Інстаграм-магазин дитячих книжок BoomBook відкрила 2018 року Марина Савенко. Згодом він перезапустився, а до бізнесу долучився діджитал-маркетолог Євген Зінгерман, який став інвестором та співвласником проєкту.
На своїй сторінці у фейсбуці та в ексклюзивних коментарях AIN.Business Євген розповів, як тисяча гривень, яку видали вакцинованому населенню в межах програми «єПідтримка» вплинула на його бізнес.
Бізнес запустила моя партнерка Марина Савенко 2018 року. 2019 я викладав у бізнес-школі «Нової пошти», а вона стала однією із 11 фіналісток та захищала бізнес-план перед журі. Я запропонував партнерство і долю в проєкті в обмін на інвестиції. Марина відповідає за товарну й операційну частини, я — за маркетинг. 2020 року ми перезапустили проєкт з новою назвою, айдентикою та уточненою бізнес-моделлю. А листопаді 2020-го запустили онлайн-магазин.
Починаючи із 19 листопада, кожна четверта покупка у нас оплачується «тисячею». У порівнянні з передсвятковим періодом (листопад-грудень) 2020 року ми виросли в 2,5 рази за виручкою. Вклад «єПідтримки» в цей показник — приблизно 12%. Але треба враховувати, що її почали видавати під кінець сезону.
У 2020 ми стикнулися з проблемою нестачі книг і відустності можливості їх оперативно закупити й доставити видавництвами. Тоді за нашими оцінками ми недозаробили 20-25% від наших оборотів у передсвятковий період. У цьому році ми замовляли новорічні книжки ще влітку і, якщо чесно, стали сміливішими у власних же прогнозах. Під закупівлю книг взяли кредит у банку, а я дофінансував бізнес із власних грошей. Почали продажі у листопаді, аби оцінити попит на асортимент. Це дозволило оперативно дозамовити найпопулярніші з них і доставити їх до грудня. Так що цього року колапсу з логістикою вдалося уникнути.
Середній чек покупок з «єПідтримки» формується за формулою «тисяча» + 500-600 грн. Таким чином це фактично збільшує наш середній чек у 1,5-2 рази. Люди беруть книжок на тисячу і ще трошки.
З усіх нових клієнтів (а в період свят кожна друга покупка — це новий клієнт, який прийшов з реклами або рекомендацій) близько 20% прийшли цілеспрямовано витратити «тисячу».
Нові клієнти з «тисячею» купували більше книжок українських видавництв, ніж ті люди, які робили це за свої гроші. Точні цифри я не рахував, але якщо швидко продивитися — майже 40% замовлень виключно українські книжки.
Багато людей вперше познайомилися з концептом оплати товарів онлайн. Для багатьох це може стати новиною, але багато українців, навіть у віці 30-40 років, банально не вміють платити карткою через платіжні сервіси, і віддають перевагу готівці на Новій пошті або ж переводу на карту. Це звісно сильно додало роботи по поясненню процедури команді, але всі впоралися. До речі так, пости з детальним поясненням процедури оплати люди теж не читають.
«єПідтримка» допомогла бізнесу, який платить податки.В Україні є кілька великих книжкових ритейлерів, ми з ними поки у різних вагових категоріях. Але в інстаграмі є сотні мікроакаунтів, які продають книжки у форматі «скиньте на карту, ні, ФОПа у нас нема». Їм не перепало бонусів і це добре.
Я часто зустрічав думку, що багатьом людям ця тисяча нічого не вирішує і вони б із задоволенням передали б її на благодійність. Розуміючи мотиви цих людей, кешбек зі своїх карт я також віддаю на благодійність, але такий підхід не допоміг би тисячам великих і маленьких бізнесів. Фактично це пряме вливання грошей в економіку, яке дійсно підтримує або прискорює розвиток окремих галузей бізнесу. Ну а про те, наскільки ця програма вплинула на макроекономічні показники в Україні, думаю, можна буде об’єктивно говорити тільки наприкінці 2022 року. Тому що навіть зараз, у січні — місяці, який історично є «мертвим» з точки зору продажів книжок, люди продовжують витрачати гроші і забезпечують ледь не двократниій ріст показників, якщо порівнювати з попереднім роком.