Національний банк України підвищив облікову ставку до 14,5%, повідомляє пресбрифінгу Голова Національного банку Андрій Пишний.

До цього Нацбанк піднімав облікову ставку до 13,5% у грудні.

Це рішення, кажуть у регулятора, необхідне для підтримки стійкості валютного ринку, збереження інфляційних очікувань, поступового сповільнення інфляції 5%.

«Підвищення облікової ставки допоможе забезпечити належний захист гривневих заощаджень від інфляції та підтримати інтерес населення до гривневих активів. Це сприятиме зниженню тиску на валютний ринок та ціни», — каже Андрій Пишний.

Головні прогнози НБУ на 2025 рік

Що буде з інфляцією?

У перші місяці 2025 року інфляція, прогнозують, можу продовжити зростати. Зокрема через нижчі минулорічні врожаї та тиск з боку виробничих витрат бізнесу. Інфляція сягне свого піку в II кварталі та із середини року почне знижуватися.

В НБУ очікують, що наприкінці 2025 року інфляція сповільниться до 8,4%, а у 2026 році – сягне цілі 5%. 

Які є ризики?

Основні ризики, спричинені російською агресією, залишаються незмінними, кажуть в Нацбанку:

  • додаткових витрати з бюджету, передусім для підтримання обороноздатності; 
  • можливе додаткове підвищення податків, що може посилювати ціновий тиск; 
  • подальше пошкодження інфраструктури, передусім енергетичної, що обмежуватиме економічну активність і тиснутиме на ціни з боку пропозиції;
  • поглиблення негативних міграційних тенденцій та подальше розширення дефіциту робочої сили на внутрішньому ринку праці.

Міжнародна підтримка

На словами Андрія Пишного, міжнародна підтримка буде достатньою для беземісійного фінансування дефіциту бюджету та підтримки стійкої ситуації на валютному ринку.

У 2024 році Україна отримала $42 млрд від міжнародних партнерів у формі кредитів і грантів. Завдяки цим коштам уряд зміг профінансувати значний дефіцит бюджету близько 24% ВВП без урахування грантів у доходах. А НБУ підтримувати стійкість валютного ринку та наростити міжнародні резерви до нового історичного максимуму, $43,8 млрд наприкінці 2024 року.

Очікують, що у 2025 році Україна отримає $38,4 млрд зовнішнього фінансування.

Яких результатів можуть досягнути?

НБУ знизив прогноз зростання реального ВВП на 2025 рік до 3,6%. Водночас базовий сценарій прогнозу НБУ, як і раніше, передбачає поступове повернення економіки до нормальних умов функціонування. Відповідно у 2026–2027 роках очікується помірне пришвидшення економічного зростання до близько 4%.

Читайте також: За підсумками 2024 року інфляція становила 12,0% — НБУ