Михайло Федоров, Міністр цифрової трансформації, підготував для AIN.Business колонку про користь «Дія.Бізнес» для МСБ та необхідність освіти саме у напрямку саме підприємницької діяльності. Так, підприємців також потрібно вчити.
Багато хто хоча б раз у житті думав про те, щоб створити власний бізнес. Але це бажання постійно зупиняли якісь “але”. Когось зупиняла відсутність стартового капіталу, когось брак знань. Хтось вирішив не починати через невдалий досвід знайомих, хтось повірив у стереотипи про те, що все вирішують лише зв’язки і без них буде важко. Або ж що ідея завжди має бути унікальною та революційною.
Таких помилкових припущень існує доволі багато. Вони як фольклор: у кожному регіоні України — свої.
Я почав фантазувати про власний бізнес у 5 років, а перший крок зробив у 18: інвестував у ялтинську цибулю на ринку в Запоріжжі. На той час це був успіх. Втім, у кар’єрі завжди існують злети і падіння. І одна з наступних ідей — курси з вивчення англійської — не вигоріла.
Але одна річ йшла поруч щоразу, коли я придумував нову справу, — все доводилося дізнаватися з власного досвіду. Ніхто не вчив мене розробляти бізнес-плани, працювати в конкурентному середовищі. Не було місця, де б про законодавство чи тонкощі сплати податків проконсультували зрозумілою мовою. Гадаю, цей момент знайомий багатьом підприємцям.
Держава має бути партнером підприємців, підказувати і допомагати створювати нові бізнеси в країні. Адже за малим та середнім бізнесом — майбутнє. Саме вони — основа для створення нових робочих місць, розвитку в країні підприємницького середовища для нових проривних технологій і нових продуктів.
Підтримка бізнесу на всіх етапах життєвого циклу
Великі компанії витрачають мільйони доларів, звертаючись у найавторитетніші консалтингові фірми та залучаючи провідних фахівців для розв’язання своїх бізнес-проблем. Натомість в Україні існує безкоштовний консалтинг для малого та середнього бізнесу.
Півтора роки тому ми створили проєкт Дія.Бізнес, щоб наблизити підприємництво до українців. Зробити його простим та зрозумілим. Фундаментальна база знань, експертиза фахівців, практичні дорожні карти, індивідуальні консультації — все це доступно кожному українцю, який тільки починає власну справу або ж зіткнувся із труднощами під час вже запущеного бізнесу.
Консультації — це можливість зробити крок уперед. У Дія.Бізнес часто звертаються люди, які знають, чого хочуть досягти в бізнесі, але не мають відповідних знань і навичок. Наприклад, Катерина — власниця невеликої школи іспанської мови. Спочатку вона все робила сама — і викладала, і вела бухгалтерію, і сторінки в соцмережах. З часом кількість студентів зросла, вона вирішила розширити бізнес. Тому прийшла на консультацію з продажів у Дія.Бізнес. Це підштовнуло її розібратися з етапами й техніками продажів та змінити підхід до продажів загалом.
Чи допомога у вирішенні помилок держави. Олександр Довгопол, директор мережі турагенцій ХО, звернувся до центру Дія.Бізнес в Одесі за допомогою. Коли він реєстрував ТОВ, то вказав, що має бути платником єдиного податку. Але замість 5% він чомусь мав платити у 4 рази більше зі свого доходу. Консультант поспілкувався із податковою та з’ясувалося, що сталася помилка у програмі. Олександра перевели на спрощену систему оподаткування. Нікому не довелось бігати кабінетами й домовлятись із кимось.
Проєкт Дія.Бізнес містить дві частини: портал та офлайн-центри. І там, і там підприємці можуть безкоштовно проконсультуватися та навчитися нового. В офлайн-центрах ще можна шукати нових партнерів та інвесторів, а також тестувати свій продукт перед виходом на ринок.
Зараз Дія.Бізнес не тільки створює нові “хвилі” підприємців, а ще й допомагає бізнесменам розвивати та масштабувати свій бізнес.
Цифри, яких ми досягли, демонструють, що така підтримка підприємництва в Україні на багатьох рівнях була необхідна. Порталом Дія.Бізнес скористалися більше 1 200 000 українців. Консультації отримали більше 5 тисяч підприємців. А до офлайн-центрів прийшли більше 17 тисяч українців.
Стратегічний розвиток на роки вперед
Малий та середній бізнес активно розвивається в Україні. І для того, щоб примножувати його розвиток та перетворити Україну на країну підприємців, потрібна установа, яка б займалася державною політикою щодо бізнесу та відстоювала його інтереси.
Тому, використовуючи найкращий світовий досвід, ми разом із Мінекономіки та Секретаріатом Кабміну ініціювали трансформацію Офісу з просування експорту в Офіс з розвитку підприємництва та експорту. Завдяки бізнес-заходам та освітнім проєктам, що відбулися протягом 2020 року, у 2021 році клієнти Офісу вже підписали контракти на суму $47 млн у таких індустріях, як IT, легка промисловість, меблі.
В Офісі буде 10 підрозділів, що займатимуться всіма питаннями, що пов’язані із бізнесом, — від створення національної стратегії розвитку підприємництва та юридичних питань до залучення інвестицій та інновацій.
Команда Офісу аналізуватиме проблеми підприємців та ініціюватиме необхідні зміни до законодавства в тісній співпраці з Мінекономіки. Спільно з фондом підприємництва та Українським культурним фондом формуватимуть фінансові програми для малого та середнього бізнесу, а також для інноваційних підприємств.
Крім того, Офіс стимулюватиме інновації в компаніях та сприятиме створенню та зростанню стартап-екосистеми. Координуватиме цю роботу спільно з Мінцифрою. Згодом розвитком проєкту Дія.Бізнес також займатиметься саме Офіс. Адже це важлива стратегічна частина розвитку малого та середнього бізнесу в Україні.
Завдяки такій установі в Україні збільшиться кількість зареєстрованого бізнесу, а відповідно і податкових надходжень у бюджет. А також зменшиться кількість бізнесу, що перебуває на межі банкрутства.
Вчитися ніколи не пізно
Упевнений, що побудувати країну підприємців неможливо без відповідної освіти у школах і вишах. Під час навчання в Запорізькому національному університеті на факультеті соціології і управління на останніх курсах ми проходили курс з підприємництва. Але він є не в кожному університеті.
Саме тому ми запустили різноманітні напрями навчання мовою, що буде зрозумілою для кожного. Маючи певні навички та знання, набагато легше стартувати зі своєю справою, ніж наосліп.
Починати потрібно з наймолодшого віку — вчити дітей фінансової грамотності та базового підприємницького мислення і навичок. На Дія.Цифрова освіта є курс «Підприємництво для школярів», де дітей вчать мислити так, ніби вони вже займаються бізнесом. Є «Національна онлайн-школа для підприємців», де розповідають про фундаментальні основи створення справи та паралельно розвінчують найстрашніші міфи. Також минулого року запустили Підприємницький університет — це офіційна дисципліна «Інноваційне підприємництво та управління стартап-проєктами», яка тепер є у 85 закладах вищої освіти по всій Україні. Понад 4000 студентів вже придумали 400 різноманітних ідей для бізнесу.
Чим раніше ми навчимо людей підприємницького мислення, тим більше успішних малих та середніх бізнесів з’являтиметься в Україні.
Автор: Михайло Федоров, Міністр цифрової трансформації.