Фірма Netronic понад 10 років у Харкові виготовляє обладнання для спортивно-розважальної гри лазертаг – гри, яка максимально нагадує пейнтбол, але зброя стріляє не фарбою, а лазерним променем. Протягом 9 років фірма експортує обладнання в 66 країн.

Михайло Обод, співзасновник Netronic, розповідає AIN.Business, як харківській команді, що складається з близько 100 осіб, вдалося зробити релокейт масштабного бізнесу у Чернівці, при цьому не втративши стратегічних замовлень і знайти нових клієнтів.

Фото: архів Михайла Обода

До війни готувалися завчасно, але до цього ніколи не можна бути готовим

До війни наше виробництво в Харкові забезпечувало повний цикл обладнання для гри лазертаг. Це – спортивно-розважальна гра, що нагадує пейнтболу. Однак, замість пістолетів з фарбою гравці стріляють з лазерів, а спеціально створений софт зчитує бали й ураження супротивників. На заводі у Харкові виготовляли автомати, «захист» для гравців, писали програми для ігор, розробляли інтерфейси.

Компанія почала готуватися до війни раніше. Але ні морально, ні в бізнесі до цього не можна бути готовим, переконані в команді. Було кілька варіантів релокації виробництва з Харкова: обговорювали оптимальні варіанти міст для евакуації, способи доставки машин, проживання співробітників. Проте, ніхто не думав, що руйнування будуть настільки жахливими і з бомбардуванням цивільних.


«Цикл на харківському виробництві був на 95% завершений, тобто всі деталі, інструменти, програмне забезпечення ми закривали власноруч. І цей увесь обсяг виробництва нам потрібно було транспортувати з Харкова в Чернівці», – коментує Михайло.

Команда на виставці. Фото: архів Михайла Обода

Чому обрали Чернівці?

Для Lasertag.Net це не було спонтанне рішення. У Чернівцях компанія мала партнерів. Знала людей, була локація, куди потенційно могло вміститися  обладнання. Тому, Михайло Обод радить їхати туди, де є конкретні знайомства. До того ж, це дозволить швидше вирішувати завдання: від пошуку підрядників до прокладання маршрутів. 

«З Чернівець наш партнер, де ми купували станки. У нього майже не було замовлень по Україні і виробничі потужності простоювали. Ми орендували сусіднє приміщення, завантажили нашого підрядника замовленнями. Ланцюжки постачання максимально спростились. Спочатку орендували 100 кв.м, тепер винаймаємо – понад 600 кв.м», – коментує Обод.

На виробництві. Фото: архів Михайла Обода

Не можна недооцінювати логістику

Приміщення – один з найважливіший аспектів при релокації. Особливо, коли команда велика. Нагадаю, команда Netronic становить близько 100 осіб. Зокрема, на думку Михайла, потрібно взяти до уваги, що компанія перевозить не лише працівників, але і їхні родини. Відтак, поселити 3-4 співробітників в одній орендованій квартирі не вдасться. 

Михайло був морально готовий до труднощів переїзду. Ще на початку року його знайомий, котрий 2014-го перевозив свій бізнес з Донецька, наголошував, що найперше, що потрібно врахувати при релокейті – це житло для працівників. І справді, компанія недооцінила розміри масового попиту, який відбувся в західних регіонах країни на початку повномасштабної війни. Проте, зараз ситуація нормалізувалася і проблем з житлом нема.

Перевезення техніки компанія теж спланувала заздалегідь. Як згадує Михайло:

Деякі наші машини фізично неможливо завантажити в мінівени чи бусики. Потрібні вантажівки й спеціальне пакування. А на місці їх потрібно під’єднати до електромережі, оновити всі налаштування. Наші логісти продумали всі ланцюжки: які вантажівки везтимуть обладнання, хто зі співробітників буде його розпаковуватиме, а хто налаштовуватиме.

Михайло Обод на виробництві у Харкові. Фото: архів Михайла Обода

Щоб не залишати людей без роботи, ми частково досі працюємо в Харкові

Переїзд компанії триває до сьогодні. Команда вирішила залишити частину виробництва в Харкові. Це становить близько 20-30% усіх виробничих потужностей. На локації є підвал, де ведуться роботи. Це означає, що виробництво безпечне, але в умовах війни стандарти безпеки змінюються щодня. 

Рішення залишити виробництво пов’язане з тим, що не всі наші працівники можуть покинути Харків чи окуповані території. Тому, щоб не залишати людей без роботи, ми лишаємо деякі потужності в місті, – зазначає Михайло Обод, співзасновник Netronic.

Переїзд складу в Естонію та переваги е-резидентства

Спершу компанія перевезла замовлення, які потрібно було надіслати клієнтам, бо вони вже були проплачені. Це ті продукти, які на фінальній стадії і їх необхідно вже відвантажувати. Таким чином, в Естонії з’явився склад та велике відділення Netronic з фокусом на європейський ринок. 

У 2015 році Михайло отримав статус естонського е-резидента. Це дало низку переваг як для експорту продукції фірми, так і для ведення бізнесу. Передусім, йдеться про бухгалтерію англійською та рахунок в європейському банку, який спростив  здійснення фінансових платежів та, загалом, комунікацію з клієнтами. 

Через 7 років програма e-Residency знову стала актуальною для компанії, оскільки в Естонії Netronic відкрила офіс з великовузловим складом. Туди перевезли частину співробітників. В Естонії зараз працює бухгалтерський та адміністративний департамент фірми. З карткою e-Residency (надається е-резидентам Естонії – прим. AIN.Bussines) вся бухгалтерія ведеться онлайн, відсутні податки, поки не виведений капітал. До того ж, європейська «прописка» бізнесу спрощує низку бюрократичних процедур на ринку ЄС.

Михайло Обод з обладнанням для гри лазертаг. Фото: архів Михайла Обода

Протягом другої фази переїзду компанія сфокусувалася на перевозенні незавершеного виробництва. Надсилали техніку, ноутбуки, невелике обладнання. Великі потужності, як наприклад пресформу для виливання автоматів вагою понад 1,5 тонни, перевозили у самісінькому кінці. Загалом, щотижня харківський офіс відправляв бусик чи п’ятитонник. В цілому, за 1,5 місяці Netronic вдалося здійснити поступовий релокейт.

«З цієї ситуації я зрозумів, що інфраструктуру та все матеріальне можна відновити. Так, у декого з наших працівників спалені автомобілі, немає квартир, на нашому виробництві – вибиті вікна. Але те, що не спалить жодна війна й ракети — це люди. Ми є одне в одного. І це найважливіше», – підсумовує Михайло Обод.


Раніше AIN.Business писав, як відкрити статус е-резидента в Естонії та що він дає українському бізнесу, а також, як Естонія фінансово підтримує підприємців при реєстрації e-residency.