової групи «Білоруський Гаюн», 24–25 листопада в повітряний простір Білорусі увійшли рекордні 38 російських дронів. Білорусь була змушена підіймати авіацію для реагування, що свідчить про неготовність Мінська до таких інцидентів.
Раніше Генштаб ЗСУ попереджав українців, що час і GPS-навігація на смартфонах може некоректно відображатися через засоби радіоелектронної боротьби, що застосовується для відбиття російських атак.