Приватні підприємства оборонно-промислового комплексу (ОПК) України у 2024 році не виготовили понад 1,7 млн одиниць дронів і засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ) через відсутність державних замовлень, попри наявні виробничі потужності. Про це повідомили в Технологічних силах України (ТСУ).
Загалом підприємства могли б виготовляти 4 700 такої техніки на день, якби державні замовники безперебійно їх контрактували. Загальна вартість такого обсягу техніки оцінюється у майже $2 мільярди.
За даними ТСУ, приватні компанії були спроможні виготовити понад 2,7 млн одиниць озброєння, однак за державними контрактами та замовленнями благодійних фондів фактично виробили лише 37% від цієї кількості — трохи більш як 1 млн одиниць військової техніки.
У зв’язку з цим ТСУ запустили публічний інструмент — «лічильник зброї, якої немає». Він демонструє невикористаний потенціал приватного сектору ОПК.
Лічильник відображає загальний обсяг незавантажених потужностей виробників, а також деталізує недовироблену техніку за типами.
Згідно з підрахунками ТСУ, через нестачу замовлень у 2024 році українські підприємства не виготовили:
- понад 1,6 млн FPV-дронів,
- понад 72 000 ударних дронів,
- 8 400 розвідувальних дронів,
- 1 600 далекобійних дронів,
- 1 000 наземних роботизованих комплексів,
- понад 1 500 засобів РЕБ.
В організації наголосили, що ці недозавантажені потужності могли б бути використані для виконання іноземних контрактів на поставки військової техніки країнам-союзникам, що принесло б Україні валютні надходження та сприяло розвитку галузі.
Нагадаємо, за даними опитування ТСУ, наприкінці 2024 році 75% приватних компаній ОПК заявили про відсутність переговорів із держзамовниками щодо контрактів на постачання озброєння у 2025 році.
У ТСУ також наголосили на необхідності відкриття контрольованого експорту озброєння та військової техніки, щоб подолати розрив між виробничими спроможностями та держзамовленнями.