У спецпроєкті з OLX Україна збираємо щомісячну хроніку про те, як підприємці переживають війну від 24 лютого і дотепер, з якими складнощами й викликами зустрічаються кожного місяця та як вдається їх подолати. У першій статті циклу ми вже розповідали історію Арсена Арутюняна з Харкова. Його компанія Arvisa виробляє спальні мішки та безкаркасні меблі не припиняючи роботу навіть під обстрілами.
Герой другої статті серії — Андрій Голубцов з Одеси, засновник інтернет-магазину «Велобокс». Він продає велосипеди, а також займається їхнім сервісним обслуговуванням та ремонтом.
Лютий: наші товари в одну мить стали не на часі
До повномасштабної війни у нашій команді працювало 8 людей. Ми на ринку з 2016 року і завжди пишалися тим, що маємо один із найбільших асортиментів серед одеських продавців. Пропонуємо покупцям як нові, так і вживані велосипеди. Крім того, у нас є власний сервісний центр в Одесі, в якому обслуговуємо та за необхідності ремонтуємо продані товари.
У лютому ми мали близько 30-40 продажів, адже осінні та зимові місяці — період низького сезону для торгівлі велосипедами. Високий сезон починається навесні й триває до кінця літа: протягом цього періоду ми зазвичай отримували 200-250 замовлень щомісяця.
Втім, у нас є ще один напрям продажів — товари для єдиноборств, як-от кімоно, пояси, захисні рукавиці тощо. У цій категорії сезонність інша: влітку мали до 100 продажів на місяць, а з вересня і до кінця травня — понад 300. Завдяки цьому ми завжди були забезпечені роботою, незалежно від пори року.
Коли почалася війна, наша стабільність похитнулася: сезон велосипедів ще не прийшов, а спортивні товари в одну мить стали не на часі. Люди відчували шок, їм було не до занять єдиноборствами. Тож магазин призупинив роботу — до часів, коли ситуація трохи проясниться.
Березень: повернення попиту до 60-70%
Із початком весни до нас знову почали звертатися покупці, тож ми вирішили відновити продажі. Наш перший клієнт у березні пожалівся, що ледве встигає добратися з роботи додому до початку комендантської години — тому й вирішив придбати велосипед.
Більшість наступних замовлень також надходила від людей, які пересідали на велосипеди через обставини, спричинені війною. Приміром, дехто раніше їздив громадським транспортом, який з початком бойових дій перестав працювати стабільно. А дехто втратив роботу і не мав коштів заправляти паливом власну автівку, тож вбачав у велосипеді альтернативу.
Проте, з’явилися й фактори, які вплинули на попит негативно. Зокрема, через зростання курсу долара вартість велосипедів збільшилася на 1600-3000 грн. А отже, дедалі менше людей могли собі дозволити покупку. Тож загалом у березні ми отримали 60-70% замовлень у порівнянні з показниками минулого року.
Щодо товарів для єдиноборств, їхні продажі впали у 10 разів. У минулих роках навесні люди купували нові кімоно та аксесуари здебільшого для участі у сезонних змаганнях. Але наразі їх скасували, і потреба у товарах зникла.
До повномасштабної війни ми щомісяця публікували на OLX 200-250 оголошень. Щомісяця витрачали на розміщення та просування товарів 8000-12 000 грн. Однак після 24 лютого скоротили бюджет, адже весь виторг почали направляти лише у зарплатний фонд, щоб утримувати команду. Проте платформа запропонувала спеціальні умови: безкоштовне розміщення оголошень, а також знижки 70% на рекламу. Це дозволило нам не зменшувати активність на OLX та надалі залучати звідси клієнтів.
Щоб підтримати підприємців, OLX ініціював кампанію «Країна без тебе ніяк» та запустив бізнес-хаб OLX Бізнес. Він об’єднує інструменти платформи та ініціативи, які допомагають працювати в непростих умовах: від знижок на рекламу та безліміту на оголошення — до релокації виробництва. Деталі — на business.olx.ua.
Квітень: ремонт як додаткове джерело доходів
Як я вже згадував, окрім продажів ми розвивали сервісний центр, у якому обслуговували та ремонтували велосипеди постійних покупців. Час від часу отримували подібні запити й від інших людей, які придбали товар не у нас, але відмовляли їм, бо раніше не вистачало вільних рук.
А у квітні, на тлі зменшення продажів, постало завдання забезпечувати працівників роботою — тож ми почали брати замовлення на обслуговування та ремонт від усіх. У такий спосіб отримали додаткове джерело доходів.
Інша зміна в роботі стосувалася поштових відправлень. Наш принцип — довіряти клієнтам, тож ми завжди надсилали їм товари без передоплати. Покупці оглядали замовлений велосипед у відділенні та оплачували його накладеним платежем.
Проте через війну почастішали випадки, коли покупці не забирають замовлення на пошті. Насамперед йдеться про жителів областей, де тривають бойові дії. Хтось покидав домівку у пошуках більш безпечних регіонів, і поки посилка доходила, людина вже була за багато кілометрів. А хтось раптово втратив роботу і тепер змушений економити гроші, тому не міг собі дозволити витратити тисячі гривень на велосипед.
Зараз ми почали просити у клієнтів хоча би часткову передоплату, щоб компенсувати витрати на пересилку. Здебільшого люди ставляться до цього з розумінням.
Підключайтеся до прямих етерів з експертами OLX. Вас чекає інформація про актуальні тренди та лайфхаки. Крім того, під час онлайн-заходу можна поставити спікеру власне питання та отримати відповідь. У розкладі багато цікавого: «Як вибрати пакет розміщень правильно?» — 28 червня, «Що робити для підвищення рейтингу?» — 7 липня, «Як працювати з клієнтом» — 14 липня.
Травень: продажі виросли вдвічі
У травні в Україні розпочалася криза з пальним: подекуди воно загалом зникло з продажів, подекуди підвищилися ціни. Ці події ще більше змусили автовласників задуматися про те, щоб пересісти з машини на велосипед. До нас почали звертатися люди, які розповідали, що останній раз їздили на велосипеді 15-20 років тому.
Водночас ми почали співпрацювати з іншими продавцями велотоварів за моделлю дропшипінгу. Вони знаходять клієнтів, приймають у них замовлення та передають нам. А ми, своєю чергою, надсилаємо покупцям велосипеди зі свого складу.
Усі ці фактори — дефіцит пального, нові партнери, а також потепління та початок велосипедного сезону — призвели до того, що наші продажі виросли вдвічі у порівнянні з квітнем. Зрештою, ми навіть перевищили показники минулого року.
Проте зі збільшенням продажів довелося скоротити активність сервісного центру: ми знову припинили приймати сторонні замовлення. Обслуговування наших велосипедів почало займати весь час майстрів, вони перестали встигати щось ще. Тому, ймовірно, відновимо сервіс для таких клієнтів уже восени, коли закінчиться сезон і знизиться кількість продажів.
Червень: формуємо запаси на складі
Наразі ми намагаємося максимально сформувати запас товарів на складі, щоб їх вистачило принаймні до кінця сезону. Я очікую, що протягом літніх місяців це може стати однією з наших конкурентних переваг. Попит зростає дедалі більше, і клієнти прийдуть до тих продавців, хто зможе задовольнити їхні запити. Тож вкладаємо весь прибуток у закупівлю товару.
Улітку вперше з початку війни почали зростати й продажі товарів для єдиноборств. У регіонах, які розташовані далеко від фронту, люди потрохи повертаються до звичайного життя, відновлюють спортивні тренування. Наразі ми отримуємо з OLX близько 10 замовлень на день — стільки ж, як у червні минулого року.
Єдиний фактор, що знижує нашу продуктивність, — накопичена втома. Останні місяці ми працюємо неповним складом: один співробітник у відпустці через сімейні обставини, інший — ще з початком війни «застряг» за кордоном. Тож поточна команда зазнає величезного навантаження: дехто за весь цей час брав лише два вихідних.
Проте, поки є продажі, будемо працювати. Адже війна — не перепона, щоб займатися бізнесом. Навіть у воєнний час людям потрібні певні групи товарів. Аби зрозуміти, які саме, можна провести експеримент: розмістити хоча б одне-два оголошення з тим чи іншим продуктом і оцінити, чи є попит і чи варто продовжувати. Головне – не полишати спроб, адже діяльність кожного підприємця сприяє загальному відновленню економіки країни.
OLX створив безкоштовну бізнес-школу, щоб підприємці могли максимально використовувати всі можливості платформи для розвитку власної справи. Вас чекає 10 годин практичних онлайн-знань та порад від експертів OLX, які розкажуть, як розпочати, розвивати та просувати бізнес онлайн. Приєднуйтеся, адже країна без вас ніяк.