25 квітня Верховна Рада заборонила українцям отримувати «зелений» тариф на сонячні електростанції, розташовані на землі. Спочатку відповідну правку відхилили, але потім її повернули на повторне голосування й ухвалили. Про це повідомив «Інтерфакс-Україна», а також підтвердив співзасновник громадської організації Greencubator Андрій Зінченко.
Які норми діяли раніше і що змінилося
Раніше українці могли встановлювати у себе сонячні електростанції потужністю до 30 кВт⋅год де-небудь на ділянці. Новим законом депутати внесли кілька змін. З одного боку, вони збільшили дозволену потужність до 50 кВт⋅год. З іншого – заборонили встановлювати СЕС на землі. Тепер це можливо тільки на «на дахах і фасадах будівель та інших капітальних споруд».
Причину раніше озвучували в Міністерстві енергетики: міністр Ігор Насалик заявляв, що домашні СЕС «переросли у високорентабельний бізнес, який створює додаткове навантаження на інших користувачів на рівні 18 євроцентів за 1 кВт⋅год і погіршує показники якості електроенергії в мережі».
«Коли ви говорите про приватну генерацію, ви розділяйте, будь ласка, споживача і виробника. Міністерство дало можливість до 50 кВт⋅год генерувати індивідуальникам. Але, перепрошую, вони генерують для себе, а не в ринок. Якби ми це не захистили, то нашим споживачам треба було платити не по 1,06 грн/кВт⋅год, а по 4 грн/кВт⋅год. Тоді запитайте у споживачів України, чи готові вони за такими тарифами платити за електроенергію», – заявив Насалик.
Співзасновник громадської організації Greencubator Андрій Зінченко вважає, що це рішення пролобіювали обленерго, які виступають місцевими монополістами: «На виправдання придумали, що нібито існує проблема, що такий бізнес виходить з-під контролю. Частково це правда: є люди, які купують кілька будинків у маленьких селах і встановлюють там сонячні станції максимальної потужності. Але така заборона не вирішує проблеми».
Що зміниться для кінцевих користувачів
Зінченко пояснює: попри те що депутати збільшили максимально дозволену потужність домашньої СЕС до 50 кВт⋅год, вони різко обмежили можливість для українців встановлювати станції.
Мало в кого є такі великі дахи. За оцінками, тепер потенційні інвестори зможуть встановити станцію потужністю не більше 10 кВт⋅год.
За словами Зінченка, таке рішення якщо не вбиває, то дуже шкодить тим, хто хоче вкластися у виробництво електроенергії: «Малих і великих інвесторів тепер поставлено в різні умови. Рішення зачіпає як тих, хто зловживав моделлю, так і сумлінних громадян. Правильніше б було обмежити кількість станцій, які одна людина може поставити в населеному пункті. Це б вирішило проблему».
Чому не варто панікувати через заборону
Іван Сидоренко, виконавчий директор компанії-дистриб’ютора вітрогенераторів і сонячних панелей Winder, зі свого боку наголошує: ці зміни неприємні, але не критичні. Річ у тім, що в поправці зазначено – тепер сонячні електростанції повинні встановлюватися «на дахах і фасадах будівель та інших капітальних споруд».
СЕС і надалі можна буде встановити де завгодно, єдина умова – її конструкція має бути оформлена як «інша капітальна споруда».
«Можна зробити стіни і двері, буде «будівля». Можна зробити просто навіс для машин, дров чи госпінвентарю; можна ніяк не обзивати – буде безіменна споруда», – зазначає Сидоренко. Але в будь-якому разі цю споруду потрібно буде відповідним чином оформити.
«Ніхто з наших клієнтів від наміру поставити станцію не відмовився, я і сам цього року для себе кілька систем будую. На ринок це не особливо вплине, просто додасть головного болю і паперомарательства», – резюмував виконавчий директор Winder.
Раніше AIN.UA наводив дані про те, скільки кияни заробили на сонячних електростанціях за 3 місяці 2019 року.