5000 компаній, $6,8 млрд експорту та 23,5 млрд грн податків — велике дослідження українського IT-сектора

1087
Читати на RU

20 січня 2022 року асоціація IT Ukraine опублікувала звіт про стан української хайтек-галузі Ukraine IT Report 2021. Це — масштабне дослідження, що містить зокрема дані експорту, інвестицій, розвитку освіти, рівня зарплат та портрети ІТ-регіонів. AIN.UA публікує основні його знахідки.

Фото IT Ukraine

Зростання і перспективи українського IT

На думку авторів дослідження, в України є переваги на цьому ринку порівняно з найближчими країнами-конкурентами. І це — найбільший ринок праці та найбільша кількість випускників з ІТ-спеціалізацією. Водночас, в Україні — в 2-4 рази менше спеціалістів цієї галузі на 100 000 населення, ніж у конкурентів. І це означає, що є потенціал зростання зайнятості у цій сфері.

Тут і надалі — скріншоти дослідження IT Ukraine

Про обсяг IT-ринку свідчать і офіційні дані: за інформацією Держстату, в Україні за IT-КВЕД працюють біля 8200 юросіб. Автори дослідження наводять таку цифру: 5000 IT-компаній активні на українському ринку праці.

Експорт IT-послуг з України росте в середньому на 27% щороку, й за останні чотири роки цей обсяг виріс удвічі. Основні драйвери цього зростання: США (40% експорту) та Британія (10%):

IT в Україні може забезпечити $37-44 млрд експортної виручки у наступні чотири роки:

Таланти та зарплати в українському IT

В Україні суттєво росте кількість IT-спеціалістів через високий попит на таку кваліфікацію. На ринку популярна модель взаємодії із спеціалістами-ФОП. Також IT-галузь активно залучає молодь: 80% працівників IT-компаній віком від 18 до 32 років:

У звіті використовують дані дослідження зарплат на ІТ-ринку від Korn Ferry в 2021 році. Зокрема, за цими даними:

 • Ринок праці в Україні доволі фрагментований, про що свідчать відмінності у рівні винагород за тими ж позиціями.
 • Доходи Project Managers мало відрізняються за регіонами. Зарплати інших фахівців у столиці очікувано вищі за середні.
 • Регіони з рівнем винагород, нижчими від середньоукраїнського, є економічно привабливішими для відкриття офісів чи філій.

Якщо ж дивитися на конкретні цифри:

 • 87% компаній переглянули зарплати минулого року і планують те ж саме на цей рік.
 • Місяці, коли українські IT-компанії переглядають зарплати найчастіше: квітень та жовтень.
 • Типовий відсоток зростання бюджету на зарплати: 8,5%.

Якщо ж говорити про те, як саме IT-компанії співпрацюють з IT-спеціалістами:

 • 5% компаній складаються лише зі штатних працівників.
 • 9% використовують різні форми співпраці, в тому числі, із ФОП.
 • 86% в основному співпрацюють із ФОП.

Що ж до підготовки: українські вузи готують 16-17 000 нових бакалаврів з IT-спеціальностей на рік. Уже до 2025 року ця кількість виросте до 23 000.

Найпопулярніші спеціальності галузі, за даними 2021 року: інженерія та комп’ютерні науки.

Скільки податків платить українське IT

За останні шість років фіскальні надходження від цієї галузі виросли більш ніж утричі. Наприклад, у 2020 році компанії з цієї сфери заплатили податків та зборів на суму 17,2 млрд грн. Цього достатньо, приміром, для 90% фінансування усіх медичних послуг, пов’язаних із коронавірусом у тому ж році. Або ж для виплати пенсій 4,9 млн пенсіонерів.

Інвестиції в українську IT-галузь

Українська ІТ-галузь залучає інвестиції для розвитку: за даними дослідження, щороку компанії укладають інвестиційні угоди на загальну суму в $300-700 млн. Більша їхня частина — раунди та гранти для стартапів на ранніх стадіях (seed та pre-seed).

За даними звіту, кількість венчурних угод у 2018 році складала 70, а в 2021 — 188. А загальний обсяг за той самий час виріс від $302 млн до $534 млн.

Віддалена робота

З початком пандемії коронавірусу багато компаній перейшли на віддалену роботу, але для IT це вже був звичний режим. Актуалізація цього тренду 2020 року надала IT-компаніям більше можливостей: скорочувати витрати на офіс та винаймати працівників з віддалених регіонів або країн.

Через пандемію:

 • 87% компаній галузі перейшли на гібридний формат роботи;
 • 59% стали винаймати працівників у інших містах;
 • 43% стали винаймати персонал у інших країнах.

Методологія

Під час дослідження були використані відкриті дані та інформація з державних реєстрів, а також від відомств (дані з Єдиного державного реєстру підприємств і організацій, дані ДПС та Держстату, Міносвіти). Також автори дослідження провели опитування 98 українських IT-компаній, які відповідають структурі компаній учасників галузевих асоціацій за розміром.

У звіті представлено короткострокові (до року) оцінки та середньострокові (до 2025 року) прогнози. Короткострокові оцінки базуються здебільшого на наявних трендах. Для середньострокових прогнозів експертна група використовувала розрахункову модель галузі.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук