Фінансовий директор компаній Coppertino, Stanfy, Support YourApp та Softorino Любомир Остапів написав книгу про сімейний бюджет, де розказав, як саме співвідносяться гроші та щасливе життя у стосунках. Американський гуру персональних фінансів Дейв Ремсі стверджує: «Або ви навчитеся управляти вашими грошима, або їх нестача управлятиме вами до кінця ваших днів».
Книга “Любов та Бюджет” вийде українською мовою. Автор писав її передусім для українського креативного класу: співробітників IT-, веб- та digital-компаний. Втім, вона підійде будь-кому, хто хоче розібратися у фінансовому боці життя своєї родини.
“Я веду домашні фінанси вже більше 8 років, накопичилось багато знань та лайфхаків, якими хочеться поділитись. У тому числі і помилки, яких варто уникнути в сімейному бюджетуванні. Також підготував дані про принципи та інструменти інвестицій саме для українців”, – розповідає автор книги. За словами Любомира, основна мета книги: підвищити фінансову грамотність читачів, розвинути культуру заощаджень та інвестування замість бездумних витрат та кредитів.
Передзамовити книгу можна буде до 14 лютого, сама книга вийде у квітні цього року. Редакція, за дозволу автора, публікує ознайомчі уривки з книги – глави “Щастя і гроші” та “Фінансові цінності”.
Щастя і гроші
Коли людина хворіє на грип, вона не почувається щасливою. Водночас «здорова людина» автоматично не означає «щаслива людина». Те саме і з грошима.
Вони є базовим гігієнічним фактором щасливого життя. Любов, дружбу, сім‘ю, довіру, повагу в суспільстві, добросусідські взаємини не придбаєш за гроші. Менше з тим, учасники моїх семінарів без сумнівів погоджуються: гроші потрібні у сімейному житті. Чому тоді вони важливі? Відповіді, які звучать найчастіше:
- Фінансова незалежність
- Впевненість у завтрашньому дні (спати спокійно), захищеність від зовнішніх криз
- Можливість діяти без фінансових обмежень
- Вільний час для дітей, власних хобі та на реалізацію бажань
Роль грошей у мотиваційній піраміді Абрагама Маслоу така:
Нобелівський лауреат з економіки у Ангус Дітон здійснив велике дослідження, участь в якому взяли 450 тисяч американців із різним рівнем доходу. Шляхом опитувань та аналізу відповідей його команда вивела магічну цифру – $75 000 доходу пари на рік. Що меншою була ця цифра для кожної пари, то більшою була ймовірність незадоволеності життям у учасників. Проте рівень доходу в $75 000 і вище не продемонстрував кореляції із рівнем щастя.
Доповнюючи відомий вислів, можна сказати: «Не в грошах щастя тільки після певного рівня доходу».
В Україні поки немає жодного дослідження на цю тему. Але, зважаючи на 123-тє місце нашої держави в Глобальному рейтингу щастя 2013-2015 років, можна припустити, що більшість українців далекі від фінансового рівня задоволення своїх потреб.
Умовна сума «на життя» також відчутно залежить від того, живете ви в Києві чи в райцентрі. Плюс – ще від кільканадцяти параметрів. Наприклад, мій друг впевнений, що місячного доходу в 2 000 доларів повністю вистачить родині для комфортного проживання в Києві. Але немає чіткої методики визначення необхідного доходу на національному рівні, та це і не важливо. Натомість потрібно навчитись визначати саме ваш нормальний рівень витрат на життя на основі особистого бюджету.
На самому початку книги я порівнював себе з мільйонером і бомжами. Це типова помилка. Її можна назвати «У сусіда хата біла, у сусіда жінка мила». Європейці, приїжджаючи до Києва, часто говорять про культурний шок, який викликає велика кількість авто класу люкс на вулицях столиці. Чому і звідки виникло бажання українців хизуватися багатством та змагатися в гонитві за розкішшю? Це питання до психологів і соціологів, які досліджують 80-ті та 90-ті роки минулого століття.
Єдине правильне порівняння для нас – це порівняння себе теперішнього з собою минулим. Вам не потрібно міняти машину тільки тому, що сусід придбав нову. Тим паче якщо, скажімо, ваша ціль – інвестиційний капітал для забезпеченої старості.
Тим, кого тема матеріальних цінностей цікавить глибше, раджу прочитати книгу «Мій сусід – мільйонер». Це наймасштабніше з наявних дослідження американців із чистими активами понад 1 млн доларів. Із книги ви дізнаєтесь, що стиль життя більшості мільйонерів зовсім не схожий на стиль життя героїв голівудських фільмів із шикарними віллами та гольф-полями.
В цій праці наведено кілька важливих принципів родин завдяки яким їм вдавалося накопичувати багатство. Ці родини:
- Витрачали кошти розумно і менше, ніж могли б собі дозволити. Наприклад більшість купували пару туфлів за менше, ніж 200 доларів і не купували годинники дорожчі, аніж 235 доларів
- Спрямовували свій час, енергію та гроші на активності, що сприяють накопиченню статків. Наприклад, активність порівняння цін та вибору авто була менш популярною, аніж планування інвестицій на фондовому ринку із фінансовим радником
- Вірили, що фінансова свобода та освіта дітей важливіші за зовнішні ознаки соціального статусу, такі як одяг від дорогих брендів, коштовності чи авто класу люкс.
Фінансові цінності
Скоро ви отримаєте вичерпний перелік питань, який допоможе вам зрозуміти глибинне ставлення вашої другої половинки до грошей. Вони настільки фундаментальні, що мало хто сумнівається в їх важливості для стосунків. Але учасники семінарів часто мене запитують про дві інші речі.
Перша: Коли і як говорити про фінансові цінності, якщо ми (я) ще не одружені (-ний, -на)? Цей момент настане, коли ви відчуєте, що доцільно говорити про серйозні речі в стосунках.
Але, звісно, краще якомога раніше. Тим паче що є маленькі хитрощі, які стануть вам у нагоді. Якщо ще зарано для відвертої розмови, спробуйте поговорити про фінансові історії з дитинства. Наприклад, про батьків та їхнє ставлення до грошей, про знаковий фільм чи навіть про цю книгу В історіях ви обов’язково відчуєте відповідні емоційні нотки і побачите сценарії поведінки, які ваш партнер прагне наслідувати.
Показовими є вчинки під час ваших побачень і ваше до них ставлення. Наприклад, оплата за кіно чи таксі:
- Платить хлопець
- Платить хлопець, але дівчина пропонує платити за себе
- Кожен платить за себе або платять по черзі
- Дівчина платить
Ще один спосіб полягає в обговоренні гіпотетичних ситуацій та звичок. Це добре працює на наступному етапі серйозних стосунків. Приклади:
1. На які три речі ти найбільше любиш витрачати гроші?
2. Якщо настане ситуація, коли потрібно різко урізати витрати, від чого тобі буде найважче відмовитися?
3. Що б ти зробив (зробила) з 10 млн грн?
4. Якщо тобі не потрібно буде працювати, що ти робитимеш цілий день?
5. Як би ти планував (планувала) бюджет на такі великі покупки: машина, весілля, наступна відпустка, житло?
6. Яким є твоє персональне ставлення до кредитів?
7. Чи хотів (хотіла) б ти вийти зараз на пенсію? Скільки заощаджень, на твою думку, має бути для цього в банку, щоб це рішення було комфортним?
Друга річ, про яку мене часто запитують: Фінансові питання дуже складні, ми не зможемо їх осягнути за один вечір (посваримось, не знаємо всіх відповідей і т. д.). Як можна їх спростити?
На мою думку, найкращим рішенням буде узгодити список питань, актуальних саме на поточному етапі стосунків. А потім кожному підготувати письмовий варіант відповідей – письмо дуже допомагає структурувати думки, відкинувши емоції. Після цього слід порівняти варіанти та прийти до спільного знаменника. Ось ці ключові питання:
1. Чи ми чесно говоримо одне одному про всі доходи та борги?
2. В сім’ї працюватимуть обоє чи хтось один? Чи все є спільною власністю сім`ї, чи є речі, які належать комусь окремо?
3. Який планується місячний обсяг витрат?
4. Чи є статусні речі, які для мене надважливі? Наскільки грає роль думка інших при купівлі речей?
5. Якими є мої фінансові цілі саме зараз? Якими будуть наші спільні фінансові цілі?
6. Як (хто) вестиме записи? Яким чином ми обговорюємо результати цих записів ?
7. Яку суму чи відсоток від доходу заощаджуватимемо щомісяця?
8. Які інвестиційні інструменти використовуватимемо для створення пасивного доходу?
9. Орендуватимемо житло чи плануємо його придбання? Якщо придбання, то яке житло і протягом якого часу?
10. Як покриватимемо витрати на дітей? Чи створимо окремий фонд на майбутню освіту дітей?
11. Якою буде наша фінансова ситуація через рік? Що зміниться?
Вам не вдасться за один день узгодити всі фінансові аспекти – в кращому разі тільки ключові. А на повне розуміння фінансових цінностей підуть місяці і роки, бо, як я вже згадував, справжні цінності підтверджуються вчинками, а не словами.
Ніколи не повірю, що ви в серйозних стосунках і щодо всіх питань, наведених вище, у вас кардинально різні погляди. Це неможливо.
Неспроможність дійти згоди щодо більшості з цих питань – це раковий діагноз для стосунків. Проте лякатися не слід, існують різні форми цього страшного захворювання, і на ранніх стадіях рак виліковний.
Проте кардинальна незгода чи відсутність розуміння стосовно одного-двох питань – це звичайнісінький грип. У здорових стосунках він минеться за умови атмосфери довіри та взаємоповаги.
Втім, я маю гарну новину для вас: після прочитання книги вам стане значно легше усвідомити відповіді на всі питання та знайти шлях до порозуміння.