«Дія.City» — 3 роки. Михайло Федоров про головні результати і плани простору

19 лютого, 2025, 09:20 1793
«Дія.City» — 3 роки. Михайло Федоров про головні результати і плани простору

На початку 2022 року в Україні була впровадженний правовий і податковий простір «Дія.City». В авторській колонці для AIN міністр цифрової трансформації Михайло Федоров розповідає про те, яких результатів вдалося досягнути за ці три роки і які плани в найближчому майбутньому.


Михайло Федоров

Три роки тому ми запустили «Дія.City». За цей час простір став фундаментом для розвитку цілої IT-екосистеми України. Уже зараз «Дія.City» — це вже не просто концепція чи сміливий експеримент. Це одні з найкращих умов для розвитку технологічного бізнесу, які допомагають IT-компаніям зростати, залучати інвестиції, працювати прозоро та масштабувати продукти на весь світ.

Минулого року ми переформатували місію Мінцифри. Тепер вона звучить так: побудувати найзручнішу цифрову державу у світі для громадян і технологічного бізнесу. Раніше ми говорили тільки про цифрові послуги, про сервіси. Але враховуючи нашу візію, Україна в топ-30 країн за рівнем ВВП, де технології, інновації і цифрова трансформація відіграють важливу роль: неможливо досягти успіху, якщо ми не розвиватимемо технологічний бізнес. І «Дія.City» створює сприятливі умови для цього.

Більш ніж 1 550 резидентів і понад 18 млрд грн податків за рік — результати «Дія.City»

Ми запустили «Дія.City» за два тижні до повномасштабного вторгнення, щоб кожен міг отримати найкращі умови для розвитку й масштабування бізнесу, адже від успішності технологічних компаній залежить майбутнє України. Уже зараз у «Дія.Сіті» понад 1 550 компаній. А це 70 % ІТ-галузі. Це як великі технологічні компанії, послугами і продуктами яких користується кожен, так і молоді українські стартапи.

Загалом у компаніях-резидентах працюють близько 100 тисяч фахівців. І можу сказати, що резиденти «Дія.City» буквально запустили тренд на прозорість роботи. 60 % спеціалістів мають трудові договори, ще 35 % працюють за гіг-контрактами і 5 % ведуть діяльність як ФОП. Це означає офіційне працевлаштування, соціальні гарантії та зрозумілі правила гри для бізнесу. Ми створили екосистему, у якій чесність та відкритість — не виняток, а норма.

У 2024 році резиденти «Дія.City» сплатили понад 18 млрд грн податків. Це вдвічі більше, ніж за 2023 рік — тоді резиденти сплатили 8,5 млрд грн.

 Ці кошти йдуть на розвиток економіки та зміцнення країни. Водночас 50 % компаній обрали режим ПНВК, що дає їм змогу ефективно реінвестувати кошти у власне зростання та створення нових технологічних рішень. ПнВК — інструмент, що впроваджений ексклюзивно в Дія.City. Особливо він корисний для продуктових компаній, зокрема Defense Tech. Це ще один доказ того, що Дія.City — це не лише про комфортні умови для бізнесу, а і про реальний економічний ефект для держави.

Мми постійно аналізуємо ринок і потреби держави та розширюємо види діяльності, створюючи можливості для стратегічних галузей. Наприклад, у 2023 році відкрили «Дія.City» для компаній, що створюють і ремонтують дрони, а також навчають операторів БпЛА. Улітку 2024 року додали виробників біонічних протезів, бо бачимо великий потенціал і потребу в розвитку MedTech.

Також до простору вже долучилися більш ніж 250 компаній, які працюють у сфері Defense Tech. Ми підтримуємо інноваційні рішення у сфері оборони й безпеки, щоб ці компанії залучали інвестиції, розробляли передові технології та працювали на посилення обороноздатності України.

Плани на 2025 рік

Загалом велика ідея «Дія.City» полягала в тому, щоб українські стартапи та компанії залучали інвестиції саме в Україні, а не на Кіпрі, у Делавері чи деінде. І хоча повномасштабна війна значно змінила клімат, від цієї мети ми не відмовляємося. Уже зараз бачимо, що резидентство в «Дія.City» стає перевагою в укладанні угод. Більшість найгучніших інвестиційних угод у 2023–2024 роках відбулися саме за участі резидентів Дія.City.

Тож визначили ключові напрями розвитку простору цього року:

  • Дія.City Invest. Хочемо суттєво спростити процес створення венчурного фонду в Україні. Юридично це має тривати до тижня. Але мета навіть глобальніша — сформувати в Україні потужну культуру інвестування в технології та стартапи.
  • Science.City. В Україні працюють 37 наукових парків, але лише 5 із них провадять інноваційну діяльність. Ми хочемо перевинайти поняття «науковий парк» і перетворити їх на сучасні екосистеми, де наука, освіта й бізнес працюють разом для створення інновацій. Для наукових парків буде запроваджено багато переваг, зокрема, можливість бути резидентом «Дія.City».
  • Розширення діяльності на R&D та технічні випробування. Резидентами «Дія.City» зможуть ставати компанії, що займаються біотехнологіями, генною інженерією, розробляють та тестують продукти у всіх можливих сферах.

За три роки «Дія.City» дав імпульс розвитку IT-екосистеми України. Резиденти створюють проривні продукти, залучають інвестиції, запускають стартапи, розробляють рішення для глобальних ринків і оборонної сфери. «Дія.City» — це вже не просто податкова юрисдикція, а ціла екосистема, яка формує майбутнє українських технологій.

Читайте також: Збільшили ефективність у 10 разів. Як Мінцифра переходить на систему OKR – колонка Михайла Федорова

Так, почали з’являтися нові проєкти та ініціативи для технологічного бізнесу. Зокрема, IT Generation, який дав змогу опанувати безоплатно ІТ-професії майже двом тисячам українців. Нещодавно запустили національний маркетплейс українських ІТ-компаній CodeUA, який заметчить глобальних замовників з українськими виконавцями. Розвиваємо UK-Ukraine Tech Bridge, що допомагає швидко знайти партнерів у Великій Британії та успішно вийти на цей ринок по фасттреку. Зараз ми також працюємо, щоб запустити такі мости і з іншими країнами. А ще — підтримуємо Міжнародні торгові місії і розвиток hardware-індустрії.

І це лише частина проєктів, появу яких стимулює «Дія.City». Тож маємо амбітні цілі, які допоможуть досягнути місії та побудувати найзручнішу цифрову державу для громадян і технологічного бізнесу.

Автор: Михайло Федоров, міністр цифрової трансформації України

Читати більше