Win-win для студентів та

ІТ-компаній:

чим корисні менторські програми

Win-win для студентів та ІТ-компаній:

чим корисні менторські програми

Інститут професійного менторства хоч і доволі молодий в Україні, проте активно розвивається. І це не дивно, адже користь профорієнтації та менторської підтримки учнів старшої школи та студентів важко переоцінити.

Робота з менторами у сфері навчання та профорієнтації допомагає молоді визначити карʼєрні цілі, знизити ступінь невизначеності, отримати актуальний професійний досвід та знання, яких не знайдеш у підручниках чи університетських програмах.

Особливо актуальним це питання може стати після перемоги України у війні, коли країна відчує дефіцит кадрів у різних сферах.

Ще перед повномасштабною війною у сусідній Польщі вчилися близько 40 000 українських студентів, і лише 5-10% з них планували повернутися додому після навчання. Нині ж їхня кількість, ймовірно, ще менша.

40 000

українців навчались в Польщі

5-10%

планували повернутись додому

Наприклад, одна з цілей роботи менторської програми Львівського IT Кластера — аби після перемоги в нас було достатньо кваліфікованих кадрів у сфері ІТ. Такої ж думки і партнери Кластера, зокрема компанія Brainstack_, члени команди якої вперше спробували себе в ролі менторів. Спойлер: їм це дуже сподобалось, і тепер компанія планує масштабувати цей досвід та ще активніше долучатись до ініціативи.

Окрім того, компанія співпрацює у сфері профорієнтації молоді з громадським секретом: фахівці Brainstack_ діляться з сотнями студентів практичними знаннями, які допомагають вибудувати майбутній карʼєрний шлях.

Як працює система менторства, що про такий досвід говорять її учасники, чому компаніям корисно співпрацювати з громадським середовищем та які переваги від цього для ІТ-компаній — разом із компанією Brainstack_ розповідаємо у спецпроекті.

Менті* створюють стартапи, їх запрошують на стажування та роботу

*той, хто приймає досвід менторів

Уже понад 8 років Львівський IT Кластер спільно з IT-компаніями учасницями спільноти та університетами Львова працюють над модернізацією техосвіти. Про це розповідає менеджер освітніх проєктів Львівського IT Кластера Олег Леськів. Першочерговою ціллю такої співпраці було навчити студентів працювати в команді та дати їм практичний досвід роботи у техсфері.

«У наших університетах навчання подекуди є занадто теоретизоване. Студенти мають важливі теоретичні навички, але не вміють застосувати їх на практиці. Нашою ціллю було дати їм можливість попрацювати з реальними представниками ІТ-індустрії, побачити цей світ зсередини. Важливими є і навички роботи в команді: під час навчання студент працює здебільшого індивідуально, а в ІТ майже завжди робота командна», — зазначає Олег.

До програми менторства долучились Львівський національний університет імені Івана Франка, Національний університет «Львівська політехніка», Львівська національна академія мистецтв та Львівський державний університет безпеки життєдіяльності. Співпраця з університетами відбувається в межах окремих бакалаврських програм навчальних закладів, загалом їх 19.

19

бакалаврських програм:

4

у напрямку data-science

3

у сфері кібербезпеки

2

UI/UX дизайну

4

Hardware та IoT

1

у напрямках Sales, HR, програмній інженерії, AI, DevOps та Computer Science

Усі вони дуже різні: від частково гуманітарних, наприклад, HR-менеджмент, до суто технічних, як-от IoT (Інтернет речей), штучний інтелект тощо.

Процес побудований так: студенти діляться на невеликі команди (приблизно по 5 осіб) й отримують ментора від Львівського ІТ Кластера. Він допомагає їм готувати проєкт. Оцінки, здобуті за результатами роботи над проєктом та його презентації журі експертів, йдуть студентам у заліковку.

Тривалість курсу — один-два семестри, залежно від освітньої програми. Університети самостійно вирішують, на якому курсі й у якому семестрі впроваджувати програму командної роботи студентів з менторами. Водночас переважно це перший-другий  рік навчання. Адже саме тоді студентам важливо отримати перші навички роботи в команді.

