Після неспровокованої війни, яку росія розвʼязала проти України, багато компаній вирішили піти з ринку держави-агресора. Деякі зробили це самостійно та одразу, інші на четвертий-пʼятий день, останні – за два-три місяці. Є також такі, хто номінально виступив із засудженням дій рф, але покидати накачаний нафтовими грошима ринок не поспішає або ж робить це дуже повільно. А ще є компанії, які вдають, ніби нічого не сталося. Про одну з таких піде мова у даному матеріалі. А саме – про російську ІТ-компанію Admitad з офісом в Україні.
Що таке Admitad
Компанія Admitad займається арбітражем трафіку в багатьох нішах, зокрема adult, gambling, crypto та nutra. Сама компанія описує свою діяльність так: «Ми допомагаємо брендам та онлайн-майданчикам збільшувати продажі та залучати нових клієнтів».
Компанію у 2010 році заснував Олександр Бахман – росіянин, який нині також є громадянином Німеччини. На сьогодні в Admitad працює понад 1000 співробітників. Головний офіс знаходиться в Німеччині, офіси також є в США, ОАЕ, Польщі, Індії, Бразилії та Україні.
Основне за чисельністю представництво знаходиться у Москві, там у компанії два офіси. Точна кількість співробітників у ньому не відома, але, за даними з російських джерел, тільки штат «Адмітад Проджектс» налічує близько 200 людей – між тим, в рф у компанії ще 5 юросіб. І логічно припустити, що насправді чисельність співробітників більша.
Український офіс також чималий. У 2020 році Admitad повідомляв про 200 співробітників в Україні, зараз їх точна кількість невідома. В компанії AIN.UA не відповіли на запитання щодо кількості людей ані в рф, ані Україні.
Також Admitad через юридичну оболонку AB Capital Group володіє в Україні долею на $5,6 млн в компанії LetyShops, яка в 2020 році зробила більше $20 млн виручки.
Admitad досить активно працює на ринку рф та платить податки. В 2020 році одна з когорт клієнтів, які користуються рішеннями компанії, зробили продажів на $6 млрд. У 2021 році, згідно з інформацією на сайті, прибуток рекламодавців-партнерів Admitad склав понад $11 млрд.
Про вихід Admitad з російського ринку не йдеться. Компанія жодного разу не коментувала напад росії на Україну, не виступала із засудженням війни і переважно просто ігнорує факт повномасштабного вторгнення рф в Україну.
Позиція Admitad щодо війни в Україні
В кожній країні присутності Admitad транслює різне ставлення до війни. У більшості – просто мовчить, наче війни не існує. Зокрема, на ринках США, Індії, Бразилії, ОАЕ, Польщі немає жодного посту про Україну.
Якщо переглянути соцмережі компанії в росії, Admitad публікує лише поради, як вебмайстрам обійти санкції. Про причини цих санкцій компанія не згадує.
У Німеччині Admitad все-таки висловилась щодо України. Щоправда, доволі лаконічно. Компанія обмежилася закликом жертвувати на полегшення «страждань та страху» в Україні.
Компанія, яка робить своїм клієнтам $11 млрд прибутку і 200 співробітників якої опинились 24 лютого під бомбами, які росія сипала на мирні міста, похвалилася тим, що пожертвувала 15 000 євро Червоному Хресту (тому самому, який возив воду у Дніпро і будував табір для біженців у росії) та ще 10 000 євро ЮНІСЕФ.
Дуже характерно, що Admitad не вживає у своїх комунікаціях слів «війна», «вторгнення» чи-то навіть «агресія». Замість цього малодушно називає криваву війну «ситуацією». Звичайно, жодної згадки про росію чи навіть путіна як причину цієї «ситуації», в постах російської Admitad немає.
В українському facebook компанія спромоглася один раз вжити слово «вторгнення», тільки незрозуміло, кого і куди. Компанія похвалилася тим, що виплатила 10 млн грн українським співробітникам (у розрахунку на 200 осіб виходить близько 50 000 грн кожному) та виділить кошти том самому Червоному хресту. Коментарі до публікації Admitad обмежила.
Це – друга і остання комунікація компанії про Україну, вона датована 8 березня. Перша відбулася 5 березня, і в ній компанія ще називала війну «ситуацією».
