Що 2022 рік готує для ФОП: основні зміни податків та правил

6555

Старший юрист «Таксер» Юрій Крюков у своїй статті оглядає основні зміни, що чекають на фізосіб-підприємців у прийдешньому році: від зміни ставок податків та зборів і до зміни правил заповнення декларацій.


Ось і закінчується 2021 рік. Для когось він був кращим, ніж 2020, для когось гірше, а хто і взагалі різниці не помітив. Але, не посперечаєтесь, що він по-своєму унікальний — це перший повністю «карантинний» рік в Україні (карантин запровадили з березня 2020 року і по … ніхто не знає).

У цій статті я хотів би нагадати про деякі події, які торкнулися діяльності ФОП і розповісти про те, що чекає ФОП у 2022 році (принаймні про те, що вже точно відомо або про що ходять чутки).

Що змінили для ФОПів у 2021-му році

Отже, почнемо з 2021:

 • Скасовано обов’язкову реєстрацію в податковій книги обліку доходів та необхідність вносити туди записи про доходи у день отримання доходу. Тепер все максимально спрощено, запис робиться раз на місяць і облік доходів можна вести в електронному вигляді у зручній для ФОП формі (можна вести, наприклад: у розділі «Бухгалтерія» «Таксера», електронному кабінеті платника і навіть в Excel).
 • Ввели в дію єдиний рахунок (мій біль та смуток, але про це в іншій статті). Цей рахунок дозволяє сплачувати єдиний податок, ЄСВ та деякі інші податки на нього та не морочитися з пошуком реквізитів. Але щось пішло не так. І тепер у призначенні платежу на єдиний рахунок треба вказувати: що платиться, сума, код бюджетної класифікації та номер бюджетного рахунку (про пошук якого, власне кажучи, я більше не повинен був думати).
  • Загалом зручностей небагато, та й через зайвий пробіл або відсутність копійок у призначенні платіж не пройде і потім треба буде танцювати з бубном, щоб він надійшов туди, куди треба.
  • Я для себе зробив висновок, що з 1 січня 2022 року відмовлюся від єдиного рахунку і, як і раніше, братиму реквізити в «Таксері» або кабінеті платника і чекатиму, коли єдиний рахунок дороблять.
 • Скасували сплату ЄСВ для ФОП на загальній системі без доходів та для ФОП, які працюють за трудовим договором та ЄСВ за них у повному обсязі (не менше мінімального) сплачує роботодавець.
 • Ухвалено закон щодо «Дія City» та введено поняття гіг-контракту — за задумом Мінцифри це як договір підряду, але із соціальними гарантіями. Тобто, за ідеєю (знов таки Мінцифри) всі IT-фрілансери з радістю позакривають свої ФОП і будуть працювати за гіг-контрактом, але вже з відпусткою та лікарняними. Пропонується, що за таких працівників компанії-резиденти «Дія City» сплачуватимуть ПДФО (5%) та мінімальний ЄСВ (і те й інше відповідає оподаткуванню ФОП третьої групи), але ще додається військовий збір (1,5%), а це вже не так вигідно. Запрацює «Дія City» чи ні, буде видно вже наступного року (хоча теж не факт).
 • Запроваджено об’єднаної звітності (нагадаю: об’єднали декларацію з єдиного податку зі звітом ЄСВ та звіт з ЄСВ за найманих працівників або оплаті іншим ФОП з ПДФО та 1-ДФ). І з поданням/прийомом цієї декларації виникли великі проблеми.
  • Декларацію з єдиного податку третьої групи за 1 квартал потрібно було подати з 1 квітня по 11 травня і для технічної команди та служби підтримки «Таксера» цей період видався спекотним. Вже першого квітня почали приходити масові відмови у прийнятті декларації. Трохи згодом із кабінету податкової взагалі прибрали цей звіт. Але, навіть коли його повернули відразу краще не стало (суми, зазначені в деклараціях не «сідали» в нарахування розрахунків з бюджетом, приходили квитанції з дивними відмовами, наприклад: “Перший документ відхилений”, “Присутній перший документ від «00.00.0000»” і так далі). Загалом більш-менш коректно декларація з єдиного податку та об’єднаний звіт почали прийматися ближче до середини квітня — початку травня.

З основних подій для ФОП у 2021 році начебто все. Якщо щось упустив — пишіть, будь ласка, у коментарях.

Які зміни для ФОП плануються у 2022 році:

Відразу хочу заспокоїти ФОП на третій групі і лише з безготівковими розрахунками (наприклад, IT-фрілансерів) — для вас поки що наступного року нічого не зміниться (крім розміру ЄСВ за квартал). Та й в принципі ця категорія ФОП — найстабільніша у плані змін, у тому сенсі, що їх практично немає і напевно це — на краще.