5

осіб

команди студентів

1-2

семестри

тривалість курсу

«Можливо, якби ми брали студентів 3-4 курсів, то їхні фінальні проєкти технічно були б трохи сильнішими. Але головна мета менторства — не створити ідеальний проєкт, а навчити працювати в команді. Студентам важливо цього навчитися на початку, як і отримати перші контакти в ІТ-індустрії. Ментор — це один з перших представників ІТ, з якими вони можуть поспілкуватись, отримати рекомендацію або й офер. Таке в нас теж було», — пояснює Олег.

Основні партнери програми — компанії, які є учасниками у Кластера. Вони делегують менторів. Зараз у проєкті понад 100 фахівців з багатьох компаній, які регулярно співпрацюють з університетами.

Найбільший виклик проєкту — це нестача менторів, адже щороку кількість бакалаврських програм збільшується. Водночас Львівський IT Кластер активно працює над збільшенням та розвитком комʼюніті людей, які готові на волонтерських засадах ділитись досвідом і проводити час зі студентами.

Кластер, своєю чергою, намагається підтримувати їх нематеріально: наприклад, проводять додаткові освітні заходи, зокрема по софт-скілах.

Олег додає, що менторів також заохочують мерчем, спеціальними івентами, безкоштовними квитками на ІТ Arena, закритими подіями для учасників тощо.

«Це особливо актуально для менторів. Бо якщо з технічними навичками в них проблем немає, то софт-скіли інколи треба підтягувати, аби ефективніше комунікувати зі студентами, викладачами та навчальними закладами».
«Студенти розробили вантажні дрони, презентували проєкт у Норвегії, залучили перше інвестування. Також цього року був цікавий стартап від студентів-маркетологів. Це нове технічне рішення, ми знайшли їм ментора-техліда однієї з компаній Кластера. Продукт ще трохи сирий, потребує фінансування. Проте студенти вже навчаються в школі стартапів, тому побачимо, що вийде», — ділиться Олег Леськів.

Окремого навчання для менторів не передбачено, але Кластер проводить для них онбординг: насамперед для тих, хто ще не мав досвіду в менторстві. Їм детально розповідають про те, як виглядає командна робота, як обрати команду, як взаємодіяти зі студентами тощо.

«Конвеєра винагород» для студентів немає, але є партнери, які проводять безплатні навчання для команд, що бажають далі розвивати свої проєкти. Зокрема, Startup School by Startup Depot.

А найсильніші команди подаються на участь у цьогорічному Startup Competition, що відбудеться в рамках IT Arena. Також ментор може порадити компанії взяти талановитого учасника на стажування або на роботу.

Є приклади, коли за результатами участі в менторській програмі студенти засновують стартапи, як це сталося на бакалаврських програмах «Інтернет речей» та «IT-sales».

«Таке трапляється досить часто. У нас сильні студенти, тому компанії зацікавлені в них».

Сучасні студенти освіченіші та ініціативніші, ніж це було раніше

Цьогоріч учасником менторської програми також стала компанія Brainstack_, яка приєдналась до Львівського ІТ Кластера на початку 2023 року. Її Employer Brand Lead Валерія Короленко каже, що у Brainstack_ переглянули комунікаційну стратегію та зрозуміли, що хотіли би більше допомагати молоді у навчанні та розвитку в ІТ-сфері.

Для цього розробили програму зовнішніх заходів, в яких компанія братиме участь, аби допомагати готувати молодих спеціалістів й долучати до стажувань та роботи в Brainstack_.

Раніше участі в подібних менторських програмах не брали ні компанія, ні Валерія особисто, проте все пройшло більш ніж вдало, і тепер вони хочуть масштабувати цей позитивний досвід.

Її шлях як ментора почався з того, що на початку березня вона заповнила форму кандидата, після чого з нею зв’язався менеджер з ІТ-кластера. Їй запропонували на вибір 5 команд студентів Львівського університету імені Франка з факультету HR-менеджменту.

«У мене була можливість обрати тему проєкту, яка мені більше до вподоби, і я взяла ту, яка найдотичніша до моєї роботи з емплоєр-брендом», — пригадує Валерія.

Менті Валерії готували аналіз того, як змінились бенефіти в компаніях після початку повномасштабної війни. На прикладі двох компаній порівняли стан «до» та «після», спілкувалися з HR-фахівцями, вивчали опитувальники, аналізували зміни та їхні причини.

