Матеріал підготовлено за підтримки Дія.Бізнес
Що це означає?

Матеріал підготовлено за підтримки рекламодавця.

Безоплатні консультації,

освітні заходи,

нетворкінг

як центр підтримки підприємців Дія.Бізнес у Варшаві допомагає українцям розвивати та масштабувати бізнес на ринку Польщі

У перші місяці після повномасштабного вторгнення 2022 року сусідня Польща прийняла більше українців, ніж будь-яка інша країна. Серед них — чимало людей з вищою освітою, які не бажали бути фінансовим тягарем для польського уряду й шукали роботу за фахом. Проте центри зайнятості Польщі не могли запропонувати їм відповідні посади без знання мови та дипломів європейського зразка. Ці обставини спонукали українців задуматися про відкриття власної справи.

Водночас через втрату клієнтів на внутрішньому ринку посилився і запит українців на пошук європейських клієнтів та вихід на нові ринки збуту. Завдяки близькому географічному розташуванню, зручній логістиці та платоспроможності європейських покупців українські підприємці почали розглядати Польщу як пріоритетний ринок для експорту.

Для того, аби допомогти українцям у розв'язанні цих питань, і виникла ідея відкрити центр підтримки підприємців Дія.Бізнес у Варшаві.

У цьому матеріалі ми пояснимо, як працює центр, та поділимось історіями українських підприємців, які вже скористалися його послугами та отримали бізнес-результати.

Спецпроєкт реалізовано за сприяння Міністерства цифрової трансформації України, Офісу з розвитку підприємництва та експорту та національного проєкту Дія.Бізнес.

Дані матеріали було розроблено у рамках проєкту Good Governance Fund «Ревіталізація бізнес-клімату в Україні», який фінансується UK International Development від уряду Великої Британії. Імплементатори проєкту — Abt Britain та Київська Школа Економіки.

    Яку підтримку українцям пропонує центр Дія.Бізнес у Варшаві

Центр підтримки підприємців Дія.Бізнес у Варшаві було відкрито у травні 2022 року за ініціативи Міністерства цифрової трансформації України спільно з Міністерством економічного розвитку та технологій Польщі, Польською агенцією інвестицій та торгівлі, Польським Офісом Урядового уповноваженого з питань кібербезпеки та за підтримки компанії Mastercard. Підтримка Центру є однією з активностей проєкту Good Governance Fund «Ревіталізація бізнес-клімату в Україні», який фінансується UK International Development від уряду Великої Британії.

Центр підтримки підприємців Дія.Бізнес у Варшаві надає безоплатні офлайн та онлайн консультації щодо тимчасового ведення підприємницької діяльності у Польщі з метою подальшої релокації бізнесу в Україну, а також допомагає українському бізнесу вийти на ринок Польщі. Тут українці можуть отримати поради та рекомендації з різних питань про бізнес — від законодавства й оподаткування до маркетингу та систематизації бізнес-процесів. Ще один напрям роботи центру — організація освітніх програм і заходів для українського бізнесу, де підприємці мають змогу структурувати свої наявні знання, збільшити рівень освітніх компетенцій та розширити нетворкінг.

З моменту відкриття команда центру безоплатно надала понад 10 500 консультацій щодо юридичного оформлення бізнесу, податків та звітності, ведення господарської діяльності, підбору кадрів, маркетингових стратегій тощо.

З моменту відкриття команда центру безоплатно надала понад 10 500 консультацій

З моменту відкриття команда центру безоплатно надала понад 10 500 консультацій

Центром надаються консультації щодо:

Легального перебування в Польщі

Інформації щодо відкриття бізнесу як на території України, так і на території Польщі

Інформації щодо податків та звітності як на території України, так і на території Польщі

Інформації щодо ведення господарської діяльності як на території України, так і на території Польщі

Інших питань, які стосуються підприємницької діяльності та перебування в Польщі.

Зокрема, з метою швидкої адаптації та ведення бізнесу центр запустив курси польської мови, а також англійської та української мови для поляків.

[ про консультації ]

Як розповідають у центрі підтримки підприємців Дія. Бізнес у Варшаві, типового формату консультації не існує, адже у кожної(-го) українки(-ця) — своя історія. Тому до кожного звернення практикують особливий підхід, незалежно від сфери діяльності та розміру бізнесу. Консультанти центру дослухаються до клієнтів та визначають їхні індивідуальні потреби, а після цього пропонують шляхи вирішення та надають дорожню карту з конкретними кроками. Завдяки цьому сотні українців вже отримали допомогу та підтримку та успішно розпочали або продовжили ведення власної справи.

