Після деокупації Києва місцеві аграрії зіткнулися з численними втратами на своїх господарствах: згорілі чи заміновані поля, пошкоджені обладнання та знищений урожай. Одним із таких був співзасновник агро господарства з вирощування лохини «МІ-АГРО» Ігор Соболєв. Проте підприємець вже встиг відновити свій бізнес за допомогою грантових коштів.
Журналісти видання «ШоТам» розпитали Ігора Соболєва про те, як отримати фінансову допомогу від держави та про відновлення агробізнесу в Бучанському районі. AIN.Business переповідає.
Про створення бізнесу
- Як зазначив Ігор Соболєв, він зі студентських років цікавився економікою передових держав світу, читав різні видання про бізнес, інтерв’ю відомих підприємців. Згодом працював у сфері IT, сфері фінансів та страхування, також був дотичний до ресторанної діяльності.
- Через деякий період зрозумів, що хоче інвестувати кошти у довгостроковий бізнес, щоб він давав і прибуток, і приносив насолоду. Так як аграрна сфера, за словами Ігоря, має великий потенціал в Україні, підприємець почав більше вивчати агросектор.
- Якось його батько, який теж займався фінансами, проте на той час був уже на пенсії, розповів про знайомих, які займаються лохиною. Він не знав про наміри Ігоря запускати аграрне підприємство, але згодом вони разом провели декілька зустрічей з різними людьми та вирішили почати вирощувати лохину.
Пандемія та війна
- До пандемії підприємці висадили перші саджанці. З 2020 року спостерігали за їхнім ростом, розмірковували, який сорт буде найкращий для нашого клімату, що впливає на ріст ягід та планували подальшу стратегію.
- На той час вони вже зіткнулися з деякими труднощами: були обмеження для зустрічей, в роботі держустанов, логістиці під час карантину. Крім того, було важко отримати дозвіл на проведення електроенергії, що заважало вчасно закласти крапельну систему поливу.
- Агрогосподарство Ігоря розташоване в Бучацькому районі, займає площу 6,5 Га. Після деокупації району, вони зрозуміли, що на їхніх полях стояли реактивні ракети залпового вогню. І матеріали, які вони закупили напередодні для розширення насаджень, погоріли через них.
- Незважаючи на поради друзів кидати цю справу, Ігор вирішив відновити бізнес та продовжувати працювати й розширювати агробізнес. Й одразу після звільнення Київщини їхня команда продовжила підготовчий етап до розширення підприємства.
Про грант
- Ігор дізнався про урядові гранти й вивчив всі умови. Вирішив подавати заявку, адже їхній бізнес підходив за всіма критеріями програми.
- Згодом підготували всі необхідні документи, розробили бізнес-план та кошторис й подали їх через «Ощадбанк», що є учасником програми. Стратегія відновлення бізнесу полягала спочатку у своренні невеликого саду лохини, а вже надалі збільшувала свої розміри та продавалася як на внутріньому, так і на зовнішньому ринках.
- За словами підприємця, робочий проект бізнесу розробляла компанія з будівництва садів і систем зрошення. Його вони подали до профільного відомства – Міністерства аграрної політики та продовольства через портал «Дія».
- Як розповідає Ігор, всі показники дуже ретально перевіряли в автоматичному режимі, проте рішення ухвалили достатньо швидко. Тоді вони отримали дзвінок через уповноважений банк та дізналися, що «МІ-АГРО» затвердили на отримання гранту для створення та розвитку саду.
Залучення коштів та прибутки
- Відповідно до Порядку надання грантів, їх надають за умови співфінансування з отримувачем у співвідношенні 70% вартості проекту від держави та 30% – від отримувача. Підприємець розповідає, що протягом тижня перерахували на спецрахунок в «Ощадбанку» свою частку, але кошти від держави отримали значно пізніше.
- Крім цієї умови, є певні обмеження у використанні коштів. Усе це, за словами Ігоря, контролює банківська установа. Згодом, агрокомпанія виконала всі роботи згідно з планом, і вже восени 2022 року висадили приблизно 4000 саджанців.
- Відповідно до розрахунків підприємця, перший врожай агро господарство отримає у 2024 році, а нові саджанці дадуть врожай у 2026-2027 роках. До цих років, команда «МІ-АГРО» планує здійснити кілька розширень.