 • Оскільки максимальний оборот у ФОП на єдиному податку прив’язали до розміру мінімальної зарплати, зміниться максимальний оборот у ФОП усіх груп та становитиме: у 1-ї групи — 1 085 500 грн; у 2-ї групи — 5 421 000 грн і у 3-ї групи — 7 585 500 грн.
 • Розмір квартального ЄСВ також зміниться, тепер за перші три квартали треба буде платити 4290 грн. (або 1430 грн на місяць), а за четвертий — 4422 грн. (1474 грн на місяць), через те, що мінімальна зарплата з жовтня складатиме 6700 грн.
 • ФОП вперше подають річну декларацію з єдиного податку з додатком 1 (цей додаток замінив собою звіт з ЄСВ). Тобто треба буде подати не два звіти, а лише один, але не забудьте включити додаток з ЄСВ. Третя група єдиного податку подає декларацію до 9 лютого 2022 року, а перша та друга до 1 березня. Сам собою, додаток досить просто заповнити, але треба звернути увагу на наступне:
Скріншоти надані автором статті

Верхня частина практично не відрізняється від декларації й звітний період такий самий, як у декларації, код застрахованої особи у ФОП на єдиному податку — завжди «6», у таблиці заповнюються лише ті місяці, в яких ФОП сплачував ЄСВ, не забудьте, що ЄСВ у грудні вже був 1430 грн (через те, що зросла мінімальна зарплата).

Ну і в самій декларації треба перенести суму із додатка та поставити відмітку про те, що додаток подається. У декларації ці графи — наприкінці:

 • Необхідність використовувати РРО/ПРРО (часто їх просто називають узагальнено — касовий апарат) з 1 січня 2022 року тим ФОП, які у своїй діяльності приймають готівку. Якщо виключно безготівковий розрахунок — касовий апарат можна не застосовувати.

Але насправді за цим пунктом зараз практично не можна точно сказати: все-таки доведеться застосовувати касові апарати чи ні, оскільки зареєстровано безліч законопроектів, які стосуються цього питання. Так, один законопроект пропонує скасувати обов’язкове використання РРО/ПРРО, але за умови, що ціна одиниці товару/послуги не буде більшою за мінімальну зарплату; другий — залишити РРО/ПРРО тільки для третьої групи; третій просто пропонує через карантин відстрочити введення касових апаратів на один рік до 01.01.2023 року.

До речі цей законопроект вже не «пройшов» (на засіданні Верховної ради 17 грудня просто не вистачило голосів для ухвалення щодо нього рішення) і так далі. Загалом, як часто у нас відбувається, депутати, швидше за все, зроблять подарунок уже під саму ялинку (це я так сподіваюся, хоч засідань до нового року вже не планується);

 • 14 грудня депутати проголосували за другий законопроект щодо «Дія City», який був необхідний для його запуску. Вище я писав про те, що таке «Дія City», також ви можете детальніше дізнатися про цей проект з цієї статті на AIN.UA.
 • З 1 січня скасовується «податок на іноземну рекламу» (20%), який платили ФОП та юридичні особи, якщо замовляли виготовлення та/або розповсюдження реклами у іноземних компаній (Facebook, Google тощо). При цьому іноземні компанії, які надають електронні послуги (а тут список великий, це: надання рекламних послуг в інтернеті, мобільних додатках, доступ до телеканалів, доступ до електронних ресурсів, постачання програмного забезпечення, хмарні послуги тощо) мають зареєструватися платником ПДВ та сплачувати 20% ПДВ від вартості наданих послуг. Тобто, ці зміни торкнуться таких компаній, як, наприклад: Facebook, Google, Netflix, Steam, Apple, Amazon та інші. Потенційно це може призвести до зростання вартості послуг на ці 20%, але подивимося як це буде працювати.
 • До 15 січня 2022 року, можливо, буде внесено зміни до бюджетних рахунків (для сплати єдиного податку, ЄСВ та інших платежів) на 2022 рік. Тому, перед оплатою рекомендую перевіряти на «Таксері», у кабінеті платника чи сайті податкової: були зміни чи ні, щоб сплачувати ЄСВ та податки на правильні реквізити.

Це все, про що я планував написати в цій статті, і сподіваюся, вона була корисна. Хочу побажати наступного року менше стресів та невизначеності, більше доходів та успішну підприємницьку діяльність (щоб ваш ФОП «втискався» у максимальний оборот за єдиним податком, але ледве-ледве).

Автор: Юрій Крюков, старший юрист «Таксер»

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук