«Нам своє робити», — таку фразу українці часто вживають як реакцію на політичні заяви, підписані договори та інші світові події.За останні два місяці їх відбулося багато: суперечка Зеленського і Трампа в Білому домі, зупинка озброєння та обміну розвіданими, політична мобілізація Європи, перемовини США з росією, послаблення санкцій та розмови про припинення атак на інфраструктуру.
Як ці події вплинули на настрій та бажання українців доєднатися до війська? AIN у партнерстві з платформою з працевлаштування та рекрутинговою агенцією Lobby X запроваджують щомісячний формат, де будуть аналізувати політичну арену та дані рекрутингу.
Що сталося у світовій політиці навколо України в березні?
Зустріч Зеленського та Трампа в Овальному кабінеті, Україна та США не підписали угоду про копалини (28 лютого):
Президент України Володимир Зеленський посперечався з американським колегою Дональдом Трампом і віцепрезидентом Джей Ді Венсом щодо російсько-української війни. Венс заявив, що війна між росією і Україною повинна розв’язатися за допомогою дипломатії. У відповідь український президент повідомив, що вже підписував угоду з Путіним, у присутності президента Франції та канцлера Німеччини, але російський диктатор з 2014 року порушував всі домовленості. Зеленський також заявив, що якщо не зупинити Путіна, то в майбутньому Штати «відчують» наслідки агресії диктатора. Венс і Трамп обурилися й відповіли, що попри все Америці «буде чудово», а також додали, що Зеленський не має права нав’язувати свою думку.
Джерело зображення: скриншот The Times and The Sunday Times via YouTube
У той же день країни не підписали угоду про копалини. Згідно з текстом документа, угода передбачала створення Інвестиційного фонду відбудови, управління яким має відбуватись спільно представниками урядів України та США. Наступним кроком мали стати подальші переговори зі США щодо детальнішої угоди, яка регулюватиме діяльність Фонду.
Україна та США раніше попередньо домовилися про:
-
залучення фінансування у проєкти з розвитку та обробки українських ресурсів, зокрема родовищ;
-
продавати або передавати частку у фонді не можна без погодження іншою стороною;
-
гарантії безпеки та фінансові зобовʼязання від США;
-
50% фінансуватиме Україна з надходжень за відповідні природно-ресурсні активи.
Читайте також: Корисні копалини України: від «критичних» до «рідкісних» та чому вони так потрібні США
Після суперечки в Білому домі президент США Дональд Трамп назвав зустріч із українським лідером «змістовною», водночас додавши: «Зеленський не готовий до миру, якщо до нього залучена Америка, тому що він відчуває, що наше залучення дає йому велику перевагу в переговорах. <...> [Зеленський] зневажив Сполучені Штати Америки в їхньому заповітному Овальному кабінеті. Він може повернутися, коли буде готовий до миру».
Світові лідери підтримали Зеленського (28 лютого):
Після суперечки у Білому домі світові лідери почали писати слова підтримки Україні у своїх соцмережах. Україну підтримали: Польща, Франція, Іспанія, Німеччина, Швеція, Молдова, Литва, Чехія, Латвія, Люксембург, Новергія, Португалія, Нідерланди, Ірландія, Естонія, Чорногорія, Фінляндія, Хорватія, Румунія, Австрія, Канада, Словенія, Нова Зеландія, Австралія, Данія, Швейцарія, Греція, Болгарія, Італія, Бельгія; Європейська комісія в обличчі Урсули фон дер Ляєн, Європейський парламент в обличчі Роберти Мецоли та деякі американські політики, зокрема демократи Адам Шифф та Чак Шумер. Окрім політиків, до підтримки доєдналися Бен Стіллер, Річард Бренсон, Скот Келлі, Тімоті Снайдер.
Зеленський подякував кожному та кожній за підтримку — у розмові у Білому домі Джей Ді Венс акцентував на тому, що президент України начебто не вдячний США за допомогу.
Зеленський прибув до Великої Британії (1-3 березня):
У Великій Британії президент України зустрівся з премʼєр-міністром Кіром Стармером і королем Чарльзом ІІІ.
Лондонський саміт щодо України (2 березня 2025):
Прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер скликав саміт у Лондоні, на якому обговорювалися шляхи досягнення миру в Україні.
Формування «коаліції охочих» (березень 2025):
Після лондонського саміту, прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер та президент Франції Емманюель Макрон ініціювали створення «коаліції охочих» — групи країн, готових надати Україні додаткову військову та гуманітарну допомогу, а також забезпечити миротворчі сили для підтримки потенційного припинення вогню.
Лист Зеленського Трампу (4 березня):
Під час звернення до обох палат Конгресу Дональд Трамп заявив, що отримав лист від Зеленського, в якому він заявляє про готовність підписати угоду про видобуток корисних копалин «у будь-який зручний час».
США призупинили поставчання Україні зброї та обмін розвідувальними даними (5 березня):
Директор Центрального розвідувального управління (ЦРУ) Джон Реткліфф підтвердив, що США призупинили постачання зброї та передачу розвідувальних даних Україні. Газета Financial Times зазначала, що рішення ухвалили після призупинення військової допомоги Україні, а також після погіршення комунікації між президентами двох країн. Згідно з даними FT, Сполучені Штати також заборонили своїм союзникам передавати Україні американські розвіддані.
США відновили обмін розвіданими після зустрічі делегацій у Джидді (11 березня):
Сполучені Штати скасували паузу в обміні розвіданими та відновили безпекову допомогу Україні. Україна погодилась на пропозицію Штатів щодо негайного запровадження тимчасового 30-денного режиму припинення вогню, який «може бути продовжений за взаємною згодою сторін, за умови прийняття та одночасного виконання» рф.
USAID розриває грантову угоду з Фондом енергетичної підтримки України (12 березня):
Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) розірвало грантову угоду з Фондом енергетичної підтримки України на на $75 млн. Йдеться про угоду, підписану ще у 2023 році. Тоді $25 млн спрямували на закупівлю критично важливого енергетичного обладнання у межах підготовки до зими. У 2024 році USAID пообіцяв Фонду ще $50 млн для продовження підтримки.
Телефонна розмова Трампа та Путіна (18 березня):
Білий дім заявив, що росія погодилася на тимчасове припинення вогню в Україні по енергетичних та інфраструктурних об’єктах на 30 днів. Путін та Трамп також домовилися «негайно» розпочати переговори на Близькому Сході щодо морського перемир’я в Чорному морі, а також про подальше повне припинення вогню та миру. Тим часом у Кремлі заявляють, що Путін не прийняв пропозицію США щодо повного припинення вогню на 30 днів. Російський диктатор висунув умови, за яких може відбутися припинення бойових дій. Це зупинка мобілізації в Україні, відмова від допомоги з боку союзників й обміну розвіданими.
США призупинили заходи з протидії російській гібридній війні (19 березня):
Декілька агентств національної безпеки США припинили співпрацю з європейськими партнерами в боротьбі з російським саботажем, кібератаками та дезінформацією. За даними агентства, США послаблюють тиск на росію, оскільки адміністрація Трампа намагається завершити війну в Україні. Зокрема, скасували регулярні зустрічі Ради нацбезпеки США з європейськими партнерами та припинили офіційну координацію між ФБР, Держдепартаментом та іншими американськими відомствами.
Телефонна розмова Зеленського та Трампа (19 березня):
Український президент заявив, що підтримав припинення ударів по об'єктах енергетичної та іншої цивільної інфраструктури. За словами Зеленського, американська сторона також запропонувала повне припинення вогню на лінії фронту, і Україна прийняла цю пропозицію. Прессекретарка Трампа Керолайн Лівітт на пресконференції заявила, що сторони «значно просунулися» у питанні завершення війни. Трамп вважає, що якщо США контролюватимуть енергооб'єкти України, то це буде найкращим засобом захисту інфраструктури. США також «готові допомогти» в управлінні електричними та ядерними станціями в Україні. Зеленський попросив надати додаткові системи протиповітряної оборони для захисту цивільного населення, зокрема ракетні комплекси Patriot. Трамп погодився співпрацювати з ним для пошуку того, що є в наявності. Зокрема в Європі.
Читайте також: Акції європейських оборонних компаній зростають на тлі нових витрат і переговорів щодо України — що відбувається
Обмін полоненими (19 березня):
175 українських полонених повернулися в межах обміну з росією. Зеленський називає цей обмін «одним із найбільших».
Перемовини США з Україною та росією в Ер-Ріяді (23-24 березня):
США домовились окремо з Україною та росією виключити «застосування сили» проти комерційних суден у Чорному морі. Розпочали розробку механізму заборони ударів по енергетичній інфраструктурі в обох країнах. Вашингтон допоможе москві відновити доступ до світового ринку експорту сільськогосподарської продукції та добрив, знизити витрати на морське страхування та розширити доступ до портів і платіжних систем для таких операцій, Україні — обміняти військовополонених та повернути примусово переміщених дітей. За російською заявою, ембарго на удари по енергетиці має діяти з 18 березня і тривати 30 днів з можливістю продовження.
Обстріли з боку росії (18-31 березня):
З 18 березня 2025 року росія неодноразово обстрілювала Україну, використовуючи різні види зброї. 19 березня російська армія атакувала Сумщину, Полтавщину, Житомирщину, Донеччину, Київщину, Харківщину, Кіровоградщину, Дніпропетровщину, Черкащину та Чернігівщину. 21 березня Україна зафіксувала одну з найбільших дронових атак на Одесу — пошкоджено цивільну інфраструктуру та торговельні центри, дитячий табір; застосували локальні аварійні відключення. У той же день атак зазнало Запоріжжя — поранення отримали шість людей.
Джерело зображення: ДСНС Одещини
23 березня росія запустила дрони на Київ та Запоріжжя. 26 березня російські війська здійснили масовану атаку на Харків, внаслідок якої постраждали 13 людей. Пошкоджені будівлі цивільних підприємств та будинки. У той же день росіяни атакували Дніпро — відомо про трьох поранених, 60 пошкоджених авто та цивільних будинків. Під атакою опинився і Кривий Ріг — дрони вдарили по підприємству та цивільній інфраструктурі.
Разом з тим, росія не припиняє обстрілювати прикордонні області України, зокрема Суми, Запоріжжя, Херсон, Чернігів. В ніч на 28 березня росіяни атакували Полтаву, що призвело до перебоїв в електропостачанні. 29 березня російські дрони влучили у військовий шпиталь у Харкові. 31 березня росія пошкодила високовольтну лінію електропередачі у Запорізькій області.
Джерело зображення: Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський в X
Зеленський прибув до Франції на саміт країн «коаліції охочих» (26-27 березня березня):
На пресконференції за результатами зустрічі з лідерами країн в Парижі Володимир Зеленський заявив, що Україна очікує від США реакції на російські удари по енергетиці Херсона. Він вважає, що це було порушенням домовленостей про «тишу».
Росія обстріляла об’єкти Групи Нафтогаз (29 березня):
Пошкоджені газовидобувні потужності, постраждалих немає. Як зазначає компанія, це 18 атака на інфраструктуру Нафтогазу з початку повномасштабного вторгнення і восьма — з початку 2025 року.
Як ці події вплинули на рекрутинг українців до війська?
«Останні вісім років до служби я працював у сфері організації івентів. Ще під час роботи зрозумів, що втомився працювати головою і хотілось якоїсь перерви. Плюс часто бували думки, що я приношу користь чиємусь бізнесу, а міг би це робити для держави. Тому я звільнився і почав дивитися, які вакансії є у війську», — розповідає Яків, який долучився на посаду фандрайзера до Служби Турботи 126 ОБрТрО 30 КМП ВМС через платформу Lobby X.
За даними платформи з працевлаштування та рекрутингової агенції Lobby X, які вони надали AIN, з 1 по 24 березня 2025 року Lobby X отримали понад 20 тисяч відгуків на військові вакансії, розміщені на сайті. Серед усіх кандидатів 10% — це жінки. Бойовими позиціями зацікавилося 42% кандидатів. У лютому (з 1 по 24 лютого) 2025 року цифри схожі: понад 22 тисячі відгуків на вакансії, серед усіх кандидатів — 9% жінок. Бойові позиції обирали 43% кандидатів. Середній вік кандидата: 34 роки
У рейтинг п’яти найпривабливіших позицій входять:
За даними Міністерства оборони, за рік роботи центрів рекрутингу (з лютого 2024 року) до них звернулися понад 45 тисяч людей (станом на 17 березня 2025 року). Частка жінок — 21%. Найбільш активними містами та областями є Київ, Дніпропетровська, Харківська, Львівська та Запорізька області. Чернівецька, Хмельницька та Вінницька отримують найбільше жінок-рекрутерів.
Розподіл за групами військових спеціальностей серед жінок та чоловіків, які долучилися до Сил оборони через центри рекрутингу на 25 січня 2025 року:
«Я давно замислювалась над тим, щоб долучитись до українського війська, але стримували маленькі діти. Меншому на початок повномасштабного вторгнення було 11 років. З весни 2023 року я почала шукати вакансії по підрозділах, запитувала у знайомих військових. Один з них порекомендував мені Lobby X», — розповідає Галина з позивним «Ромашка», яка вже майже рік служить у медичній роті 123 ОБрТрО на посаді начальника аптеки – фармацевта.
Галина є фармацевткою за освітою, тому шукала відповідні до своєї професії посади. «Найважчий перший крок на шляху. Але нам треба захищати країну — і жінкам, і чоловікам. Маємо приносити всі разом користь, щоб скоріше настала перемога. Якщо не докладати зусиль, все буде тягнутись дуже довго», — каже Галина.
З лютого 2025 року Міноборони України також запустили контракти для добровольців віком від 18 до 24 років. За даними Укрінформ з посиланням на речника Міністерства оборони України Дмитра Лазуткіна, станом на 27 березня 2025 року у мобільному застосунку Резерв+ понад 10 тисяч людей залишили заявки за цим контрактом.
Також, за даними Генерального консулу України в Любліні Олега Куця, до «Українського легіону» (перший добровольчий підрозділ Збройних сил України, сформований з українців, які проживають за кордоном) в Польщі надійшли 1,5 тисячі заявок від українців, які мають відповідні паспорти. Як передає Мілітарний, набір відкрили у жовтні 2024 року. Підрозділ формується на території Польщі, а навчання проводять інструктори НАТО на полігонах країн-партнерів.