TikTok добровільно припинив роботу у Сполучених Штатах та зник з магазинів застосунків Apple та Google за кілька годин до набуття чинності закону, що вимагає припинення діяльності платформи.

Користувачі, які намагалися відкрити застосунок пізно ввечері суботи, бачили повідомлення: «Вибачте, зараз TikTok недоступний».

«У США набув чинності закон про заборону TikTok, – йшлося далі в повідомленні. – На жаль, це означає, що ви поки що не можете користуватися TikTok. Ми раді, що президент Трамп заявив про готовність співпрацювати з нами у пошуку рішення для відновлення роботи TikTok після вступу на посаду. Слідкуйте за оновленнями!».

Крім TikTok, у США також стали недоступними інші застосунки компанії ByteDance, зокрема відеоредактор CapCut та соціальний додаток Lemon8.

У неділю, 19 січня, як і очікувалося, набула чинності заборона на використання популярної соціальної мережі TikTok в США. Це стало результатом невиконання китайською компанією ByteDance вимоги про продаж протягом 270 днів американських активів платформи до встановленого терміну.

Верховний суд США 17 січня відхилив апеляцію власників TikTok, підтвердивши законність заборони популярної соціальної мережі. Судді постановили, що закон не порушує права на свободу слова, а також погодились з позицією уряду про те, що Китай може використовувати платформу для збору величезної кількості конфіденційної інформації про американців.

Після рішення Верховного суду обраний президент Дональд Трамп, чий термін починається завтра, пообіцяв ухвалити рішення щодо майбутнього китайської соцмережі TikTok «у недалекому майбутньому».

Зокрема, він може розглянути можливість видання виконавчого наказу про призупинення дії заборони на 60-90 днів, хоча ByteDance публічно не змінювала свою позицію щодо того, що застосунок не продається.

Генеральний директор TikTok Шоу Чу планує бути присутнім на інавгурації Трампа разом з іншими керівниками провідних технологічних компаній. Окрім того, TikTok стане головним спонсором інавгураційної вечірки на честь впливових людей, які допомагали Дональду Трампу, і виділить на це $50 000.

Раніше соціальна мережа TikTok, якою користуються понад 170 млн американців, повідомляла, що відключить свій застосунок у США, коли набуде чинності федеральна заборона.

З чого все почалося

Ще в серпні 2020 року, під час попередньої каденції Дональд Трамп намагався заборонити китайські застосунки TikTok і WeChat, але його дії зупинили суди. У червні 2021 року його наступник Джо Байден скасував деякі укази Трампа, якими хотіли заборонити завантаження цих застосунків.

Американські політики роками висловлювали занепокоєння щодо безпеки TikTok. Директор ФБР Кріс Рей заявив, що TikTok становить ризик для національної безпеки США, оскільки китайські компанії зобов’язані виконувати вимоги уряду Китаю, включно з передачею даних.

Рей також попередив, що китайський уряд може використовувати TikTok для збору даних, маніпулювання алгоритмом рекомендацій або впливу на користувачів. Директор АНБ Пол Наканоне висловив подібні занепокоєння, зокрема щодо даних, алгоритмів і можливого контролю над платформою.

Після цього американські законодавці й ухвалили закон, який зобов'язує компанію ByteDance, власницю TikTok, продати цей додаток або ж його заборонять у США. Закон залучився значною підтримкою як в Палаті представників, так і в Сенаті. Щоб продаж вважався законним, президент США має переконатися, що TikTok більше не контролюється китайською компанією і не має з нею жодних зв'язків.