Це власне і вся позиція компанії, український офіс якої – один із найчисельніших в структурі Admitad.
Цензура, дискримінація та московські начальники
Офіс у Москві продовжує працювати і наймати нових працівників. У той же час в українського офісу, за даними AIN.UA від знайомих із ситуацією джерел, після початку повномасштабної війни забрали більшу частину компетенцій і передали їх росіянам. Зокрема, йдеться про бізнеси Admitad у Казахстані та Білорусі – раніше ними опікувалась українська команда, але тепер їх передали до рф. Також існують навіть випадки підпорядкування окремих українських працівників росіянам.
Незважаючи на те, що в публічних заявах Admitad дуже переживає за співробітників в Україні, останні страждають не тільки через «ситуацію», як Admitad називає російські обстріли та бомбардування по території Україні, але й через відношення з-боку і ніби вже німецького і також від відкрито російського менеджменту.
«Весною просили відпрацьовувати час, проведений у бункерах, і звітувати за нього. Багато хто звільнився, тоді тільки це припинилося», – анонімно розповіла AIN.UA одна зі співробітниць, яка пішла з Admitad наприкінці весни.
Також за даними джерел, в колективі діє цензура: тема війни не обговорюється, при цьому українцям постійно доводиться зіштовхуватися по роботі з працівниками з рф.
Були й інші прояви дискримінації українців. Зокрема, на галузеву конференцію у Німеччину навесні 2022 року поїхали тільки росіяни – для українців такої опції навіть не існувало.
Коментар Admitad
Редакція AIN.UA звернулася до компанії з проханням пояснити, чому за більше ніж півроку кровопролитної війни росії в Україні Admitad так і не виступила із засудженням дій рф і чому попри все, що відбувається, компанія продовжує працювати на території держави-агресора, а українці змушені відробляти час, проведений у підвалах, де вони ховаються від обстрілів з-боку окупаційних військ.
На жодне із заданих питань в Admitad не відповіли. Натомість від глобального пресофісу ми отримали таке:
«Admitad — глобальна компанія з представництвами по всьому світу, в якій працюють сотні громадян України, як в Україні, так і за кордоном. Ми рішуче засуджуємо насильство в будь-якій формі та робимо все можливе, щоб допомогти всім нашим співробітникам у важкі часи. Це було правдою під час COVID-19, і це актуально й сьогодні.
У відповідь на конфлікт ми негайно розпочали масштабну кампанію допомоги нашим співробітникам та їхнім родичам в Україні. Ми надавали і продовжуємо надавати значну фінансову підтримку, широку гнучкість роботи та професійну психологічну допомогу постраждалим. Крім того, ми прискорили відкриття нашого польського офісу, щоб допомогти будь-яким співробітникам, які бажають переїхати туди та в безпеку.
Наш кодекс поведінки забезпечує повну відкриту комунікацію з нашими співробітниками як всередині, так і зовні. Для цього ми створили спеціалізований внутрішній канал комунікації, де співробітники можуть ділитися своїм досвідом, почуттями та отримувати різноманітну практичну допомогу.
Хочемо підкреслити, що в таких складних умовах компанія забезпечує високий рівень безпеки праці, де зарплати прив’язані до долара США, щоб компенсувати інфляційний тиск. «Адмітад» навіть продовжує виплачувати зарплату тимчасово непрацездатним працівникам.
Ми вважаємо наших співробітників нашим найціннішим активом, і постійна безпека, фінансова безпека та благополуччя їх і їхніх сімей є нашим головним пріоритетом. Тому з поваги до наших численних колег ми утримуємося від подальших коментарів».
Знов жодних згадок про війну та хто її розпочав (хоча в словнику Admitad поповнення – вже не «ситуація», а цілий «конфлікт»). Багато слів про підтримку у вигляді виплати зарплат і відкриття офісу в Польщі, хоча це не допомога, а невідʼємна частина операційної діяльності компанії, якій ці працівники створюють додаткову вартість.
Схоже Admitad, хоча і переїхала в Німеччину, та все одно залишилась російською. А її стратегія – ігнорувати незручні запитання, купувати мовчання працівників за 50 000 грн одноразової виплати, а також можливість працювати в Україні після нашої перемоги і залишатись «європейською» за $25 000 донатів Червоному Хресту.