Європейська комісія почала розслідування проти TikTok після скандальних виборів у Румунії та перевірить, чи порушила китайська компанія DSA європейські закони про цифрові послуги. Про це повідомляє Єврокомісія.

Згідно із законом, TikTok мав належно оцінювати та пом’якшувати системні ризики, пов’язані з чесністю виборів. Комісія хоче дізнатися:

  • Як працюють алгоритми TikTok, які рекомендують відео користувачам. Цікавить, чи можна ними маніпулювати для розповсюдження фейкової інформації або автоматичних атак (наприклад, ботами).
  • Політику TikTok щодо політичної реклами та платного політичного контенту.

Одна з підозр, яку також розслідуватимуть, — чи старанно платформа зменшувала ризики, повʼязані з конкретними регіональними та мовними аспектами національних виборів.

За словами президентки комісії Урсули фон дер Ляєн, розслідування почали після серйозних ознак того, що іноземні суб’єкти втручалися у президентські вибори в Румунії через TikTok.

«Ми повинні захищати наші демократії від будь-якого іноземного втручання. Щоразу, коли ми підозрюємо таке втручання, особливо під час виборів, ми повинні діяти швидко і рішуче», — сказала президентка комісії.

  • Йдеться, що рішення про початок розслідування враховує інформацію, отриману з розсекречених розвідувальних звітів румунської влади, а також звіти третіх сторін.
  • Розслідування також ґрунтується на аналізі звітів з оцінки ризиків, поданих TikTok у 2023 і 2024 роках, відповідей на інформаційні запити Комісії та внутрішніх документів, наданих китайською компанією.
  • Це вже третє розслідування, яке Комісія розпочала проти TikTok, після поточного розслідування, розпочатого 19 лютого 2024 року, і розслідування, завершеного зобов’язаннями в серпні 2024 року.

Скасування результатів виборів у Румунії

Суд найвищої інстанції Румунії в п’ятницю, 6 грудня, скасував результати першого туру президентських виборів через кілька днів після оприлюднення доказів, що Кремль організував скоординовану кампанію через TikTok на користь ультраправого націоналіста Келіна Георґеску.

Він вважався аутсайдером виборів, але отримав 23% голосів у першому турі, який відбувся 24 листопада, випередивши проєвропейську центристку Олену Ласконі на чотири відсотки.