Українські банки домовилися про нові правила монтиронгу за переказами. Найнижчий ліміт переказів складатиме 50 тисяч грн на місяць, обмеження стосуватимуться майже всіх типів переказів. Розповідаємо детальніше, які обмеження на перекази діятимуть з 2025 року.

Хто та навіщо запровадив обмеження?

Меморандум «Про забезпечення прозорості функціонування ринку банківських платіжних послуг» погодили українські банки за участі двох банківських спільнот — Незалежної асоціації банків України (НАБУ) та Асоціації українських банків (АУБ). 

Документ наразі підписали чотири великих банки-емітенти — державні «Ощадбанк» та «ПриватБанк», а також «Райффайзен Банк» і «Універсал Банк» (monobank). Інші банки та надавачі платіжних послуг можуть доєднатися уже найближчим часом.

Меморандум стосується взаємодії банків та надавачів платіжних послуг із клієнтами фізичними-особами, ФОП та ФОП як частини групи пов’язаних компаній. Він, кажуть у «ПриватБанку», має стандартизувати підходи банків щодо моніторингу операцій клієнтів.

Моніторинг буде автоматизованим і цілодобовим. Втім особливу увагу приділятимуть операціям у нічний час — з 24:00 по 06:00 — для виявлення нехарактерної фінансової поведінки, протидії шахрайським схемам, викраденню коштів та недопущенню участі клієнтів у схемах так званих «дропів».

Які будуть обмеження?

Банки домовилися про обмеження за відсутності підтверджених доходів. Для клієнтів «високого» рівня ризику — ліміт до 50 тисяч гривень на місяць.

Для клієнтів «середнього» і «низького» рівня ризику:

  • з 1 лютого 2025 року — до 150 тисяч гривень на місяць,
  • з 1 червня 2025 року — до 100 тисяч гривень на місяць.

Ліміти не стосуються клієнтів з підтвердженими джерелами доходів, зокрема зарплатних клієнтів та волонтерів, а також операцій з переказу коштів між двома рахунками, які клієнт відкрив в одному банку.

Також це не стосується депозитних, кредитних рахунків та рахунків, відкритих для використання клієнтами програм державної підтримки (єВідновлення, "Національний кешбек" та інші).

Чи можна збільшити ліміти?

Клієнт має право звернутися до банку, аби йому підвищили встановлий ліміт. Для цього треба надати документальне підтвердження коштів. Це можуть бути, наприклад, податкова декларація, зарплатні відомості, підтвердження зарахувань від державних органів, підтверджені доходи членів родин.

Також, коли документально підтверджені доходи клієнта перевищують встановлений на дату ліміт, банки будуть здійснювати перекази в рамках підтвердженого доходу.

Мемомандум — не тільки про обмеження переказів

Втім новий документ стосується не тільки поточного моніторингу, а й відстеження майбутніх потенційно ризикових операцій. До прикладу, банки-учасники Меморандуму домовилися обмінюватися інформацією про клієнтів та їхню діяльність, яка містить ознаки підозрілості. 

Крім того вони вирішили створити централізований реєстр сумнівних клієнтів зокрема із ознакою «дроп». Це буде додаткове джерело інформації для вивчення клієнта при встановленні чи перегляді ділових відносин.

Але ж НБУ уже робив обмеження — навіщо нові?

З 1 жовтня Нацбанк дійсно запроваджував обмедення. Це був тимчасовий ліміт для карткових переказів між фізособами на суму 150 тисяч грн на місяць. Обмеження мало діяти пів року — тобто до квітня 2025 року. Під час цього перехідного періоду у шість місяців НБУ та банки мали напрацювати нові системні рішення для вирішення проблеми «дропів». Власне новий меморандум і є результатом цього обговорення із залученням банківської спільноти та інших державних органів, зокрема і правоохоронних.

Читайте також: Запрацювало обмеження переказів у 150 тисяч грн на місяць «з карти на карту» — на кого не діятиме ліміт