3 серпня 2022 року Державна митна служба України опублікувала відео того, як її співробітник спалює контрафактну техніку Apple. У частини читачів ця новина викликала обурення: адже цю техніку можна було віддати армії чи людям, що постраждали від війни. Але вже 4 серпня Держмитниця пояснила: техніку спалили тому, що такі вимоги правовласника, це єдиний законний шлях. AIN.UA розповідає деталі ситуації.
- 3 серпня Держмитниця показала фото вилученої на кордоні контрафактної техніки Apple (тобто, підробок під товари цього бренду): навушники, блоки живлення, перехідники та інші аксесуари.
- Зокрема, у публікації було відео того, як співробітник служби закидає до печі вилучену техніку.
- Це була партія з 2500 одиниць. Її знищували спільно із представником правовласника Apple Inc (нагадаємо, з 2020 року в Україні діє юрособа цієї компанії). Більшість цих товарів ввозилися в Україну через поштову доставку невеликими партіями.
- Користувачі доволі бурхливо відреагували на відео спалення техніки у коментарях під публікацією на Facebook та в Twitter. Мовляв, чому не можна було ці прилади натомість передати волонтерам, армії чи дітям.
- 4 серпня 2022 року Держмитниця відповіла на ці коментарі. В пресслужбі відомства AIN.UA розповіли, що рішення про знищення чи не знищення контрафакту приймає лише правовласник, у даному разі — компанія Apple.
«Митниця жодним чином не може вплинути на це рішення. Позиція компанії Apple — знищити. В такому випадку функція митниці — контроль за дотриманням законодавства у сфері захисту прав інтелектуальної власності, які належать правовласнику торгової марки. Це світова практика, Україна не виняток і дотримується міжнародних норм в сфері захисту прав інтелектуальної власності. Тому продати, передати, роздати таку продукцію відповідно до законодавства митниця не має права. До того ж, така продукція може бути небезпечною», — пояснили у відомстві.
- У Держмитниці також зауважили, що у дозволених законом випадках передають військовим конфісковане майно, що перейшло до власності держави. Це можуть бути автівки, запчастини до них, будівельні матеріали, комп’ютери та телефони, продукти, одяг та інше.