Юлія Орлова, керівник видавництва Vivat, написала для AIN.UA колонку про видання в Україні перекладу американської книги «Зробіть з дитини фінансового генія!». Здавалось — переклали і полетіли. Насправді ж, аби книга була цікавою і успішно продавалась, її довелось сильно адаптувати під місцевий ринок: в США все зовсім не так, як в Україні. Орлова розповідає, з чим довелось зіштовхнутись, видаючи книгу.
Історія, незвична навіть для команди топового українського видавництва, яке щороку готує до друку кілька сотень книжок з різних напрямів – від non fiction – до художньої і дитячої літератури. Заради того, щоб видати книгу з однієї з найактуальніших для українського суспільства тематик, – фінансової грамотності – Vivat пішов на комерційний ризик і грошові видатки. Проте, яка кажуть, гра виявилася вартою свічок.
Американський хіт, який спільними зусиллями видавництва, запрошених консультантів і авторки побачив світ в Україні – набув додаткової практичної цінності. А міг би залишитися виключно якісним носієм теоретичної інформації та цінного інструментарію, практично скористатися яким поза межами США було б відверто складно.
Немає в світі успішних видавництв, які б не слідкували за трендами і темами, затребуваними суспільствами своїх країн. Питання якісної фінансової освіти в Україні – на вістрі актуальності. Фінансово неграмотні батьки виховують фінансово неграмотних дітей, а взаємовідносини з грошима всередині родини природно екстраполюються молодшими поколіннями на власне життя. Засади розуміння важливості здорових відносин з грошима, які ми з вами закладаємо у власну дитину зараз – відіб’ються через 10-15 років у суспільний тренд.
Логічно думати, що уроки з фінансової грамотності й література з цього питання згідно з віком повинні входити до стандартної шкільної програми. Проте, доки ні того, ні іншого немає – такі знання українські родини повинні мати змогу черпати з книг.
З огляду на це, рішення про придбання авторських прав і видання книги «Зробіть з дитини фінансового генія!» відомої американської експертки з фінансів було прийняте без вагань. Бет Коблінер — американська спеціалістка з фінансової грамотності для молоді, фінансова оглядачка журналів Money, Glamour та Redbook, співпрацювала з The New York Times, The Wall Street Journal та багатьма іншими, виступає як коментатор на телебаченні та радіо, де разом з донькою та своїм батьком обговорює ставлення до грошей. Та робота над виданням саме цієї книги стала для нас справжнім випробуванням на професійність, системність та соціальну відповідальність.
«Україна – не США. Перші ластівки неочевидного»
Видавці доволі часто стикаються з проблемою розбіжності менталітету або культурологічними особливостями під час перекладу закордонних авторів. З одного боку, ми не маємо права змінювати текст і зобов’язані знайомити українських читачів з культурологічними нюансами інших країн. З іншого боку, ми повинні звертати увагу на відповідність змісту українським реаліям. Зазвичай в процесі придбання авторських прав видавці, і ми не виключення, намагаються відстежити такі моменти ще під час ознайомлення з PDF-файлом. Але неможливо передбачити абсолютно всі нюанси.
У ситуації з «Фінансовим генієм» Бет Коблінер той факт, що банківський інструментарій, який використовується в Америці, не є релевантним для нашої країни, став очевидним вже під час роботи над перекладом. Виявилося, що текст містить безліч посилань на закони, норми та реалії фінансового життя США. Безумовно, ця інформація є цікавою з точки зору розширення світогляду і корисною для тих, хто пов’язує власне майбутнє з розвитком бізнесу на території США. І ми могли б все так і залишити, і читач отримав би цікаву теоретичну частину з прикладами розумного розпорядження фінансами в умовах проживання в іноземній державі. Але ми прагнули більшого: створення сильного теоретичного і водночас практичного керівництва для українського читача. Ми відчули потребу у консультації професійних фінансистів.
Співпраця з українськими фінансистами та з авторкою-американкою
Рішенням стало залучення до розширеного коментування експертів з банківської сфери України.
Одночасно ми зв’язалися з правовласниками книги «Зробіть із дитини фінансового генія!» і попередили про свій намір додання експертних коментарів. Ми аргументували нашу ініціативу суттєвими відмінностями між фінансовими системами наших країн та бажанням зробити цю корисну і потрібну книгу максимально практичною для українських батьків та їхніх дітей. Бет Коблінер досить легко пішла на співпрацю і підтримала нас.
