Мінекономіки збирається зареєструвати географічне зазначення українських продуктів з історичним походженням. У списку:
- «Херсонський кавун»;
- «Закарпатський мед» і «Закарпатське вино»;
- «Баранина Фрумушика» – м’ясо окремих порід овець, яких випасають на Тарутинських степах;
- «Долина Фрумушика» – біле, червоне та рожеве вино з винограду, вирощеного в географічному району «Долина Фрумушика» на Одещині;
- «Придунайська Бессарабія» – ігристі та тихі вина з винограду, вирощеного в цьому регіоні;
- «Ялпуг» – тихі вина, які виробляють поблизу озера Ялпуг на Одещині;
- «Аша-Абаг» – тихе та ігристе вино з винограду, вирощеного навколо села Шабо Білгород-Дністровського району поблизу Дністровського лиману.
Наразі специфікації продуктів погоджує експертна комісія. Наступний крок – реєстрація цих географічних зазначень на національному рівні.
Чому це важливо
Географічне зазначення – це назва місця, де виготовляють товар з особливими якостями або репутацією, зумовленими цим географічним місцем походження. Там має відбуватися хоча б один з етапів виробництва.
Продукти з підтвердженою «геолокацією» вважають національним надбанням в ЄС. Вони отримують визнання за кордоном. Водночас для виробників це доступ до нових ринків збуту, зростання прибутків і стимул розвивати крафтове виробництво.
У Європі така практика існує давно. Вона в правовому полі захищає репутацію локальних продуктів і запобігає недобросовісній конкуренції, коли споживачів обманюють і під відомою назвою продають їм товари іншого смаку чи якості. Наприклад, фету, пармезан, камамбер, коньяк і шампанське можна назвати так, тільки якщо продукт справді походить із зазначеного у відповідному регламенті регіону.
В Україні є багато унікальних продуктів, які складають окремий нішевий сегмент на ринку і мають додаткову ринкову вартість – це продукти з чітким географічним походженням, відзначають у Мінекономіки.
Зокрема, до таких уже віднесли «Гуцульську коров’ячу бриндзу», «Гуцульську овечу бриндзю» та «Мелітопольську черешню». Днями Мінекономіки направило документи про ці автентичні продукти, щоб їх включили до європейського реєстру географічних зазначень.