Уже другий рік світова економіка переживає кризу постачання паперу. Це відбилося на багатьох галузях у США та інших країнах, а зараз докотилося й до України. На проблеми, що насуваються, скаржаться великі видавці та друкарні.

AIN.Business вирішив розібратися в тому, наскільки ж велика криза та скільки коштуватимуть книжки. Для цього ми поспілкувалися із засновником видавництва «Лабораторія» Антоном Мартиновим та керівницею видавництва Vivat Юлією Орловою.


Яка ситуація загалом?

Загалом, папір дорожчає. І не тільки папір, а й картон та чорнила. Подорожчання целюлози почалося у 2020 році. За два роки ціна підскочила більше ніж вдвічі.

Джерело: YCharts

Це пов’язано із низкою факторів. Передусім зі зниженням виробництва целюлози. Китай — найбільший виробник паперу у світі. Із 2020 року країна почала сильно знижувати темпи виробництва. Це пов’язано із регуляторною політикою всередині Китаю та з економією електроенергії. За 2021 рік там закрили майже 300 виробництв.

Водночас в Америці відбувається збільшення попиту на книжки. Це збіглося із моментом повернення людей в офіси після карантинів, коли знадобилося дуже багато офісної канцелярії. Офіси стикнулися з тим, що не можуть навіть замовити папір.

Врешті проблема докотилася й до України. Вона постала настільки гостро, що Українська асоціація видавців зібрала 20 січня велику зум-нараду, в ході якої проговорила цю проблему із гравцями ринку.

Як це торкнеться України, якщо коротко

  • Необхідно 90 тисяч тонн паперу, а наразі є лише 5 тонн.
  • До того як покупці відчують кризу пройде кілька місяців, поки розпродаються залишки.
  • Ціна книжок зросте від 10% до 50%.
  • Якість книжок може знижуватися, бо видавці змушені друкувати на папері нижчої якості.
  • Збільшення вартості можна пригальмувати коштом реформ у галузі книговидання (наприклад, зниження податків).

А тепер детально

orlova
Юлія Орлова, CEO видавництва «Віват». Фото: надане спікеркою

Наскільки серйозною є проблема нестачі паперу на сьогодні?

Проблема з паперовим дефіцитом на сьогодні є дуже гострою та кризовою. Наведу відповідні аргументовані цифри: для виробництва паперової продукції (книжки, підручники, канцелярія тощо) необхідно приблизно 90 тисяч тонн паперу (це офсетний, крейдований та книжковий папір). Натомість вітчизняне виробництво офсетного паперу Зміївською та Коростишівською паперовими фабриками впродовж року складає 5 тисяч тонн. За можливості українських паперових фабрик виробляти 25 тисяч тонн паперу на рік, маємо лише 5 тисяч через невигідність такого виробництва. Оскільки більш вигідним на сьогодні є вироблення крафтового паперу для пакування.  

Із імпортуванням паперу з-за кордону теж не все добре. Від поставок з РФ на тлі російсько-української війни ми відмовилися, зважаючи й на ембарго на ввезення паперу з країни-агресорки. Натомість європейські країни та США на сьогодні також мають проблему із дефіцитом паперу.

Незручності також додають і квоти, які не дозволяють ввозити необхідну кількість паперу в Україну. Більше того, закупівля паперу дистриб’юторами відбувається із відкритою ціною, що унеможливлює плануванні ціни на майбутній книжковий продукт. 

Як ви з нею ладнаєте? Докуповуєте папір деінде чи просто за більші ціни?

Зважаючи на ситуацію, що склалася, видавці змушені друкувати книги на менш якісному папері. Під час закупівель ми обираємо більш дешеві формати паперу, що, звісно ж, відобразиться на якості кінцевого книжкового продукту. Звісно, це вимушений крок і  надзвичайно важливою у цій ситуації буде лояльність та розуміння з боку споживача. 

Крім цього, щоб вибратися з кризової ситуації та налагодити розірваний ланцюг роботи, потужні вітчизняні типографії роблять попереднє замовлення на папір у виробників, що сприяє більш плановій організації підприємства. І також поставлений на розгляд проєкт створення заводів, що здатні виготовляти папір з альтернативної сировини. Проте, звісно ж, ці етапи реагування на кризу потребують часу для втілення та реалізації. 

Зараз ми спостерігаємо подорожчання паперу на 30%. І, безумовно, це відобразиться на вартості книги. Інших варіантів, на жаль, немає.  Зараз усі видавці відчувають тиск та дискомфорт, бо працювати за умов дефіциту, тримати марку видавництва, балансувати на межі та не здавати позицій дуже важко. 

Як це вплине на кінцевого читача? Чи варто чекати на подорожчання книжок? Якщо так, то на скільки?

На жаль, здорожчання не оминути, і це стане основним наслідком паперового дефіциту. До цього треба бути морально готовими. Проте, на сьогодні ми спостерігаємо й загальне здорожчання продуктів харчування, цін на газ та електроенергію, тож здорожчання книг так само є явищем закономірним. 

Хочу наголосити на тому, що українські видавці роблять все можливе, аби загальмувати процес здорожчання книги. «Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів» написала лист на ім’я Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, із проханням тимчасово звільнити українських виробників паперу від ПДВ. І тепер постало питання про збільшення вартості макулатури, аби забезпечити Україну вторинною сировиною, і надати виробниками запаси сировини для виготовлення паперу.

Поєднання цих двох дій (наявність сировини для виготовлення паперу і відсутність ПДВ на виробництво) допоможе виробникам переформатуватися з виробництва крафтового паперового пакування на папір для книжок, що сприятиме пришвидшенню вирішення проблеми паперового колапсу.

Антон Мартинов, СЕО видавництва «Лабораторія». Фото: Оля Закревська / AIN.Business

Наскільки серйозною є проблема нестачі паперу на сьогодні? 

Наразі проблема ще не розкрилась на повну. Поки з галузі будуть продані залишки книжок і типографії будуть завантажені новими – має пройти кілька місяців. Справжній дефіцит почнеться вже за декілька місяців, особлива проблема очікується напередодні Книжкового Арсеналу, коли всі традиційно друкуватимуть новинки на виставку.

Як ви з нею ладнаєте? Докуповуєте папір деінде чи просто за більші ціни?

Наш бізнес — підготовка книг до друку, маркетинг і продаж. Сам друк відбувається на стороні друкарні. Тут ми повністю залежимо від підрядників-друкарень. Вони ж, шукають варіанти закупівлі паперу за кращими цінами і поступово піднімають ціну. Добре, що є конкуренція, яка не дозволяє розхитати розцінки «ту зе мун», як зараз модно говорити.

Як це вплине на кінцевого читача? Чи варто чекати на подорожчання книжок? Якщо так, то на скільки?

Видавці затиснуті між собівартістю друку, що зростає і купівельною спроможністю українців, яка підтягується повільніше і увага гаманця в першу чергу у більшості йде на інші категорії товарів, що не дозволяє підвищити ціну, як диктує економіка.

Тому частина видавців з ринку має піти, частина перестане друкувати експериментальні видання малими і низькооборотними тиражами, частина тих, хто захоче вижити буде тричі думати над економічною доцільністю видання і переходитиме в цифру, яка наразі не компенсує паперові втрати, але це очевидний тренд, який змінює поведінку читача і його пріоритети, аж надто, коли на читача тиснутиме ціна паперу, яка буде відображена у збільшенні цін на книгу від 10% до 50%.


Нагадаємо, що дорожчають не тільки книжки. Дорожчає цукор, хліб, кава, збільшуватимуться ціни в ресторанах. Це відбувається як через глобальні причини (контейнерна криза, пандемія), так і через локальні (збільшення комуналки та введення обов’язкового РРО). Слідкуйте за ситуацією у нашому телеграм-каналі.