Підприємства молочної галузі адаптуються до роботи в умовах війни. Скорочення споживання молочної продукції в Україні, а відтак надлишок сировини, змусили низку підприємств молокопереробного сегменту збільшити виробництво сухого молока.

Ціна на сухе молоко суттєво знизилася через війну, обмеження попиту на внутрішньому ринку та скорочення експорту у зв’язку з блокуванням роботи морських портів.

Сухе молоко – один з найбільш поширених інгредієнтів у кондитерській промисловості. Зазвичай, з початком сезону морозива, ціна на сухе молоко йде вгору, оскільки воно являється основа для виготовлення морозива у промислових масштабах. Однак, війна внесла корективи і сезонне підвищення цін не спостерігається.

На світових ринках ціни зростають, на українському – падають

Financial Times ще у березні писала про подорожчання сухого молока на світових ринках у зв’язку з повномасштабною війною в Україні та порушенням логістичних ланцюжків. Саме проблеми з реалізацією сухого молока за кордон призвели до зниження цін на цей продукт в Україні. 

Відсутність альтернативних ланцюгів експорту, тобто таких, де не будуть задіяні морські порти – передбачає, що найближчим часом ситуація не зміниться. Однак, «Інфоагро» більш позитивно бачить ситуацію і зазначає:

Cпоживання сухого молока підвищиться після відновлення роботи кондитерських фабрик. Сезон морозива може стримати темпи подальшого падіння цін на сухе молоко, оскільки збільшиться попит. 

До війни ціна на українське сухе молоко коливалася на рівні 3,2 – 3,7 тис $/т. Максим Фастєєв, аналітик «Інфагро», відзначає, що в країнах ЄС та США вартість сухого молока становить 4−4,4 тис. $/т. Це майже на тисячу доларів більше від українських цін. 

У квітні 60 – 65% молокопереробних підприємств відновили роботу після призупинення у зв’язку з війною. Арсен Дідура, виконавчий директор Спілки молочних підприємств України, запевняє:

Внесення молочних продуктів до списків критичного імпорту – це марна витрата дорогоцінних валютних коштів. Крім того, наслідком завезення імпорту стане зменшення обсягів виробництва нашими молокозаводами і, відповідно, скорочення обсягів виробництва молока.

Таким чином, бачимо, що зниження цін на сухе молоко найбільше залежить від закордонних ринків збуту. Зокрема, допоки не будуть налагоджені ланцюги поставок в ЄС, США та Нову Зеландію, то підвищення цін на сухе молоко, навряд, можна очікувати.