Менторство, зі слів Валерії, не займало в неї багато часу: студенти працювали самостійно, проте їм потрібна була людина, яка б їх направляла і на власному досвіді розповідала, чи правильно вони роблять і чи дійсно все так працює у сфері ІТ.

Дуже класний перший досвід. Все було незвичайним, новим, було багато запитань, але ІТ-кластер у всьому підтримував.
«Зазвичай зідзвонювались раз на тиждень, обговорювали на якому вони етапі, я консультувала по проробленій роботі, допомагала розробити план наступних кроків, вносила коментарі. Перед фінальною презентацією робили репетицію захисту проєкту. Сам виступ і захист відбувався офлайн у Львові, я приїжджала на нього з Києва».

Валерія зізнається, що була приємно вражена рівнем знань студентів, особливо, враховуючи, що вони тільки розпочинають навчання:

«Зараз молодь дуже розумна та прогресивна. Вони швидко вчаться, багато знають та вміють шукати потрібну інформацію. Починаючи з того, який алгоритм створення робочої зустрічі, закінчуючи менеджментом процесів підготовки проєкту».

Валерія каже, що їй сподобався досвід менторства, зокрема й через те, що в неї були вдячні студенти, які дійсно «горять» цією роботою.

Команда Brainstack_

«Мені подобається, що є можливість допомагати й ділитись реальним досвідом і кейсами, та й студентам це справді цікаво. Вони хочуть в ІТ, вони захоплені процесом, їм цікаво слухати, вони до всього дослухаються. Вони прагнуть дізнатися, що відбувається всередині компаній, які скіли їм знадобляться, як потрапити на стажування тощо. У мене була група вдячних студентів — і це мотивувало більше часу приділяти їм.
У майбутньому я теж братиму участь в менторських програмах. Це корисно і це благодійна місія ділитися знаннями, заради того, щоб молодь залишалася працювати в Україні», — каже Валерія.

Вона зазначає, що в Brainstack_ просуватимуть менторську програму для студентів та залучатимуть якомога більше колег. Вже створена політика компанії щодо менторства та програма заохочення колег такою діяльністю.

Наступна програма стартує у вересні, тому компанія планує набрати групу менторів з компанії на технічні спеціальності.

«Найціннішим був досвід командної роботи й навички побудови комунікацій»

Лідом в команді менті Валерії був студент факультету Управління фінансами та бізнесу ЛНУ імені Франка Лев Осико. У майбутньому він бачить себе у HR та прагне розвиватися у цьому напрямку. Каже, що для нього це був перший повноцінний досвід лідерства в роботі і водночас виклик для самого себе, адже ця сфера здатна прокачати в собі величезну кількість комунікативних скілів.

‍У менторську програму його привело бажання спробувати працювати з реальними спеціалістами зі сфери HR та перейняти їхні досвід та знання, здобуті за роки роботи. Лев каже, що програма була надзвичайно корисною для нього, а менторка змогла дати максимум за обмежений період часу. Зокрема і на власному прикладі дала зрозуміти, як працюють аспекти EVP на ІТ-ринку і не тільки.

«Це було непросто: доводилось приймати рішення та брати ініціативу у свої руки. Але з огляду на результати нашої роботи, я впорався з цим завданням, попри всі труднощі. Найціннішим для мене був досвід командної роботи й навички побудови комунікації як всередині команди, так і команди з ментором», — зазначає Лев.

Співпраця ІТ-компаній з ГО у сфері профорієнтації: досвід компанії Brainstack_

Проте участю в менторській програмі Кластера Brainstack_ не обмежилась. Після оновлення комунікаційної стратегії 2023 року компанія почала співпрацю з громадськими організаціями, однією з яких є AIESEC у Києві.

aiesec

міжнародна молодіжна громадська організація, яка розвиває лідерство в молоді шляхом міжнародних стажувань, організації подій та членства в організації.
Учасниками організації наразі є понад 400 молодих людей по всій Україні. Переважно це студенти віком від 18 до 21, які мають активну життєву позицію та яким важливо впливати на цей світ не тільки словами, а й діями.

400

молодих людей

18-21

вік учасників

Керівник департаменту розвитку партнерств з корпоративним сектором у Відокремленому підрозділі ВМГО «АЙСЕК в Україні» у місті Києві Олександр Яцик розповідає, що однією зі сфер діяльності організації є проведення кар'єрних подій, як-от Career Start. Це онлайн-конференція про тенденції ринку праці та пошук роботи під час війни в українському бізнесі, яка відбувається декілька разів на рік та щоразу збирає сотні учасників.

Фахівці компанії Brainstack_ у травні також долучались до Career Start на тему «Як зловити хвилю в ІТ» та ділились професійним досвідом з молоддю. Зазначимо, що це не єдиний досвід співпраці з AIESEC у Києві: в березні відбувся профорієнтаційний івент YouthGrowth, в межах якого двоє фахівців Brainstack_ розповідали молоді про те, як розпочати карʼєру в ІТ без технічної освіти, а також про найважливіші аспекти складання резюме.

Олександр каже, що такі заходи вкрай важливі, адже дають змогу розвинути потенціал молоді, визначитись з майбутньою професією та покращити софт-скіли учасників. Відкритий діалог між молоддю та компаніями вибудовує довіру, а реальний досвід допомагає зрозуміти, що можна очікувати від професії та як застосувати свої навички та знання на практиці.

Це особливо актуально для ІТ-сфери, адже, зі слів Олександра, цей ринок — один з найпрогресивніших в Україні й компанії розуміють важливість актуальної корпоративної культури та цінностей всередині бізнесу.

Тому виступи на таких карʼєрних івентах дають можливість познайомити молодь з ціннісним вибором майбутнього місця роботи, а компаніям — розповісти молодим талантам про свою культуру.
Загалом, профорієнтаційні івенти AIESEC у Києві, на яких ділились досвідом фахівці Brainstack_ цьогоріч, зібрали близько сотні учасників кожен. На відміну від багатьох аналогічних, ці заходи безкоштовні й дають молоді практичні знання, які не отримати з підручників чи в університеті. Завдяки їм студентам буде легше зорієнтуватись в професійному виборі, а також вони стануть в пригоді при пошуку роботи як у сфері ІТ, так і в інших.

Розвиток ІТ-сфери та двостороннє навчання:
що дає компаніям і фахівцям програма менторства

На перший погляд, найбільшу користь від участі в менторській програмі отримує саме менті. Зрештою, в цьому і полягає основна мета менторства: передати навички, досвід, особисті враження. Але насправді така співпраця — це win-win і для студента, і для наставника, і для компанії, в якій він працює.

Дослідження компанії Coqual свідчить про те, що 57% менторів отримують нові навички, оскільки в процесі навчання шукають нову для себе інформацію та рішення, а також і вчаться від своїх менті. 43% менторів краще розуміють клієнтів та колег. А гарвардські вчені встановили, що менторство допомагає фахівцям краще відчувати вагомість їхньої роботи, швидше рости професійно та отримувати додаткове задоволення від того, чим вони займаються.

Також, як свідчать дані досліджень, працівники компаній, які займаються менторством, менш схильні до зміни місця роботи. Тому (і не тільки) абсолютна більшість компаній зі списку Fortune 500 (пів тисячі найбільших американських корпорацій за валовим доходом) реалізують в себе програми внутрішнього менторства.

57%

менторів отримують нові навички

43%

менторів краще розуміють клієнтів та колег

Окрім того, беручи участь в менторських програмах, компанії допомагають підготувати кваліфіковані кадри у вітчизняній сфері ІТ, які потенційно можуть доєднатися до них та розвивати цей ринок.

Зрештою, погодьтесь, передавати свій досвід та допомагати тим, хто тільки стає на карʼєрну стежку, — не лише благородно, але й приємно.

ТЕКСТ
Іван Савич
Дизайн та верстка
Artycoders
ФОТО
надані Brainstack_
ЛІТЕРАТУРНИЙ РЕДАКТОР
Оля Закревська
Менеджер
Ірина Насильнєва
ПРОДЮСЕР
Ольга Андрусів
ПРЕДСТАВНИЦЯ BRAINSTACK_
Валерія Короленко
«Хочемо наймати молодших людей»:
5 історій про дискримінацію в IT під час найму
Я вирішила стати проджект-менеджеркою й отримала роботу через два місяці: як це було
IT Arena пройде з 29 вересня по 1 жовтня. Квитки доступні до передзамовлення
Як правильно мріяти та навчити цього дітей