За порадою наших партнерів з «ПриватБанку» ми звернулися до Ірини Пасічник, заступника директора з навчально-виховної роботи Харківського інституту банківської справи. Пасічник, фахівець в банкінгу, підібрала аналогічний або дотичний до наведеного американського, — інструментарій, який можна застосувати у в Україні (в залежності від типу ситуації, яка описувалася в книзі). Практичні рекомендації Бет Коблінер з посиланнями на американське законодавство ми також залишили.
Ми надавали Коблінер переклади усіх коментарів та у письмовому порядку узгоджували всі зміни. Це була кропітка і відповідальна робота, окремий додатковий процес, який складався з кількаярусних конструкцій узгоджень та затверджень. Проте віднині уважний і вдумливий читач має можливість порівняти фінансові підходи наших країн.
«Українські реалії»: + 20% до обсягу книги та +20% у собівартості
Статистика оригінального тексту після перекладу та редагування складала 480 000 знаків з пробілами, а статистика всіх коментарів – 120 000 знаків з пробілами. А це – 25% до оригінального тексту! Після погодження коментарів з авторкою та правовласниками, до книжки потрапило близько 100 000 експертного тексту. Обсяг книги склав 320 сторінок.
Не варто приховувати, що маніпуляції з доопрацюванням тексту призвели до затримки здачі проекту до друку і це спричинило відчутні фінансові втрати.
Зазвичай, книга готується до видання близько 1 року. І ми планували відправити «Фінансового генія» до друку на початку 2019 року. Проте після прийняття рішення щодо адаптації контенту – отримали +6 місяців та 20% підвищення собівартості видання. Але ми прийняли усвідомлене рішення не здорожувати книгу. Для нас важливо, щоб книга виправдала очікування читача, принесла максимальну користь і була доступною для людей. Тому абсолютно всі доопрацювання проводилися за рахунок видавництва, але в результаті народився справжній «фінансовий геній» — книга, якою ми пишаємося.
Про що пише Бет Коблінер?
У своїй книзі «Зробіть із дитини фінансового генія!» Коблінер наводить правила розмови з дітьми про гроші, розповідає про заощадження, важливість освіти в коледжі та наполегливої праці, радить, як позбутися боргів та жити краще й більш ощадно, надає інформацію про важливість страхування й інвестиції та підказує як безпечно купляти у мережі. У книзі багато фінансових порад для батьків.
Наприклад, так виглядають заголовки з розділу «14 правил розмов із дітьми про гроші»:
- Розпочинайте набагато раніше, ніж вважаєте за потрібне.
- Не забувайте, що вік дитини теж має значення.
- Розповідайте історії.
- Використовуйте цифри, навіть якщо ви їх боїтеся.
- Не приховуйте свого фінансового минулого, але й не розповідайте забагато.
- Ніколи не брешіть, скільки грошей у вас при собі.
- Зазирніть в очі колишнім образам і залиште їх у минулому.
- Тримайте грошові сварки за закритими дверима та намагайтеся, щоб ваші діти не стали їх свідками.
- Не очікуйте, що ваші діти матимуть гроші, якщо гроші – це все, що ви їм дали.
- Долучайтеся до розмови.
- Уникайте гендерних розбіжностей.
- Не намагайтеся гнатися за багатими (хоч би кого ви собі обрали за приклад), бо ваші діти робитимуть те саме.
- Виберіть час та місце.
- Не афішуйте перед дітьми свої погані фінансові звички.
Дізнайтеся «7 речей про гроші, які не варто розповідати дітям»
- Ваша заробітна плата.
- Хто з батьків заробляє більше.
- Сума на вашому пенсійному рахунку.
- Ваші переконання щодо скупості /багатства/ледарства кузена Джона чи тітки Луїз.
- Скільки ви сплачуєте доглядальниці/няні/репетитору.
- Скільки ви витрачаєте на подарунки.
- Як ви непокоїтеся через плату за коледж.
Авторка книги «Зробіть із дитини фінансового генія!» радить починати розмови про гроші з дітьми якнайраніше, тому що «Ставки ще ніколи не були настільки високими. Сучасний підхід держави до ведення громадянами фінансів, починаючи з медичного обслуговування і закінчуючи виходом на пенсію, можна описати одною фразою: «Кожен сам за себе».
Автор: Юлія Орлова, CEO видавництва Vivat