Кількість консультацій для одного підприємця(-миці) — не обмежена. Компанії можуть звертатися до центру підтримки підприємців Дія. Бізнес у Варшаві на кожному етапі ведення бізнесу. Крім цього, їх запрошують брати участь у програмах підтримки де можна розвивати свою мережу контактів, знаходити партнерів і співробітників, поширювати інформацію про свій бізнес. Наразі бізнес-спільнота, яка сформувалася навколо центру, об’єднує понад 200 учасників.

Партнерська бізнес-спільнота об’єднує понад 200 учасників      Партнерська бізнес-спільнота об’єднує понад 200 учасників

Партнерська бізнес-спільнота об’єднує понад 200 учасників      Партнерська бізнес-спільнота об’єднує понад 200 учасників

Наприклад, протягом 2023 року на базі центру українці були залучені до таких проєктів та ініціатив:

    Історії українців, які запустили бізнес у Польщі

Станіслав Горбачевський

вивів групу компаній Force Group на польський ринок

Катерина Литвинова та Галина Хейло

заснували міжнародну бізнес-спільноту Global Case

Наталія Демченко

відкрила салон краси Beauty & Health Studio_ ND

Станіслав
Горбачевський

Станіслав
Горбачевський

Я керую групою компаній Force Group, до складу якої входять дві компанії. Перша, міжнародна лінгвістична компанія TaskForce, працює з 2011 року. Ми надаємо послуги усного та письмового перекладу, верстки та розверстки, роботи з аудіо та відео, юридичного завірення документів, копірайтингу та локалізації ігор, сайтів та програмного забезпечення понад  200 мовами. 95% наших клієнтів — це бізнес: юриспруденція, фармацевтика, реформаторські організації в Україні, а в Польщі замість фармацевтики — машинобудування.

Друга — логістична компанія Drive Force, заснована 2013 року. Спеціалізуємося на організації пасажирських і вантажних перевезень для бізнес-клієнтів.

Якщо Drive Force ми тільки-но почали виводити на міжнародний ринок, то з TaskForce вже маємо певні успіхи. Ще 2019 року зареєстрували представництво у США, але все одно продовжували фокусуватись на домашньому ринку. Тим часом в Україні справи йшли краще: ми вигравали тендери та увійшли до трійки найкращих на ринку. Проте з початком повномасштабного вторгнення продажі різко впали до нуля. Ми розуміли, що ресурсів вистачить щонайбільше на кілька місяців, тож треба було швидко навчитися продавати за кордон.

Ми почали звертатися до всіх закордонних друзів і партнерів, а також контактували з відомим глобальними лінгвістичними компаніями й пропонували свої послуги. У такий спосіб знайшли замовлення у Польщі: туди якраз переїхало чимало українців, і був попит на переклад. Це стало знаком, що польський ринок може стати гарним варіантом для старту експортної діяльності.

[ Дія.Бізнес у Польщі ]

У травні 2022 року я побачив анонс запуску центру підтримки підприємців Дія. Бізнес у Варшаві та записався на онлайн-консультацію. Мав низку предметних запитань щодо реєстрації компанії, а також взаємодії з потенційними клієнтами. Мені не тільки надали чіткі відповіді, а й після розмови надіслали покроковий план дій — я був приємно вражений.

Відтак я зареєстрував польську компанію у серпні 2022 року. На той час ми вже залучили кілька замовників. Але збільшити їхню кількість у рази вдалося знову ж таки завдяки чисельним заходам на базі центру підтримки підприємців Дія. Бізнес у Варшаві. Тут ми знайшли і продовжуємо залучатись новими клієнтами та партнерами, а також залучаємось прямими рекомендаціями щодо партнерства. Наприклад, український підприємець тільки-но вийшов на польський ринок і шукає підрядника з перекладів — і йому дають наші контакти. Так формується потужна локальна мережа польських бізнесів з українським корінням, які взаємодіють один з одним.

До того ж центр підтримки підприємців Дія.Бізнес у Варшаві співпрацює з Польською агенцією інвестицій та торгівлі, завдяки чому у нас була можливість безплатно орендувати офіс.

Поступово я сам став партнером центру: ми разом провели два бізнес-сніданки та експортну онлайн-конференцію. Отримали позитивні відгуки й, певно, допомогли людям зекономити  купу грошей, застерігаючи їх від поширених помилок.

Ми пів року намагалися розвивати польський напрям, перебуваючи в Україні. Офіс у Варшаві відкрили лише у лютому 2023 року — коли зрештою зрозуміли, що потрібно самим бути у ринку, відчувати його зсередини. Тільки так можна завоювати довіру локальних польських клієнтів, адже для цього потрібно стати «своїм», спілкуватися польською, знати місцеву культуру та бути налаштованим на довгострокову співпрацю. Бувають випадки, коли український бізнес у Польщі орієнтується тільки на замовників-українців — проте я вважаю, що не варто штучно обмежувати свою аудиторію.

Зараз у нас близько 40 клієнтів у Польщі, у польському офісі — 4 співробітники. Ці цифри ще не зрівняти з українськими показниками: 500 клієнтів і команда з 80 людей.

[ офіс в Україні ]

80

співробітників

500

клієнтів

[ офіс у Польщі ]

4

співробітники

40

клієнтів

Але ми стрімко розвиваємося: 2022 року потрапили до п’яти перекладацьких компаній світу, які найшвидше зростають (рейтинг CSA Research). А у 2023 році увійшли до переліку перспективних компаній Forbes Next-250 в Україні. Крім цього, за результатами 2022-2023 років входимо до рейтингу 25 найбільших лінгвістичних компаній Східної Європи від CSA Research, а також до Індексу перекладацьких компаній світу від Slator.

Протягом 2024 року прагнемо зберегти ці темпи зростання, а також стати визнаним локальним гравцем польського ринку. Ставимо собі за мету залучити у клієнти по п’ять найбільших компаній з кожного зі споживчих сегментів, на яких ми спеціалізуємося. Крім цього, ми є членом Польської перекладацької асоціації й будемо брати активну участь у її діяльності — це також допомагає органічно «влитися» у польський ринок та стати його невіддільною частиною.

Катерина Литвинова та Галина Хейло

Катерина Литвинова та Галина Хейло

До 2022 року українки Катерина Литвинова та Галина Хейло ніколи не займалися організацією бізнес-заходів. Катерина розвивала агенцію нерухомості у Києві, а Галина працювала у фінансовому секторі й дотепер займає позиції президентки Міжнародної платіжної асоціації та віцепрезидентки Асоціації українських банків.

Після повномасштабного вторгнення ми опинилися у Польщі, й уся діяльність на українському ринку перейшла в онлайн. Водночас ми відчували себе невпевнено через те, що нікого тут не знали. Відтак і виникла ідея об’єднатися всіх українських підприємців, які перебувають у Польщі, у спільноту Global Case. Й не просто зустрічатися «на каву», а створити додану вартість від цих зустрічей.

Перші наші заходи були присвячені тому, як релокувати бізнес до Польщі та налагодити контакти з польськими банками. Для цього запрошували фахових спікерів, а відвідувачів залучали через «сарафанне радіо». Якщо на першій зустрічі було 20 людей, то на другій — 40, а зараз ми збираємо понад 200 підприємців.

[ у спільноті]

200

підприємців

Згодом стало зрозуміло, що прийшов час відкривати компанію. У вересні 2022 року ми звернулися за консультацією до центру підтримки підприємців Дія.Бізнес у Варшаві. Нас зорієнтували, як правильно оформити нашу діяльність у юридичній площині, як вести бухгалтерський облік і на які відмінності у польському та українському законодавстві слід звернути увагу. Це була вкрай корисна та актуальна інформація, яка допомогла нам побудувати ефективну бізнес-структуру.

За півтора року роботи ми провели низку бізнес-зустрічей, а також сім великих форумів і конференції у різних сферах бізнесу, як-от нерухомість, інвестиції, харчова та агроіндустрії. На наших заходах підприємці знаходять нових клієнтів і партнерів, укладають нові контракти, обмінюються досвідом та ідеями.

Крім цього, ми організовуємо бізнес-поїздки до Європарламенту, проводимо зустрічі з представниками влади Польщі, а також впливовими діячами США та Бельгії. Окремий напрям — співпраця з рекрутинговими та бухгалтерськими агенціями, послуги яких стають у пригоді підприємцям. А ще ми є офіційним представником у Польщі норвезької компанії Binom АІ, яка розробляє продукт на базі штучного інтелекту — у такий спосіб заохочуємо бізнес впроваджувати інновації.

[ Дія.Бізнес у Польщі ]

Центр підтримки підприємців Дія.Бізнес у Варшаві — наш партнер на всіх заходах. У відповідь і ми розповсюджуємо інформацію про послуги центру серед учасників нашої спільноти. Також періодично звертаємося до консультантів центру підтримки підприємців Дія.Бізнес у Варшаві з поточними питаннями. Наприклад, коли шукаємо спікерів для профільної конференції — нам допомагають з контактами. А нещодавно консультувалися щодо звітності з контролю іноземної компанії, аби не наробити помилок й уникнути штрафів.

Всім українським підприємцям, які прагнуть будувати бізнес у Польщі, ми радимо насамперед вчити польську мову. Крім цього, важливо пристосуватися до відмінностей у менталітеті. На відміну від українців, поляки нікуди не поспішають, не живуть одним днем, а покладаються на довгострокове планування. Через це деякі питання тут розв’язуються набагато повільніше, ніж в Україні. Якщо ми всі звикли до миттєвої комунікації у месенджерах, то поляки віддають перевагу електронній пошті, яка не передбачає швидкої відповіді. Це варто враховувати.

Ми плануємо і надалі розвивати нашу бізнес-спільноту. За кількістю учасників не женемося, а фокусуємося на якості: нам важливо, щоб всередині панували екологічні відносини й привітна атмосфера.

Наша глобальна місія — показати європейцям, що з українцями можна вигідно співпрацювати. Поки що у Європі досить поширене явище, коли до українських компаній ставляться з пересторогою. Це ще одна причина, чому ми докладно перевіряємо всіх учасників спільноти та переконуємося, що вони працюють у правовій площині та є надійними гравцями ринку. Ми відповідаємо за тих, кого рекомендуємо, й шукаємо саме ті компанії, які своєю діяльністю зміцнюють репутацію українського бізнесу.

Катерина Литвинова та Галина Хейло

Наталія Демченко

Я з Харкова, працюю у б'юті-індустрії вже 20 років. За освітою — лікарка, масажистка та косметологиня-ін'єкціоністка. В Україні я мала свій особистий кабінет, а також працювала у SPA-центрі. До мене завжди стояла черга клієнтів, я навіть ніколи не потребувала реклами.

Коли почалася повномасштабна війна, ми з дітьми виїхали до Варшави. Я відчувала сильний стрес — думала, що ще довгий час не зможу працювати. Це був важкий період. Але за кілька місяців зрозуміла, що не можу без своєї улюбленої роботи. Почала шукати польські салони, до яких можна влаштуватися. Але то було «не те» — хотілося, як раніше, працювати на себе.

Я зрозуміла, що хочу розвиватися далі. Для цього було потрібно було брати в оренду кабінет або відкривати свій салон. Останній варіант здавався більш перспективним. Я почала шукати локацію, це зайняло багато часу: потрібно було відчути, що це «моє» приміщення. І от нарешті вдалося — натрапила на вже готовий салон площею 100 кв. м, який ідеально мені підходив.

Оформлення оренди затягнулося на три місяці. Весь цей час ми з власницею приміщення листувалися електронною поштою, поляки полюбляють цей канал спілкування. Водночас я ходила на курси польської мови. Саме там дізналася про центр підтримки підприємців Дія.Бізнес у Варшаві, де можна було отримати відповіді на будь-які питання щодо відкриття бізнесу.

[ Дія.Бізнес у Польщі ]

Я записалася на консультацію. Мене цікавило насамперед усе, що стосуються ведення діяльності, власне реєстрації підприємства, системи сплати податків, оформлення співробітників, договорів, документів, як-от Karta pobytu. Також мені допомогли вибрати систему оподаткування та пояснили, де можна безоплатно отримати консультацію юриста. Окреме питання стосувалося зміни реєстраційних даних у документах: потрібно було виправити домашню адресу на адресу салону, й консультантка центру підказала, як це зробити.

Свій салон я назвала Beauty & Health Studio_ ND. Одними з перших клієнтів стали українці, які мене знали ще з Харкова, але згодом з'явилися вихідці з інших міст України, а також поляки та навіть жителі інших країн.

Я не лише керую салоном, а й сама працюю масажисткою, тому що шалено люблю свою роботу. До речі, ремонт у приміщенні теж робила сама, за винятком сантехніки та електрики, адже заощаджень було обмаль. Крім цього, аби зекономити, замовляла друк усіх рекламних вивісок і банерів з України.

Зараз увесь прибуток вкладаю у рекламу для просування салону. Також хочу придбати лазер для видалення волосся, а для цього потрібно назбирати чималу суму. Та попри брак фінансів, у мене амбітні плани — я прагну розвиватися та відкрити ще не один салон.

Головне у розвитку бізнесу — не падати духом. Починати заново завжди трохи лячно. Але, одного разу впавши, треба піднятися і йти далі, що я і зробила. Всі супутні складнощі можна подолати.

Я і дотепер підтримую зв’язок з командою центру підтримки підприємців Дія.Бізнес у Варшаві, відвідую їхні освітні заходи. Постійне навчання, а також власний досвід допомагають залучатись клієнтами. У нашій сфері велика конкуренція, адже салонів краси багато. Але я впевнена, що люди йдуть за майстром. Висока якість послуг призводить до того, що клієнти стають постійними, й бізнес впевнено розвивається.

    Як отримати консультацію Дія.Бізнес у Варшаві

Авторизуйтеся на порталі Дія.Бізнес та перейдіть до розділу «Отримати консультацію». Виберіть консультацію «Підтримка громадян України та українських підприємців у Польщі», дату і час (за київським часом), а також зручний формат — онлайн або офлайн у центрі підтримки підприємців Дія.Бізнес у Варшаві.

Зареєструйтеся на первинну консультацію та отримайте персональну дорожню карту розвитку з основною інформацією про законодавчі норми Польщі.

Після первинної консультації ви зможете зареєструватись на будь-яку іншу консультацію: з маркетингу, продажів, оподаткування та інших напрямів.

Також у центрі підтримки підприємців Дія.Бізнес у Варшаві за адресою Bagatela 12 можна отримати офлайн консультацію щодо відкриття підприємницької діяльності, оподаткування, а також з юридичних, бухгалтерських питань.

Щоб консультація пройшла максимально ефективно, варто підготуватися. Зберіть в одному документі основну інформацію про вашу компанію: вид діяльності, сайт, скільки років на ринку, працівники, опис основних продуктів та послуг. Випишіть перелік питань, які вас турбують. Додайте цю інформацію до коментаря під час оформлення консультації, щоб консультанти ознайомилися з нею до зустрічі з вами.

Якщо ви замовили профільну консультацію, прикріпіть додаткові документи. Наприклад, якщо ви консультуєтеся з питань маркетингу, поділіться маркетинг-стратегією, планом та аналізом їхньої ефективності.

Всі консультанти(-ки) центру мають практичний досвід роботи з малим і середнім бізнесом понад 3 років у тих сферах, з яких консультують. Якщо у вас є відповідний досвід та бажання надавати підтримку підприємцям на волонтерських засадах, надсилайте своє резюме на електронну пошту [email protected] та приєднуйтеся до команди Дія.Бізнес.

отримати консультацію

консультації Дія.Бізнес у варшаві. консультації Дія.Бізнес у варшаві. консультації Дія.Бізнес у варшаві

консультації Дія.Бізнес у варшаві. консультації Дія.Бізнес у варшаві. консультації Дія.Бізнес у варшаві

ТЕКСТ
Валентина Шимкович
ЛІТЕРАТУРНИЙ РЕДАКТОР
Оля Закревська
Фото
Дія.Бізнес
Дизайн та верстка
Artycoders
Продюсер
Ольга Андрусів
Менеджер
Яна Проценко, Ірина Насильнєва
Як використовувати ШІ для бізнесу: досвід українських підприємців
Vivat: про харківське видавництво,
що стало одним з флагманів українського книжкового бізнесу, та трансформацію книговидання за 10 років
Як трансформувався український бізнес за два роки повномасштабної війни: виклики, зміни та ініціативи
ЩО ЧЕКАЄУКРАЇНСЬКУ ЕКОНОМІКУ У 2024 РОЦІ: Амбіції держави, прагматизм бізнесу
Підсумки КМЕФ 2023