Українець створив розумні жалюзі SolarGaps за $300, які забезпечать квартири електроенергією

Читати на RU

Комунальні послуги для простого українця – дороге задоволення. Водночас такий необхідний ресурс, як світло і тепло, можна отримувати безкоштовно – від сонця. Власники будинків можуть встановити сонячні батареї на дахах, але що робити мешканцям багатоквартирних будинків? Українець Євген Ерік придумав гарне і порівняно недороге вирішення проблеми: сонячні жалюзі. Одне вікно, прикрашене таким незвичайним ґаджетом, зможе генерувати до 100 кіловат енергії на місяць. А обійдуться такі жалюзі в $300 з установкою. Ерік розповів AIN.UA, як народився проект SolarGaps і на якій стадії він сьогодні.

SolarGaps-1

З моменту написання цього матеріалу, компанія отримала значну суму інвестицій, а також запустила власну фабрику. Зокрема, SolarGaps вдалося зібрати понад $50 000 коштів на Kickstarter, а також отримати фінансування від Європейської комісії в розмірі 50 000 євро. Рік по тому компанія забрала грант від ЄБРР, а 2019-го отримала безповоротний грант від Єврокомісії на 1 млн євро в рамках програми Horizon 2020 SME Instrument Фаза 2. SolarGaps стала першим українським проєктом, який отримав фінансування від Horizon 2020.


Що таке SolarGaps

Розумні жалюзі SolarGaps являють собою сонячні модулі, які монтуються на віконні жалюзі з внутрішньої або зовнішньої частини віконного отвору. Ці модулі перетворюють сонячне випромінювання в теплову та електричну енергію, роблячи приміщення незалежним від зовнішніх електричних мереж.

Потужність SolarGaps на квадратному метрі віконного прорізу досягає 150 Ватт при зовнішньому розміщенні жалюзі і до 100 Ватт при внутрішньому. «Так жалюзі SolarGaps, встановлені в трикімнатній квартирі з вікнами, що виходять на південь, здатні виробляти до 600 Ватт на годину або близько 4 кВт на день, а це 100 кВт на місяць, – стверджує Євген. – Середнє споживання квартири коливається від 100 до 250 кВт на місяць».

SolarGaps-2

Перетворювач зберігає отриману енергію і спрямовує її в мережу, щоб живити електроприлади в будинку. А надлишок енергії можна зберігати й накопичувати, а за бажання навіть продавати за зеленим тарифом обленерго, стверджує винахідник: «Вартість кіловата під час споживання – 1,8 грн, під час продажу електроенергії за зеленим тарифом – 4 грн».

Обладнання звичайного вікна в міській квартирі інноваційними жалюзі обійдеться, за оцінками Євгена, в $300. Повний перехід на сонячну енергію більш витратний. «Відключитися від зовнішніх мереж можливо при обладнанні понад 10 метрів квадратних вікон, що виходять на південний бік, і використанні акумулятора для накопичення та інвертора. В якості акумулятора може використовуватися навіть Tesla PowerWall. SolarGaps ідеальні з Tesla Powerwall», – заявив Ерік.

«Економія тільки на кондиціонуванні за рахунок блокування прямих сонячних променів може досягати 90%. А отриману енергію можна використовувати для роботи комп’ютерів, побутової техніки та освітлення. Конкретна цифра може бути розрахована на підставі наявної будівлі», – стверджує винахідник.

Промислові рішення для торгових і бізнес-центрів SolarGaps планує пропонувати по $150 за квадратний метр.

Від ідеї до прототипу

Місія проекту амбітна: врятувати планету. «Сьогодні понад 50% жителів Землі проживають у містах. Ми хочемо дати їм можливість брати зелену енергію прямо з вікон», – каже Ерік.

Ідея розмістити сонячні енергонакопичувачі на віконних жалюзі народилася наприкінці 2015 року. Ерік розробляв систему енергонезалежного будинку – для цього йому необхідно було встановити сонячні панелі на даху, але місця там виявилося недостатньо для досягнення бажаного результату. Тоді Євген вирішив спробувати розмістити сонячні модулі на площинах вікон, але ККД при цьому сильно зменшився, оскільки промені світила падали на панелі не під прямим кутом.

Еріка осінило: «Потрібно змінити кут нахилу панелі до сонця і змінювати його протягом дня залежно від пори року». Для реалізації такого рішення ідеально підходила конструкція жалюзі. Так на світ з’явився проєкт SolarGaps.

SolarGaps-3

Винахідник створив експериментальний зразок, провів випробування і залишився задоволений результатом. Щоб керувати рухом панелей на жалюзі автоматично, він створив додаток для смартфона. З таким концептом вирушив на IForum 2016, де на нього одразу звернули увагу – про першу версію SolarGaps написали багато українських ЗМІ.

Перший прототип Євген розробив за власні кошти. Сумарно в проект уже вклали приблизно 500 000 грн. У березні SolarGaps пройшов відбір в IoT Hub Kiev – акселератор інтернету речей. Тут команда проєкту поповнилася: крім засновника Євгена Еріка, який відповідає за наукові розробки та бізнес-девелопмент, у SolarGaps з’явився інженер-механік і електронік, він же програміст Денис Крутько.

SolarGaps-4

Засновник акселератора IoT Hub Роман Кравченко безоплатно вклався в проєкт – завдяки отриманим коштам Ерік зміг удосконалити жалюзі для зовнішнього застосування. Прототип отримав скло на кожній з ламелей, датчик руху, який визначає присутність людини в кімнаті та розпізнає жести. «Наприклад, ви входите в кімнату, і жалюзі відкриваються. Залишаєте її – і через 15 хвилин вони повертаються в режим максимальної генерації», – пояснив Ерік.

Також розробники додали датчик визначення кута положення сонця для коригування кута ламелей до сонця впродовж дня і розробили концепт нового інтерфейсу застосунку.

SolarGaps-5

Підключення жалюзі спростили. «Ми додали ключове рішення, що дає змогу під’єднати жалюзі до домашньої мережі без використання акумуляторів і дорогих інверторів. Вам просто потрібно увімкнути блок управління жалюзі в розетку, і вони почнуть живити ваш будинок додатковою енергією від сонця», – пояснив Ерік.

Удосконалені моделі жалюзі команда показала на виставці Kyiv Mini Maker Faire. «Ми отримали багато позитивних відгуків. Демонстрація управління кутом повороту жалюзі з лампою, що замінює сонце в приміщенні, приводила в захват і дорослих, і дітей», – розповів винахідник.

Що далі?

На досягнутому Ерік і Крутько зупинятися не збираються. У майбутньому жалюзі хочуть зробити потужнішими – збільшити вихідну потужність до 190 ват на квадратний метр вікна завдяки застосуванню більш ефективних і надійних модулів. А в мобільному застосунку SolarGaps з’явиться статистика генерації електрики і користувацькі налаштування. Поки що додаток розробили тільки для Android, однак за словами Еріка, iOS-версія не змусить себе довго чекати.

Для запуску серійного виробництва Еріку потрібно орієнтовно $200 000. Зараз команда веде переговори з інвесторами – за словами винахідника, проектом зацікавилися кілька інвестиційних компаній. Також планують запустити збір коштів на краудфандинговій платформі Kickstarter.

Тим часом на сайті вже стартував збір попередніх замовлень на SolarGaps, а поставки першим клієнтам команда планує почати вже через шість місяців. «У нас уже досягнуто домовленостей про випуск жалюзі на підприємстві в місті Києві. Є навіть можливість робити продукт, повністю вироблений із комплектуючих, що випускаються в Україні», – стверджує винахідник.

Попит, за словами Євгена, є – переважно на одиничні екземпляри. «Це і прості люди, які прагнуть зменшити свої рахунки за електрику, і власники будівель», – каже Ерік. Також SolarGaps планують продавати в Європі та Ізраїлі, де вартість електрики в рази вища за українську. У цьому випадку, за словами розробника SolarGaps, окупність проєкту становитиме 3-4 роки.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук