З січня за вказування статі у вакансії штрафуватимуть на 65 000 грн

6086
Читати на RU

З 8 січня 2022 року починають діяти зміни до законодавства про рекламу, за якими роботодавців штрафуватимуть за те, що вказують певну стать у вакансіях (тільки для жінок, або тільки для чоловіків). Звідки взялась ця зміна і як працюватиме це правило?

Звідки це правило

В Україні ще з 1996 року діє правило про дискримінацію в рекламі вакансій за ознаками статі, раси, кольору шкіри, політичних та релігійних переконань. Це вказано у Законі про рекламу, ст. 24:

«Забороняється в рекламі про вакансії (прийом на роботу) зазначати вік кандидатів, пропонувати роботу лише жінкам або лише чоловікам, за винятком специфічної роботи, яка може виконуватися виключно особами певної статі».

А з 8 січня 2022 року набувають чинності зміни до цього закону, за якими за порушення такої норми роботодавця штрафують у десятикратному розмірі мінімальної зарплати на момент штрафу. В Україні мінімальна зарплата зараз — 6500 грн, отже штрафи складатимуть 65 000 грн, поки розмір мінімалки не виросте.

Як воно працюватиме

AIN.UA звернувся до Work.ua за коментарем про цю законодавчу зміну. В компанії пояснюють, що за українським законодавством під це правило підпадає будь-яке оголошення про вакансію:

«Згідно з законом «Про зайнятість населення» ст. 11 п. 3:

“Забороняється в оголошеннях (рекламі) про вакансії зазначати обмеження щодо віку кандидатів, пропонувати роботу лише жінкам або лише чоловікам, за винятком специфічної роботи, яка може виконуватися виключно особами певної статі, висувати вимоги, що надають перевагу одній із статей, а також вимагати від осіб, які працевлаштовуються, надання відомостей про особисте життя.
Обмеження щодо змісту оголошень (реклами) про вакансії (прийом та роботу) та відповідальність за порушення встановленого порядку їх розповсюдження встановлюються Законом України “Про рекламу””.

Закон же про рекламу трактує рекламу так: “реклама — інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару”.

Таким чином виходить, наче вакансія — це і є реклама вакансії. І в описі вакансії не має бути інформації та вимог про стать, вік тощо. І от якщо роботодавці, що трактуються законом як рекламодавці, вказуватимуть у вакансіях бажану стать, вони можуть потрапити від санкції — тобто під штраф у розмірі десяти мінімальних зарплат».

Як штрафуватимуть за порушення

Як пояснюють у Work.ua, санкції за порушення цього правила працюватимуть так:

  1. Держпраці складає розпорядчий документ про штраф на підставі акту перевірки — за результатами розгляду справи, дослідження матеріалів і виявлення підстав для штрафу.
  2. Роботодавець сплачує штраф до державного бюджету за місцем державної реєстрації юрособи чи ФОП.
  3. Сплатити штраф треба буде упродовж 15 днів з отримання розпорядчого документа Держпраці.
  4. Якщо не сплатити штраф і не оскаржити розпорядчий документ, штраф стягнуть через суд.

Детальніше про те, як саме працюватиме ця норма, можуть розповісти юристи з трудового права. А поки що роботодавцям краще утримуватись від вказування статі у своїх вакансіях, зокрема, опублікованих онлайн.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук