7 років тому

Почали будувати UNIT.City

Що вдалось реалізувати?

nайбIльший

іннOваційний

пAрк у СхідHiй

Єврoпі

У 2017 році проект UNIT.City запускався з одним кампусом, школою та кафе. Сьогодні автор цього матеріалу ледь знайшов місце на майже тисячній парковці, щоб залишити авто: UNIT.City вже давно не про один кампус. До інноваційного парку я приїхав поспілкуватись з керівним партнером Костею Євтушенком, щоб дізнатись, як змінилась локація за ці роки, що вдалось побудувати, а що довелось корегувати.

Усі tech-проекти в Україні люблять порівнювати з Кремнієвою долиною. Але я все ж пропоную зійтись на тому, що Долина — одна. А от що дійсно стане валіднішим для порівняння — те, без чого б Долина не сталась. Вся потужність регіону почалась не з офісу Apple чи IBM в гаражі. В серці — університетські кампуси. Це основа, де формувались таланти, починались перші стартапи, які тоді ще так не називались, формувались соціальні звʼязки та перші спільноти. Цікаво, що UNIT.City по суті з цього ж і стартував: передової школи UNIT Factory. Кампус, з якого все може початись — як на мене, більш влучне порівняння. Та й взагалі, з усіх «нових Uber» та «українських AirBnB» плюсую лише «Київ — новий Берлін», у нас вже дійсно краще. Але оглядаючись навкруги в UNIT.City, можна допустити ще одне проведення паралелей: відчуття, наче потрапив на велике будівництво десь в Абу-Дабі.

«Зараз закінчимо [корпуси — ред.] B16, B17 та B04 і відкриємо тут велику красиву площу, а за нею — оновимо заїзд», — ділиться планами Євтушенко. Попри повномасштабне вторгнення інноваційний парк відновив роботу та продовжує будувати практично все, що запланував. Хоча, звісно, не без змін. Повернімось у 2017 рік.

2017

2017

Вже з самого початку проект UNIT.City виглядав амбітно не лише з точки більшого задуму розвитку української tech-екосистеми, а й з точки зору будівництва: два десятки бізнес-кампусів, житло, інфраструктура. Таке заведено називати місто в місті.

План — на 8 років вперед: завершити всі роботи прагнули до кінця 2025 року. На початках рухались з такою швидкістю, що київські забудовники могли лише позаздрити: затримки у здачі або ж не було, або вона складала 1-2 місяці. Та як любить повторювати Талеб — наш світ повний «чорних лебедів».

2020

Початок 2020-го — коронавірус. Світ закрився за один місяць. Варто лише вдуматись: цілі галузі економіки зупинилися: авіа, туризм, ресторани, готелі, розваги й десятки інших сфер. Все це просто стало на паузу в момент. Як і бізнес-центри. За кілька місяців здавалось, що світ перейшов на роботу з дому і технологічний сектор вже ніколи не повернеться в офіси. Євтушенко згадує:

«На початку звичайно ти перебуваєш у стані стресу, бізнес не знає, що робити й куди бігти. Але ми завжди будували UNIT.City з розумінням, що це не про стіни»

Повний паркінг сьогодні його слова підтверджує.

На момент підготовки матеріалу вакантні місця в офісах парку — близько 6%, деякі компанії беруть одразу цілі поверхи, розуміючи свій потенціал зростання. Зважаючи на великий попит, плануємо відновлювати В16-В17, закінчили під час війни В15-В06. Про все це Євтушенко розповідає з даху щойно закінченого корпусу B6: тут одна за найбільших компаній великої tech-п’ятірки забронювала собі поверх В06, і робить там під себе ремонт.

2022

Повномасштабне вторгнення не могло не вплинути на UNIT.City. Будівництво житла та кампусів зупинилось, на певний час парк спорожнів. До такого підготуватись неможливо. Але з літа 2022 року, коли ворожі війська покинули північ України, парк повернувся до життя. А разом з ним — і будівництво. Закінчили першу чергу житла, продовжили роботу над кампусами.

Плани довелось трохи скорегувати. Якщо раніше декларували, що парк добудують до кінця 2025 року, то новий термін — мінімум +2 роки. Змінились не лише терміни. Так, наприклад, на території парку планували звести готель та підписати на його оперування міжнародного оператора. Зараз ця ідея не на часі.

На момент нашої розмови, в UNIT.City вже інвестовано $240 млн. Частина — від приватних компаній на кшталт KAN чи Ковальска. Частина — інвестиції від European Investment Bank на 50 млн євро.

Кирило Бондар – партнер UNIT.City згадує:

«Залученням цього інституційного інвестора ми особливо пишаємось. Щоб отримати фінансування, ми пройшли всі можливі й неможливі перевірки, що тривали місяцями. І запевнили команду European Investment Bank, що добудуємо проект»

2023

Зима 2022/2023 стала надскладною для України. Команда UNIT.City спробувала ситуацію як мінімум зробити трохи комфортнішою для своїх резидентів. Всі дахи бізнес-кампусів всіяні терміналами Starlink, на вулиці — величезний генератор за $150 000. Кирило Бондар розповів, що обʼєми споживання пального цим агрегатом — боляче уявити.

Ціни на оренду не змінювали. Бондар згадує:

«В той момент парк перетворився на мурашник, офіси були повні»
«Ми залучили потужну команду архітекторів і, очевидно, UNIT.City матиме футуристичний вигляд. Але наша мета — не лише візуальна краса»

Розпитую, що для нього екосистема і що саме команда парку вкладає в це поняття.

«Дивись, по плану — тут буде жити та працювати близько 30 000 людей. Варіант перший: побудувати — забути. Варіант другий: створити можливості, щоб всі ці люди між собою взаємодіяли. Ми не просто обираємо другий — ми вже шість років його будуємо»

Екосистема

Екосистема інноваційного парку складається з трьох взаємопідсилювальних компонентів:

Tалaнти
Cтартапи
Bеликий бізнес
Tалaнти
Cтартапи
Bеликий бізнес
Tалaнти
Cтартапи
Bеликий бізнес
Tалaнти
Cтартапи
Bеликий бізнес
Tалaнти
Cтартапи
Bеликий бізнес
Tалaнти
Cтартапи
Bеликий бізнес

ПO пунKтах

UNIT Factory

Шлях UNIT.City почався з інноваційної школи UNIT Factory, що була створена за форматом відомої на весь світ французької «Школи 42».

U.Code, Unit School of Business

Згодом проект трансформувався в U.Code та Unit School of Business.

Other

Після — доповнився ще купою окремих навчальних програм, як-от трек для тих, хто прагне вивчати кібербезпеку.

Set University

А в 2023 році UNIT.City підписав угоду про партнерство з Set University, який надає вищу технічну освіту світового рівня.

American University Kyiv

Також освітнім партнером парку є American University Kyiv.

СТAРTапи

Великий напрям роботи — стартапи. Парк виділяє їм офіси, дає пільгові умови розміщення. Але головне не це, а весь спектр наповнення, доступний молодим підприємцям протягом цих 6 років.

Менторські програми, в рамках яких UNIT.City залучає людей з усього світу, які б консультували місцевих підприємців-початківців

Акселераційні програми — Sector X (треки Beauty Tech; Logistic; Фарма; Saas),  Radar Tech (треки Agro Tech, Telecom, FinTech), Demium.

Сотні івентів щороку, форматів для нетворкінгу та спільного розвитку.

Співпраця з Ukrainian Startup Fund, який за час своєї роботи проінвестував понад $8 млн.

NEST

Окрема гордість парку — проект NEST. Це акселератор, до якого стартапи могли й можуть долучитись безплатно. Ніякого еквіті або долі стартапу UNIT.City не бере.

Особливість у тому, що NEST — це цілий окремий простір, до якого стартапи мають повноцінний щоденний доступ. Програма створена разом з університетом Берклі та менторами від університету.

Через NEST пройшло 78 стартапів, залучено майже $2 млн фінансування.

78

стартапів

$2млн

інвестицій

Бiзнеcи

Та особливо команда UNIT.City пишається, коли згадує ті великі бізнеси, які наповнюють парк. Тут і команди міжнародних Snap, Bolt та USAID, локального гіганта Ajax, бізнеси DTEK та базуються команди Helsi, Forbes, Robota.ua, BBDO та багато інших. Колись парк починався з 28 резидентів, тепер їх — у 5 разів більше.

Євтушенко ділиться:

«У нас є ці окремі ланки, і наша команда робить так, щоб вони допомагали одне одному і взаємодіяли. Наприклад, випускники шкіл можуть піти на роботу у велику компанію-резидента, або ж запустити свій стартап і пройти Nest.

Великі бізнеси часто через нас запускають свої акселераційні програми. Або ж два стартапи між собою обʼєднуються і створюють новий проект.

Маючи таку велику спільноту, бізнеси часто обирають саме нас для тестування своїх проектів. Наприклад, саме на території UNIT.City зʼявилась лабораторія тестування 5G. У нас же Bolt вперше поставив свої самокати, а BMW почав тестування каршерингу»
«У нас є ці окремі ланки, і наша команда робить так, щоб вони допомагали одне одному і взаємодіяли. Наприклад, випускники шкіл можуть піти на роботу у велику компанію-резидента, або ж запустити свій стартап і пройти NEST.

Великі бізнеси часто через нас запускають свої акселераційні програми. Або ж два стартапи між собою обʼєднуються і створюють новий проект.

Маючи таку велику спільноту, бізнеси часто обирають саме нас для тестування своїх проектів. Наприклад, саме на території UNIT.City зʼявилась лабораторія тестування 5G. У нас же Bolt вперше поставив свої самокати, а BMW почав тестування каршерингу»

ЩO

далі

З нашої зустрічі Євтушенко біжить проводити екскурсію американському конгресмену, який з командою завітав до України. Всі готують жарти про F-16. Команда UNIT.City працює над двома великими подіями — конференцією UTomorrow Summit для підприємців та великим Media Summit для медіаіндустрії. Глобально — готуються стартувати будівництво величезного конгрес-холу на 5000 людей.

Амбітні плAни, незважаючи ні на що, тут люБляTь.

ТЕКСТ
Ілля Кабачинський
Фото
UNIT.City
Дизайн та верстка
Artycoders
Продюсер
Яна Проценко
Представник UNIT.City
Денис Шиманський
релокейт додому
Як створити навколо себе прогресивне оточення
Давайте
без гаражів
Що потрібно для створення свого проекту
ЯК ПЕРЕЇХАТИ В КИЇВ
Великий гід для IT-фахівців
Web Summit — одна з найбільших tech-конференцій світу
Свій павільйон там має і Україна