Федеральний апеляційний суд США підтримав закон, який зобов'язує китайську компанію ByteDance продати свій популярний застосунок для коротких відео TikTok у Сполучених Штатах, інакше йому загрожує заборона. Reuters розповідає, як розвиваються події щодо цієї ситуації.

Що далі

TikTok і його материнська компанія ByteDance подали позов до федерального суду, щоб заблокувати ухвалений у квітні закон США, який змушує ByteDance відмовитися від TikTok. Закон покликаний захистити США від потенційного шпигунства чи маніпуляцій з боку китайського уряду, хоча TikTok заперечує можливість такого втручання. Компанія також заявляє, що цей закон обмежує свободу слова.

У п'ятницю, 6 грудня, колегія з трьох суддів Апеляційного суду округу Колумбія стала на бік Міністерства юстиції США одностайно.

Однак і це рішення ще може бути оскаржене. Компанія до набуття чинності рішення може звернутись до Верховного суду США. Минулого року TikTok вжив аналогічних юридичних заходів, щоб зупинити заборону, яка діяла в штаті Монтана.

З чого все почалося та скільки ще триватиме

Ще в серпні 2020 року тодішній президент США Дональд Трамп намагався заборонити китайські застосунки TikTok і WeChat, але його дії зупинили суди. У червні 2021 року його наступник Джо Байден скасував деякі укази Трампа, якими хотіли заборонити завантаження цих застосунків.

Американські політики роками висловлювали занепокоєння щодо безпеки TikTok. Директор ФБР Кріс Рей заявив, що TikTok становить ризик для національної безпеки США, оскільки китайські компанії зобов’язані виконувати вимоги уряду Китаю, включно з передачею даних.

Рей також попередив, що китайський уряд може використовувати TikTok для збору даних, маніпулювання алгоритмом рекомендацій або впливу на користувачів. Директор АНБ Пол Наканоне висловив подібні занепокоєння, зокрема щодо даних, алгоритмів і можливого контролю над платформою.

Після цього американські законодавці й ухвалили закон, який зобов'язує компанію ByteDance, власницю TikTok, продати цей додаток або ж його заборонять у США. Закон залучився значною підтримкою як в Палаті представників, так і в Сенаті. Щоб продаж вважався законним, президент США має переконатися, що TikTok більше не контролюється китайською компанією і не має з нею жодних зв'язків.

Коли Байден підписав цей закон у квітні 2023 року, почався відлік часу у 270 днів, тобто до 19 січня 2025 року. Якщо до цього не буде досягнуто угоди про продаж TikTok, то застосунок буде заборонений у США. Однак, якщо буде досягнуто значного прогресу в продажу і будуть підписані відповідні угоди, президент може продовжити цей термін ще на 90 днів.

Якщо так станеться, то остаточне рішення про заборону TikTok ухвалюватиме вже наступний президент США Дональд Трамп, який вступає на цю посаду 20 січня. Він раніше заявляв, що не хоче заборонити TikTok, оскільки ним користуються 170 млн американців. 

Що зміниться для користувачів

До 19 січня TikTok не змінюватиметься для користувачів у США. Але навіть якщо Трамп не захоче забороняти TikTok, американські технологічні компанії все одно можуть бути оштрафовані на мільярди доларів, якщо вони дозволять клієнтам користуватися цим застосунком після 19 січня.

Рекламодавці попри загрозу заборони не поспішають передчасно залишати TikTok. Рекламні агенції заявляють, що бренди продовжують свою діяльність на платформі, але про всяк випадок підготували план Б.

У разі заборони TikTok найбільше виграють Meta Platforms (власник Facebook та Instagram) та Alphabet (власник YouTube). Обидві компанії вже давно розвивають короткі відеоформати, щоб конкурувати з TikTok.

Американські творці контенту в TikTok закликають свою аудиторію підписатися на їхні канали на платформах-конкурентах, таких як Instagram і YouTube.

Яка реакція китайського уряду

У Китаї існує список технологій, експорт яких потребує дозволу уряду. За словами експертів, рекомендаційний алгоритм TikTok підпадає під цей список.

Ці алгоритми захищені ліцензією на інтелектуальну власність, яка зареєстрована на ByteDance в Китаї. Тобто їх дуже складно відокремити від материнської компанії.

Навіть якби це було можливо, сам процес відділення алгоритмів від американської частини TikTok — надзвичайно складна процедура. За словами джерел, ByteDance навряд чи дасть згоду на таке.

Взагалі ByteDance, вважає за краще закрити застосунок у США, ніж продавати його потенційному американському покупцеві, якщо китайська компанія вичерпає всі юридичні можливості.

Нагадаємо, в той самий час в Румунії скасували результати першого туру президентських виборів через звинувачення у втручанні TikTok.